Po liście ze “zdrowymi” potrawami 10 wege potraw, które nie są zdrowe (choć tak wyglądają) przyszedł czas na moją listę produktów, które jedzone często niekoniecznie służą naszemu zdrowiu.
10 wege produktów, które kojarzą się ze zdrowiem, ale warto na nie uważać!
- Owoce suszone: Owoce suszone zawierają wiele naturalnych cukrów i są bardzo kaloryczne, dlatego należy ich unikać, jeśli dąży się do utrzymania niskiej wagi.
- Batony energetyczne: Batony energetyczne reklamowane jako dobry zamiennik słodyczy mogą zawierać dużo cukru, tłuszczu i kalorii, co może prowadzić do przybierania na wadze.
- Wody na bazie kokosa i aloesu: Napoje z cząstkami kokosa lub aloesu często zawierają małą ilość tego cennego wkładu i są słodzone fruktozą lub cukrem. W jednej butelce takiego napoju może być aż 30 gramów cukru, czyli równowartość 7 łyżeczek. Warto wybierać wody kokosowe z 100% zawartością kokosa i napoje aloesowe bez cukru.
4. “Zdrowe słodycze”: Słodycze określane jako zdrowe, np. batony musli, batony “raw”, ciastka jaglane – są zwykle bardzo kaloryczne i mają w sobie dużo cukrów prostych – mogą prowadzić do tycia, ale też niekorzystnie wpływać na zdrowie jamy ustnej.
5. Solone pestki i orzeszki: orzeszki i pestki są bogate w białko i zdrowe tłuszcze, ale wiele z nich jest bardzo słonych, co może prowadzić do nadciśnienia i innych problemów zdrowotnych.
6. Bezglutenowe przekąski: Chociaż bezglutenowe przekąski są często uważane za zdrowe, to mogą zawierać dużo tłuszczu i cukru, co powoduje, że ich spożycie w nadmiarze nie będzie służyć naszemu ciału.
7. Musy owocowe i owocowo-warzywne: Niektóre musy owocowe dostępne w sklepach mogą zawierać duże ilości cukru dodanego, co przyczynia się do nadmiernego spożycia cukru w diecie. Ponadto, proces produkcji może wymagać dodania konserwantów i innych substancji chemicznych, które również mogą być szkodliwe dla zdrowia w dużych ilościach. Jeśli chodzi o wartość odżywczą, niektóre musy owocowe mogą zawierać niskie ilości składników odżywczych, takich jak błonnik, który jest ważny dla zdrowia układu pokarmowego.
8. Kremy kokosowe: Skład niektórych kremów kokosowych może wyglądać naprawdę słabo, np. 60,5% zagęszczony sok z agawy*, 33,6% mus kokosowy*, 5,4% kakao w proszku odtłuszczone, 0,3% ekstrakt z wanilii*, 0,3% sól morska. Krem kokosowy zawiera duże ilości tłuszczów nasyconych, co może zwiększać poziom cholesterolu we krwi, co z kolei zwiększa ryzyko chorób sercowo-naczyniowych. Spożywanie dużej ilości tłuszczów nasyconych z jednego źródła może zwiększać ryzyko wystąpienia tych chorób. Z tego powodu, osoby z podwyższonym ryzykiem chorób sercowo-naczyniowych lub wysokim poziomem cholesterolu we krwi powinny ograniczać spożycie kremu kokosowego.
9. Masła orzechowe z dodatkami: Masła orzechowe z dodatkiem ciastek – na taki produkt natrafiłam niedawno na zakupach. A w składzie? Orzeszki ziemne prażone 86%, ciasteczka (mąka pszenna, cukier trzcinowy, tłuszcz kokosowy), sól. Niektóre masła orzechowe mają w sobie dodatkowe niepotrzebne składniki, np. substancje słodzące: maltitole, olej roślinny shea, odtłuszczone mleko w proszku (4,5%), kakao o obniżonej zawartości tłuszczu (3,8%), serwatka w proszku, emulgatory: lecytyna rzepakowa, sól. Wszystko to nie służy naszemu zdrowiu.
10. Napoje owocowe i soki: Soki są z owoców, a owoce są zdrowe? To tak jakby powiedzieć, że chipsy są zdrowe, bo są z ziemniaków, a przecież ziemniaki są zdrowe. Sok owocowy, mimo że zawiera witaminy i minerały, może zawierać dużo cukru, co sprawia, że jest kaloryczny i nie służy naszemu organizmowi. Warto pamiętać o tym, że soki owocowe to napoje zawierające wysoką dawkę cukrów prostych. Soki owocowe nie zawierają błonnika pokarmowego lub zwierają jego śladowe ilości. Soki owocowe mogą przyczyniać się do nadmiernego przyrostu masy ciała. Więcej o sokach pisałam tutaj: Czy Twoje dziecko pije za dużo soków?
Zdjęcie w tytule: unsplash.com/photos/N0Ai_Hc5s0I