Dwa najbardziej popularne pomysły na śniadanie to bez wątpienia kanapki i owsianka. Pisałam Wam już o tym, jak w ośmiu krokach wzbogacić owsiankę. Na blogu poruszałam też temat kanapkowy prezentując moje pomysły na proste pasty kanapkowe i przepis na zdrowy chleb. I choć uwielbiam tego typu śniadania, to pamiętam też o tym, że podstawą zdrowej diety jest różnorodność. W dzisiejszym tekście chciałabym podsunąć Wam kilka propozycji na zdrowe i pyszne śniadania, które nie są owsianką lub kanapkami. Co jeść na śniadanie kiedy znudzi się nam owsianka i kanapki? Moje pomysły poniżej.
Co jeść na śniadanie zamiast kanapek i owsianki?
1. Komosa ryżowa w słodkim wydaniu
Na śniadanie bez kanapek nie musimy wybierać jedynie płatków owsianych. Dobrym zamiennikiem owsianki będzie komosanka! Do jej zrobienia możemy użyć komosy ryżowej białej, czerwonej lub czarnej. Ja najbardziej lubię quinoa w wersji białych ziarenek, bo ten rodzaj komosy przygotowuje się najszybciej. Komosa ryżowa biała jest gotowa w 15 minut, gotowanie komosy czarnej zajmuje trochę więcej czasu (20-25 min.). Przed gotowaniem wystarczy opłukać komosę na dużym sitku, tak aby pozbyć się gorzkiego smaku. Opłukaną komosę wrzucam do garnka i zalewam wodą (1 część komosy na 2 części wody). Całość doprowadzam do wrzenia i gotuję na wolnym ogniu przez ok. 15 min., aż cała woda się wchłonie. Na jedną porcję przygotowuję zazwyczaj 6 łyżek komosy (pół szklanki). Komosankę przekładam do miseczki i dodaję do nie klasyczne “owsiankowe” dodatki, tj. łyżeczkę masła orzechowego, świeże owoce (starte jabłko, banan), cynamon, łyżeczkę syropu klonowego, migdały. Takie śniadanie jest pełne składników odżywczych, bo komosa to bogate źródło białka, magnezu i fosforu – więcej o jej właściwościach pisałam tutaj.
2. Budyń z kaszy jaglanej
Kasza jaglana to niezwykły dodatek do śniadania. Ta kasza posiada właściwości zasadotwórcze, dzięki czemu nie zakwasza organizmu. Jest też świetna w chłodne dni, bo podnosi odporność. Budyń z kaszy jaglanej na mleku kokosowym to przepis na śniadanie idealne. Aby uzyskać kremową budyniową konsystencję kaszę należy gotować na odpowiednej ilości wody i mleka kokosowego. Dokładny sposób na przyrządzenie takiego budyniu znajdziecie tutaj. W roli dodatków najlepiej pasują orzechy, rodzynki, żurawina.
3. Płatki jaglane z dodatkami
Kiedy mam rano mniej czasu, to często korzystam z płatków jaglanych. Smakują podobnie do kaszy jaglanej, a ich dodatkową zaletą jest to, że przygotowuje się je błyskawicznie. Pięć – sześć łyżek płatków jaglanych wsypuję do małego garnka, zalewam wrzątkiem i gotuję kilka minut ma małym ogniu. Do tak przygotowanej jaglanki dodaję moje ulubione dodatki – ziarna kakao, masło orzechowe, wiórki kokosowe, orzechy.
4. Domowa granola z mlekiem migdałowym
Kolejny przepis na szybkie śniadanie – kiedy mam w domu słoik wypełniony domową granolą, to wystarczy, że wsypię kilka łyżek granoli i zaleje ją zimnym mlekiem roślinnym (np. migdałowe, kokosowe, sojowe, owsiane). Przepis na dwie wersje granoli – orzechową i czekoladową znajdziecie tutaj.
5. Dyniowe/batatowe placuszki
Przedstawiałam Wam kiedyś na blogu przepis na pyszne pancakes z dodatkiem musu z dyni. Jeśli nie macie w domu dyni, to zamiennie można użyć też puree z batatów. Aby je przyrządzić wystarczy obrać jednego batata, ugotować go na parze do miękkości (około 20 min.), ostudzić i rozgnieść widelcem na puree. Dalej przygotowujecie placuszki według tego przepisu. Takie placuszki polane syropem klonowym świetnie sprawdzą się jako weekendowe śniadanie, bo mamy wtedy więcej czasu i możemy delektować się nimi bez pośpiechu.
6. Pudding z chia
Pudding z nasion chia to świetny sposób na odżywcze śniadanie. Do słodzenia puddingu najlepiej użyć syropu klonowego, miodu lub daktyli – opcjonalne można też dodać ksylitol lub stewię. Sposób przygotowania każdego z puddingów jest bardzo prosty – łączymy słodzik, nasiona chia i część płynną (mleko kokosowe, mleko sojowe, mleko migdałowe). Tak przygotowaną mieszankę wstawiamy do lodówki na całą noc lub na minimum godzinę. Dziesięć pomysłów na zdrowe i pyszne puddingi chia znajdziecie tutaj.
7. Placuszki bananowe
Placuszki bananowe uwielbiam za prostotę – wystarczy dodać trochę płatków owsianych, banana i jajko, zblendować, usmażyć i gotowe! Przepisy na różne wersje tych placuszków znajdziecie tutaj.
8. Super zielony koktajl
W koktajlach najbardziej lubię połączenie bananów, szpinaku i awokado. W zasadzie to wystarczą te trzy składniki i woda i mamy pyszny i sycący posiłek. Aby wzbogacić zielony koktajl warto dodać też do niego natkę pietruszki, sok z cytryny czy łyżkę siemienia lnianego. O tym , jak komponować koktajle, aby miały w sobie maksymalnie dużo witamin pisałam kiedyś tutaj.
9. Sałatka z kozim serem i gruszką
Sałatki to również doskonały pomysł na śniadanie. Aby były pożywne i zdrowe warto przygotowywać je na bazie zielonych roślin liściastych – szpinaku, rukoli lub roszponki. Ja uwielbiam połączenie szpinaku i koziego sera. Zapewniam, że zjedzenie takiej sałatki na śniadanie doda Wam mnóstwo energii do pracy i pozytywnie nastroi do świata. Przepis pod linkiem: sałatka z serem kozim i gruszką.
10. Pełnoziarnisty ryż na mleku kokosowym
Ryż na mleku to danie, które kojarzy mi się z dzieciństwem. Obecnie wykluczyłam z mojego menu mleko krowie, ale lekka modyfikacja tego dania pozwala mi cieszyć się jego smakiem. Ryż przyrządzony na mleku kokosowym smakuje wspaniale. Na co dzień wybieram produkty pełnoziarniste, wiec przygotowując to danie używam ryżu brązowego. Około sześć łyżek ryżu przyrządzam według przepisu na opakowaniu – zamiast wody dodaję mleko kokosowe z puszki i wodę w proporcji pół na pół. Kiedy ryż jest gotowy dodaję do niego stare na grubych oczkach jabłko, posypuję cynamonem i gotowe!
11. Puszyste placuszki bananowe
Te placuszki rozpływają się w ustach. Co ważne – są słodkie mimo tego, że nie ma w nich cukru – banany pełnią w tym przepisie rolę idealnego słodzika. Przepis znajdziecie pod linkiem: puszyste placuszki bananowe.
12. Omlet owsiany na słodko
Omlet owsiany w wersji fit to również dobry pomysł na zdrowe śniadanie. Jak zrobić omlet owsiany? Wszystkiego dowiecie się z wpisu na ten temat – sprawdzicie pod linkiem.
Podsumowanie
Mam nadzieję, że zmotywowałam Was do przygotowywania różnorodnych śniadań. Jedząc codziennie pełnoziarnisty chleb z dobrym składem, na który nakładamy domową pastę kanapkową możemy mieć poczucie, że odżywiamy się zdrowo, ale… Monotonne posiłki nie służą naszemu ciału w takim stopniu jak różnorodność. Jest tyle pysznych i zdrowych składników, które możemy wykorzystać jako dodatki do śniadania, że warto z nich korzystać. Śniadanie z komosą ryżową czy płatki jaglane na ciepło to świetna propozycja śniadaniowa szczególnie w okresie jesienno-zimowym. Takie śniadanie nie tylko dostarczy nam energii na dług czas, ale i doskonale rozgrzeje.
Spodobał Ci się ten artykuł?
Polub mnie na Facebooku: