W dzisiejszym tekście piszę o tym, jakie filmy dokumentalne z Netflix warto zobaczyć. W zestawieniu znajdziecie dokumenty dostępne na polskim Netflixie, które dotyczą spraw związanych ze zdrowiem, odżywianiem i wpływem człowieka na środowisko naturalne. Na liście nie ma filmu Cały ten cukier, bo niestety nie jest on jeszcze dostępny na polskim Netflixie (może w przyszłości się to zmieni).
Jakie filmy dokumentalne z Netflix warto obejrzeć?
1. Fed up – epidemia otyłości (obecnie niedostępny na Netflix)
Rok produkcji: 2014
Link: Fed up
O tym filmie pisałam już kiedyś szczegółową recenzję – odsyłam Was pod ten link. Dokument Fed up pokazuje osobiste doświadczenia kilkorga dzieci, które bezskutecznie próbują walczyć ze swoją otyłością. Autorka dokumentu szuka odpowiedzi na pytanie o przyczyny wysokiego odsetka otyłości wśród społeczeństwa. Film warto obejrzeć, bo może on zmienić nasze myślenie o przemyśle spożywczym i podejściu do zdrowego ożywiania.
2. The Human Experiment (obecnie niedostępny na Netflix)
Rok produkcji: 2013
Link: The Human Experiment
W dokumencie przedstawiono problem szkodliwych substancji chemicznych znajdujących się w przedmiotach codziennego użytku. Film skupia się na realiach amerykańskich, ale przedstawiono w nim też praktyki stosowane w Unii Europejskiej. Dokument stara się znaleźć odpowiedź na szereg istotnych pytań dotyczących przyczyn coraz częściej występujących nowotworów czy niepłodności. Okazuje się, że zwiększona zachorowalność występuje także u osób prowadzących zdrowy tryb życia. W filmie pojawiają się interesujące dane statystyczne“7,3 miliona amerykańskich par ma problem z zajściem w ciążę lub donoszeniem jej. To o 49% więcej w stosunku do roku 1988.” Jednym z ciekawszych zagadnień, jakie zobaczymy w dokumencie jest też problem związany z bisfenolem – substancją toksyczną, której używa się do produkcji puszek. Human Experiment zdecydowanie warto obejrzeć.
3. Jedzenie jest ważne – Food matters (obecnie niedostępny na Netflix)
Rok produkcji: 2008
Link: Food matters
Film zaczyna się ciekawym pytaniem:”Czy wiesz, jak stare jest twoje jedzenie? Bardzo często nasze jedzenie zanim trafi na nasz stół przemierza od 2000 do 3000 km i ma co najmniej tydzień. To rodzi kolejne pytanie – ile substancji odżywczych jest w jedzeniu, które ma około pięciu dni?” Dokument pokazuje problem, jakim jest brak składników odżywczych w jedzonej przez nas żywności. W filmie znajdziemy też informacje dotyczącej superfoods i suplementów diety. Poniższa wypowiedz z filmu szczególnie utknęła mi w pamięci:
“Jeśli codziennie zjem bułkę, wypiję na śniadanie herbatę i zjem grzankę, w południe wypiję słodki napój, na lunch zjem pączka, a na kolację pieczonego kurczaka na wynos, będę miał wielkie niedobory wszelkich substancji odżywczych. A to tylko jeden dzień. Będę więc potrzebował suplementów. Następnego dnia jem tyle sałaty, że wychodzi mi ona uszami, żeby się odkupić. Ale nigdy nie uzupełnię braków, jakie spowodowałem wczoraj. Zawsze zostanie po tym ślad”.
Konkluzja filmu jest taka, że dieta złożona z surowych, organicznych produktów roślinnych, czyli owoców, warzyw, orzechów, ziół, ziaren, superfoods to niezwykle istotna część zdrowego trybu życia.
4. Cowspiracy – tajemnica równowagi ekologicznej środowiska – dostępny na Netflix
Rok produkcji: 2014
Link: Cowspiracy
Obecny przemysł spożywczy destrukcyjnie wpływa na środowisko naturalne. Twórcy filmu ujawniają zmowę milczenia wokół przemysłu mięsnego, którego działanie zagraża przyszłości naszej planety. Jedną z kwestii poruszanych w filmie jest rybołówstwo, które niesie za sobą szereg negatywnych konsekwencji. “Połowy zmieszają nie tylko liczbę gatunków, ale powodują reakcję łańcuchową, bo kiedy dany gatunek się wyczerpie, to branża zaczyna odławiać inny gatunek. Nazywamy to seryjnym wyczerpaniem. Ten mechanizm jest bardzo destrukcyjny”. Myślę, że każdy powinien zobaczyć ten film. Jako ciekawostkę dodam, że jednym z producentów filmu jest Leonardo DiCapiro.
5. The kids menu (obecnie niedostępny na Netflix)
Rok produkcji: 2015
Link: The kids menu
Jak nakłonić dzieci do zdrowego sposobu odżywiania? Film pokazuje, że dzieci często wolą zdrową żywność zamiast śmieciowego jedzenia. Wystarczy przekazać im wiedzę i dać wybór.
6. Otyły, chory i bliski śmierci – Fat, sick and nearly dead (obecnie niedostępny na Netflix)
Rok produkcji: 2010
Link: Fat, sick and nearly dead
Film opowiada historię mężczyzny, który z powodu choroby postanawia zmienić swój sposób odżywiania. Bohater zaczyna dietę opartą głównie na sokach owocowo-warzywnych, aby przekonać się, jak wpłynie to na jego organizm.
7. Otyły, chory i bliski śmierci 2 – Fat, sick and nearly dead 2 (obecnie niedostępny na Netflix)
Rok produkcji: 2014
Link: Fat, sick and nearly dead 2
Po dwóch latach od nakręcenia pierwszej części główny bohater wyrusza w podróż, aby sprawdzić jak społeczeństwo radzi sobie z dbaniem o zdrowie. W filmie zobaczymy rozmowy z ludźmi pragnącymi zmienić swoje życie, a także wywiady ze specjalistami.
8. The True Cost (obecnie niedostępny na Netflix)
Rok produkcji: 2015
Link: The True Cost
Ten dokument przedstawia kulisy przemysłu odzieżowego. Pracownicy sklepów z odzieżą i firm produkujących materiały nierzadko płacą najwyższą cenę za to, że ubrania w sklepach kosztują tak mało. Dokument pokazuje okrutną prawdę na temat wytwarzania odzieży – poznajemy historie pracowników traktowanych w sposób przedmiotowy. Dla wielu marek najważniejszy jest zysk. Warto zobaczyć ten film, aby wiedzieć, dlaczego ubrania w sieciówkach są tak tanie.
9. Forks over knives – dostępny na Netflix
Rok produkcji: 2011
Link: Forks over knives
Film przedstawia historię dwóch naukowców dietetyków, którzy na przestrzeni wielu lat starali się dociec, jakie są przyczyny rozwoju chorób cywilizacyjnych. Ich badania dowiodły, że to właśnie popularność przetworzonej żywności doprowadziła do rozwoju szeregu chorób, w tym otyłości i cukrzycy.
10. Wybory żywieniowe – Food choices (obecnie niedostępny na Netflix)
Rok produkcji: 2016
Link: Food choices
Na co dzień jesteśmy bombardowani informacjami na temat jedzenia, diet i suplementów. W dokumencie Food choices autor szuka odpowiedzi na pytanie dotyczące tego, jaki sposób odżywiania jest najzdrowszy i najbardziej zrównoważony. Jak rozpoznać, co jest dla nas najlepsze? Główny bohater rozmawia z lekarzami, sportowcami, dietetykami próbując dociec, czy dieta roślinna to najzdrowsza opcja. W dokumencie znajdziemy wiele interesujących informacji dotyczących naszego odżywiania.
Podsumowanie
Na wstępnie filmu “Forks over knives” możemy przeczytać: Informacje przedstawione w tym filmie nie mogą zastąpić profesjonalnej porady medycznej. Widzom zaleca się konsultację z lekarzem w przypadku choroby bądź planowania zmian w diecie lub ćwiczeniach.
Myślę, że to istotne stwierdzenie, które dotyczy nie tylko tego filmu, ale i każdego filmu dokumentalnego na temat zdrowia. W tych dokumentach zawarte są informacje dotyczące aktywności fizycznej, odżywiania, przyjmowania leków czy suplementów diety. Mimo, że w filmie wypowiadają się naukowcy i dietetycy, to na podstawie ich wypowiedzi nie powinniśmy podejmować drastycznych zmian w naszym sposobie odżywiania. Każdą istotną modyfikację diety warto skonsultować z lekarzem.