Trendy stale się zmieniają. Nie tylko te ubraniowe, ale także lifestyle’owe, żywieniowe, i tak dalej. Wiele dziedzin życia codziennego doświadcza rewolucji i ewolucji, co jest efektem badań, wniosków, odkryć czy też chęci dążenia do doskonałości. Podobnie jest z dziedziną kosmetologii. Obecnie coraz więcej mówi się o BHL, czyli… barierze hydrolipidowej skóry. O co chodzi? Czy to tylko kolejny trend mający wyciągnąć od nas, konsumentów, jeszcze więcej pieniędzy na kosmetyki? Dlaczego warto zwrócić uwagę na barierę hydrolipidową skóry? I jakiego błędu lepiej nie popełniać w kontekście BHL? Zapraszam do lektury – mam nadzieję, że rozwieję dzisiaj wszelkie wątpliwości. Zapewniam Cię, że prawidłowa bariera hydrolipidowa skóry to klucz do pięknej cery.
Bariera hydrolipidowa – co to jest?
Bariera hydrolipidowa skóry to warstwa ochronna, która znajduje się na jej powierzchni. Składa się z dwóch głównych składników: wody (hydro) i tłuszczu (lipidów).
Dlaczego potrzebna jest nam silna bariera hydrolipidowa skóry? Chroni ona naszą skórę przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi, takimi jak zanieczyszczenia, bakterie, utrata wilgoci i czynniki atmosferyczne.
Bariera hydrolipidowa pomaga też utrzymać równowagę mikroflory bakteryjnej obecnej na naszej skórze (mikrobiom, o którym pisałam już na blogu). Ta mikroflora chroni naszą skórę przed potencjalnie szkodliwymi mikroorganizmami.
Bariera hydrolipidowa skóry – podstawa codziennej pielęgnacji
Może to, co powiem teraz, kogoś zszokuje, ale warto potraktować temat BHL jak najbardziej poważnie i zaobserwować, czy aby faktycznie Twoja skóra ma odpowiedni poziom nawilżenia. Zaryzykuję nawet stwierdzenie, iż nie jest to tylko moda czy trend w kosmetologii, a wręcz rewolucja w codziennej pielęgnacji – oczywiście przy zdroworozsądkowym i analitycznym podejściu do tematu.
Skóra to największy organ w ciele człowieka. Posiada warstwy, które spełniają odpowiednie funkcje w naszym organizmie. Spośród nich wszystkich wyróżnia się trzy główne: naskórek, skórę właściwą oraz tkankę podskórną. Naskórek, pokryty płaszczem hydrolipidowym (czyli inaczej: barierą) jak łatwo się domyślić, jest taką powłoką, tarczą ochronną dla naszego organizmu przed wnikaniem do wnętrza niechcianych mikroorganizmów, ale przede wszystkim… zapobiega utracie wody. W jaki sposób? I dlaczego jest to takie ważne w utrzymaniu zdrowej skóry?
Uszkodzona bariera hydrolipidowa skóry – jak ją rozpoznać?
Niezależnie od rodzaju cery, jaki posiadasz, Twoja skóra także może mieć naruszoną barierę hydrolipidową. Jeżeli zauważasz u siebie:
- uczucie ściągnięcia po myciu twarzy i odczuwalną suchość,
- nadprodukcję sebum,
- pojawienie się zmian skórnych pod postacią alergii, zaczerwienienia,
- obecność stanów zapalnych pomimo uczucia suchości i szorstkości skóry,
- ziemisty kolor cery,
… to najprawdopodobniej płaszcz lipidowy jest niefunkcjonalny. Jest to bardzo ciekawe zjawisko, bo w pierwszej chwili można mieć wrażenie, że znowu coś z tą skórą nie tak – mimo starannej pielęgnacji, dobrej diety, itp. – znowu wypryski… Rozwiązanie może być prostsze niż myślisz. I prawdopodobnie nie będzie aż nadto kosztowne! Wystarczy drobna zmiana w pielęgnacji i znowu będziesz cieszyć się zdrową skórą.
Na początek – analiza!
Po analizie stanu skóry, jej reakcji oraz własnej codziennej pielęgnacji, warto zainteresować się, jakie kosmetyki należy wdrożyć do swojej rutyny oraz jak zrobić to dobrze.
Wszystko zależy od obecnej zawartości Twojej kosmetyczki. Masz już pięć kremów? Może nie trzeba dokładać szóstego, typowo nawilżającego. Może wystarczy… tonik nawilżający stosowany jak serum. Albo po prostu serum? Zachęcam do wyboru kosmetyku „z głową”. Nie trzeba od razu kupować pięciu. Warto zacząć od jednego i przez kilka tygodni obserwować, co się dzieje. Jeżeli to nie wystarczy, spróbuj wdrożyć kolejny.
W odbudowie płaszcza hydrolipidowego istotne jest, co nakładasz na twarz przy porannej pielęgnacji. To właśnie te kosmetyki, stosowane rano, mają „pracować” cały dzień, aby z Twojej skóry nie parowała woda w nadmiarze, nie działały na nią negatywne czynniki zewnętrzne. Mają na celu odpowiednie „napojenie” Twojej skóry tak, żeby starczyło jej na cały dzień.
Uszkodzona bariera hydrolipidowa skóry – jak ją odbudować?
Jak dbać o to, aby nasza bariera hydrolipidowa była w jak najlepszej kondycji? Pierwszy i podstawowy błąd to brak odpowiedniego nawadniania ciała. Kiedy nie pijesz wystarczającej ilości wody, to skóra jest odwodniona i to manifestuje.
- nawadniaj ciało od wewnątrz – to podstawa!
- stosuj filtry przeciw promieniowaniu słonecznemu UVA i UVB
- stosuj nawilżające produkty do pielęgnacji skóry
- unikaj agresywnych kosmetyków, m.in. peelingów mechanicznych – a nawet jeśli używasz delikatnych peelingów, to nie stosuj ich zbyt często!
- unikaj nadmiernego obciążania skóry zbyt wysokim stężeniem składników aktywnych w kosmetykach
- wprowadzaj nowe kosmetyki dopasowane do kondycji Twojej skóry
- dobieraj pielęgnację adekwatnie do obecnej pory roku i warunków atmosferycznych
W składnikach kosmetyków szukaj na pierwszych miejscach: kompleksu NMF (ang. Natural Moisturising Factor, jest to grupa składników, które naturalnie występują w skórze i tworzą płaszcz ochronny:, m.in.: aminokwasy, mocznik, kwas hialuronowy, ceramidy, gliceryna, fosfolipidy), kwasu hialuronowego, kwasów PHA (np. laktobionowych), mocznika.
Dodatkowo warto, aby skład takiego kosmetyku miał także elementy uzupełniające lipidy, czyli na przykład: ceramidy, skwalan, lanolinę.
Nad utrzymaniem odpowiedniej bariery hydrolipidowej skóry pracują różnego rodzaju kosmetyki. Nie tylko kremy czy maski. Poniżej kilka polecajek.
Bariera hydrolipidowa skóry – krem, serum, a może tonik?
- A.Florence Skincare Hydrating Milky Toner Nawilżający Tonik Z Ceramidami I Kwasem Hialuronowym – jest to absolutny hit. Opisywany jako tonik, ale może także pełnić funkcję serum. Wydajny i super nawadniający. Posiada w składzie kwas hialuronowy i ceramidy.
- Bogna Skin Like A Star Cellular Extract Serum: Serum Z Ekstraktem Komórkowym – uwielbiam ten produkt! Super nawilża i wygładza cerę.
- BasicLab – mają całą gamę produktów poświęconych odbudowie BHL
- Geek & Gorgeous Liquid Hydration – Nawilżający tonik do twarzy
Kremy do twarzy najlepiej wybierać bardzo starannie i świadomie. Trudno polecić jeden konkretny kosmetyk, bo wszystko zależy od tego, co już masz w kosmetyczce, oraz co dokładnie wpłynęło na naruszenie Twojej BHL. Obserwuj, analizuj, sprawdzaj składy kosmetyków, a na pewno osiągniesz upragnioną równowagę dla Twojej skóry. Trzymam kciuki!
Podsumowując, poniżej trzy kroki do rozwiązania Twojego problemu z odwodnioną skórą:
- Sprawdź, czy masz chociaż jeden z wymienionych symptomów naruszonej BHL.
- Przeanalizuj swoją dotychczasową pielęgnację, sprawdź stężenie składników aktywnych w kosmetykach, których używasz, a następnie skup się na pielęgnacji porannej.
- Jeżeli po analizie okaże się, że faktycznie Twoja bariera hydrolipidowa jest naruszona, zainwestuj w kosmetyk, który zajmie się jej odbudową. Efektami będziesz się cieszyć szybciej, niż myślisz!