Wyciskacie soki na co dzień i uwielbiacie swoją wyciskarkę? A może Wasz sprzęt do wyciskania soków pokrył kurz? Chętnie obalę kilka mitów związanych z wyciskaniem soków, bo okazuje się, że jest ich niemało. Szczegóły poniżej!
1. Nie można łączyć owoców i warzyw w sokach.
Kiedy jesz owoce z inną żywnością możesz się spodziewać wzdęć, gazów i niestrawności – radziła w swojej książce Jesteś tym, co jesz Gillian McKeith. I choć jedzenie warzyw i owoców w jednym posiłku może powodować taki efekt, to z pewnością nie każdy go doświadczy. Warto w tym aspekcie ufać swojemu organizmowi i obserwować swoje samopoczucie po spożyciu warzyw i owoców w jednym posiłku.
Co więcej – w przypadku soków ta zasada po prostu nie działa. Soki warzywno-owocowe są trawione szybciej niż całe owoce i warzywa. Nie ma więc niebezpieczeństwa związanego z tym, że będą one zalegać w naszym układzie pokarmowym.
2. Nie powinno się jeść niczego po wypiciu soku zawierającego owoce.
Na co dzień najlepiej jest wybierać owoce sezonowe, bo mają one najwięcej składników odżywczych, enzymów i przeciwutleniaczy. Jeśli chodzi o porę jedzenia owoców to najkorzystniej jest jeść owoce rano na pusty żołądek. Taki stan rzeczy wynika z tego, że owoce są trawione przez nasz organizm najszybciej. Odradzam jedzenie owoców jako deser po posiłku – zalegają one wtedy w przewodzie pokarmowym za produktami wymagającymi dłuższego trawienia. Najlepiej zatem jeść owoce osobno, jako zdrową przekąskę między posiłkami.
Ta zasada dotyczy jednak świeżych owoców – nie zaś wyciśniętych z nich soków. Podobnie jak w przypadku poprzedniego mitu – soki z owoców nie będą długo zalegać w naszym układzie pokarmowym, bo są one łatwo dostępnym, płynnym napojem, który szybko nawodni nasz organizm.
3. Nie wolno pić soków po 18.
To mit, że późne posiłki czy późno wypijane napoje przyczyniają się do tycia. Pora posiłku nie jest tak istotna jak to, z czego ten posiłek się składa. To samo dotyczy soków.
Jak radzi dietetyczka Kamila Wrzesińska: – Owoce można jeść o każdej porze dnia, także popołudniu i wieczorem, byle nie później niż 2 godziny przed snem i w rozsądnych, właściwych ilościach, nie przekraczając dziennego zapotrzebowania na energię pochodzącą z węglowodanów.
Kolację najlepiej jeść minimum dwie godziny przed snem. Ja najczęściej chodzę spać po 24, więc kolację jem około 22. Wieczorem najlepiej jeść lekkie posiłki, tak aby organizm szybko je strawił i w nocy mógł odpocząć. Na kolację świetnie sprawdzą się sałatki i soki na bazie warzyw.
4. Kuvings i Hurom to najlepsza wyciskarka.
Wiem, że każda z powyższych marek wyciskarek ma swoich oddanych fanów. Jedni zachwalają wyciskarki Kuvingsa, inni – nie wyobrażają sobie życia bez wyciskarki Huroma. A prawda jest taka, że najlepsza wyciskarka to taka, której często używamy.
5. Sok powinien być klarowny – bo to świadczy o jakości wyciskarki.
Wszyscy uwielbiamy klarowne soki, ale lepsze dla naszego zdrowia są soki mętne. Warto pić soki przecierowe i klarowne, a nie tylko te maksymalnie klarowne, bo im bardziej gęsty sok – tym więcej w nim błonnika, który ogranicza wchłanianie cukru z owoców. Zobacz też: smaczne i odżywcze przepisy na soki z marchwi.
6. Detoks sokowy to dobry sposób na oczyszczenie organizmu.
Układ pokarmowy działa w ten sposób, że usuwa zbędne produkty przemiany materii. Ten proces to właśnie detoksykacja. – “Diety oczyszczające nie istnieją. Naturalne drogi oczyszczania to oddech, skóra, łzy, pot, mocz i kał. W ten sposób oczyszczamy organizm w sposób fizjologiczny – podkreśla prof. Małgorzata Kozłowska-Wojciechowska w rozmowie z PAP. Możemy oczywiście przyśpieszać sposób, w jaki nasz organizm pozbywa się toksyn. Warto jednak stosować wtedy naturalne metody, takie jak aktywność fizyczna czy regularne picie wody lub…soków.
7. Dieta sokowa pomoże mi zrzucić zbędne kilogramy.
Co jakiś czas słyszy się o nowym rodzaju diety, która ma przynosić wspaniałe rezultaty. Najczęściej tego typu diety oparte są na jednym składniku – to tzw. monodiety, które nie dostarczają organizmowi wystarczającej ilości składników odżywczych. Warto wiedzieć, że cudowne diety nie istnieją, bo nie ma jednego uniwersalnego sposobu odchudzania. Każdy z nas jest inny, mamy różne upodobania, sposób życia, z różną szybkością metabolizujemy jedzenie, mamy inne obciążenia genetyczne, czy właściwe sobie choroby. Dobrze dobrana dieta odchudzająca to taka, która jest do nas indywidualnie dopasowana i dostarcza nam wszystkich składników odżywczych. Dobry dietetyk układając dietę uwzględni w niej nie tylko nasze preferencje żywieniowe, ale i styl życia czy poziom motywacji.
8. Im szybciej wypijesz szklankę soku – tym lepiej.
Soki warto pić powoli, małymi łykami, bo w ten sposób najlepiej nawodnią nasze ciało.
9. Po wyciśnięciu soku z buraka lepiej jest poczekać 30 minut zanim go wypijemy.
Dietetyczka Kamila Wrzesińska podkreśla, że “nie ma ku temu przesłanek medycznych, ale najlepiej słuchać potrzeb swojego organizmu. Jeżeli lepiej się czujemy pijąc odstany sok z buraka, niż taki bezpośrednio po zrobieniu, to zdecydowanie tak róbmy“.
10. Sok z selera naciowego to najbardziej odżywczy z soków.
Wiem, że wiele osób uwielbia pić sok z selera naciowego i trochę się temu dziwię, bo mi taki sok nie smakuje. Jednak w tym całym selerowym szaleństwie warto pamiętać o tym, aby nie popadać w rutynę. Codziennie picie soku z selera z pewnością jest zdrowe, ale jeszcze zdrowsze jest łączenie smaków i picie różnorodnych soków naprzemiennie. 200 ml soku z selera zapewni nam 20% dziennego zapotrzebowania na witaminę C. Ale sok z marchwi wcale nie jest uboższy w tę witaminę – a dodatkowo da nam ogromny zastrzyk witaminy A – aż 765% dziennej dawki! Pamiętajmy zatem o różnorodności i nie skupiajmy się na jednym rodzaju soku.
Sok ‘n’ Roll – mój ebook już w sprzedaży!
Włożyłam w tę książkę wiele miesięcy pracy i całe swoje serce i wiem, że jest tam mnóstwo wiedzy, wskazówek, przepisów i motywacji, które pomogą Wam wyciskać pyszne i odżywcze soki na co dzień. E-booka możecie kupić tutaj: