Pisałam Wam kiedyś o aplikacjach pomagających żyć zdrowo. Dziś przedstawiam moje kolejne propozycje aplikacji na telefon, które mogą przydać się w codziennych zdrowych wyborach. W zestawieniu polecam m.in. takie aplikacje, które pomagają w czytaniu etykiet. Poświęciłam kiedyś cały artykuł na temat tego, jak czytać etykiety. Problem w tym, że czasem nawet kiedy dokładnie przeczytamy, co jest napisane na opakowaniu danego produktu, to nadal nie wiemy czy dany składnik jest szkodliwy czy nie. Dzięki poniższym aplikacjom możemy w łatwy sposób sprawdzić, czy dany produkt nie zawiera niekorzystnych dla naszego organizmu składników. Na mojej liście przydatnych w zdrowym życiu aplikacji znalazł się też Asystent Zdrowego Żywienia, czyli narzędzie przygotowane przez specjalistów z Instytutu Żywności i Żywienia. W tekście polecam Wam też aplikację pomagającą w codziennej medytacji, a także aplikację przydatną w podejmowaniu sprzyjających środowisku wyborów. Wszystkie aplikacje przedstawione w tekście są bezpłatne.
1. Zdrowe zakupy
Zdarza mi się używać tej aplikacji na zakupach, kiedy chcę się dowiedzieć, co oznaczają symbole E wyszczególnione w składzie danego produktu. Kiedy nie wiem, czy dany składnik jest szkodliwy czy nie, po prostu skanuję kod na opakowaniu i aplikacja pokazuje listę składników oraz dokładny opis każdego z nich.
Gdzie pobrać aplikację?
Android: Zdrowe zakupy
2. Wiesz co jesz
Aplikacja jest podobna do Zdrowe zakupy, jednak nie pozwala na skanowanie produktów, co trochę utrudnia korzystanie z niej. Zamiast tego możemy znaleźć interesujący nas składnik przez wyszukiwarkę aplikacji. Wszystkie składniki występujące w żywności podzielono tu na kategorie, takie jak: aromaty, barwniki, konserwanty, gazy, emulgatory i inne.
Gdzie pobrać aplikację?
Android: Wiesz co jesz
3.eFood
Kolejna aplikacja, dzięki której sprawdzimy, co kryje się pod różnymi numerami E. W tej aplikacji również możemy skanować kod kreskowy danego produktu. W aplikacji znajdziemy też wyszukiwarkę. Co istotne, każdy składnik opisany jest według schematu: źródło, zagrożenie/ryzyko – oficjalne dane, zagrożenie/ryzyko – domniemanie, nie wzięte pod uwagę przy tworzeniu legislacji, korzyści dla organizmu, dopuszczalne dzienne spożycie, poziomy w żywności, normy prawne, a także kraje, w których dodatek jest zakazany. Byłam trochę zaskoczona informacją, że tak powszechny w Polsce dwutlenek siarki jest składnikiem zakazanym w Kanadzie. W aplikacji znajdziemy też linki do źródeł zamieszczanych tam informacji. To w dużym stopniu podnosi wiarygodność tego narzędzia. Lubię korzystać z tego typu aplikacji, jednak do informacji w nich zawartych podchodzę mimo wszystko z dystansem. Nie mam bowiem pewności, że wszystkie zamieszczane w aplikacjach informacje są w 100% zgodne z prawdą.
Gdzie pobrać aplikację?
Android: eFood
4. Live Green
Live Green to aplikacja, którą odkryłam stosunkowo niedawno. Dzięki niej w prosty sposób możemy dowiedzieć się, co oznaczają znaki ekologiczne i informacyjne umieszczone na opakowaniach. Co ciekawe, znajdziemy tu informacje nie tylko na temat znaków umieszczonych na żywności, ale i na zabawkach, kosmetykach czy sprzęcie AGD. Aplikacja daje również dostęp do ponad 120 porad ekologicznych, dzięki którym mamy szansę korzystnie wpływać na środowisko. Jeśli więc chcecie wiedzieć czy opakowanie po kremie nadaje się do recyklingu lub czy wasza ulubiona herbata pochodzi z ekologicznej plantacji, to ściągnijcie tę aplikację.
Gdzie pobrać aplikację?
Android: Live Green
5. Stop, Breathe & Think
To aplikacja, którą podpatrzyłam u Olgi i od razu postanowiłam ją pobrać na swój telefon. Testuję ją od jakiegoś czasu i muszę przyznać, że ta aplikacja bardzo pomaga mi w medytacji. Myślę, że aplikacja szczególnie przyda się wszystkim osobom które, tak ja ja, dopiero zaczynają swoją przygodę z medytacją. Aby zacząć medytację należy wybrać odpowiedni program lub odpowiedzieć na trzy zagadanienia związane z naszym stanem fizycznym, psychicznym i emocjonalnym. Po wybraniu odpowiedzi aplikacja wybiera odpowiedni dla naszego samopoczucia rodzaj medytacji. Ciepły, kobiecy głos przeprowadza nas przez cały proces medytacji i pomaga zrelaksować się i wyciszyć. Aplikacja jest w języku angielskim.
Gdzie pobrać aplikację?
Android: Stop, Breathe & Think
6. Asystent Zdrowego Żywienia
Ostatnią aplikacją, którą chcę się z Wami podzielić jest Asystent Zdrowego Żywienia, czyli apka przygotowana przez specjalistów z Instytutu Żywności i Żywienia. Możemy tu przeczytać porady żywieniowe, a także zdrowe propozycje jadłospisów. W aplikacji znajdziemy też słowniczek wyjaśniający podstawowe pojęcia związane z odżywianiem, np. opis witamin i ich znaczenie dla organizmu.
Gdzie pobrać aplikację?
Android: Asystent Zdrowego Żywienia
Podsumowanie
Aplikacje, które instalujemy na swoich telefonach, mogą pomagać nam w podejmowaniu zdrowych wyborów. Podczas zakupów spożywczych warto przede wszystkim wybierać takie produkty, które mają prosty, naturalny skład. Jeśli już decydujemy się na zakup produktu, który w swoim składzie ma różne dodatkowe E-składniki, to warto przed zakupem sprawdzić, czy dany składnik jest bezpieczny dla naszego organizmu.