Dostaję czasem od Was wiadomości z pytaniem – co robić, kiedy wypadają włosy? Problem z włosami jest dosyć złożony, postanowiłam więc, że warto poruszyć ten temat na blogu. W dzisiejszym tekście przestawię moje podejście do problemu nadmiernego wypadania włosów.
Przyczyny nadmiernego wypadania włosów
Przyczyn nadmiernego wypadania włosów jest bardzo dużo. Czasem ten problem wynika ze złej pielęgnacji, innym razem przyczyna leży głębiej i wynika ze nieprawidłowego działania naszego organizmu. Nieprzypadkowo użyłam sformułowania “nadmierne wypadanie włosów”. Warto pamiętać o tym, że wypadanie włosów to naturalny proces i nasze ciało codzienne pozbywa się pewnej liczby włosów. Problem pojawia się wtedy, gdy zauważymy, że wypada nam więcej włosów, niż zazwyczaj. W miejsce wypadających włosów wyrastają nowe – jeśli jednak na głowie z każdym dniem włosów jest coraz mniej, to trzeba zastanowić się, jakie są tego przyczyny.
Zewnętrzne przyczyny wypadania włosów to m.in.:
– źle dobrany szampon
– źle dobrana odżywka do włosów
– upinanie włosów zbyt ciasną gumką
– niewłaściwa szczotka lub zła technika czesania
– zbyt intensywne stylizowanie włosów
Wewnętrzne przyczyny wypadania włosów to m.in.:
– anemia (niski poziom żelaza we krwi)
– nieprawidłowy poziom hormonów tarczycy
– inne zaburzenia na tle hormonalnym
– brak witamin
– uwarunkowania genetyczne (łysienie androgenowe, głównie u mężczyzn)
Szukanie rozwiązania – krok pierwszy
Aby wyeliminować problem związany z wypadaniem włosów konieczne jest znalezienie przyczyny takiego stanu rzeczy. Nie wystarczy, że pójdziemy do apteki i wykupimy tam różnorodne specyfiki, suplementy i witaminy na wypadania włosów. Niestety w internecie aż roi się od pytań w stylu: “Jakie kupić witaminy, gdy włosy wypadają garściami?”. Moja odpowiedź na takie pytanie jest jedna – najpierw diagnoza, potem leczenie/suplementacja. Przede wszystkim musimy dowiedzieć się, czy w naszym przypadku przyczyną wypadania włosów są czynniki zewnętrzne czy wewnętrzne. Jak to sprawdzić? Niezbędna jest wizyta u lekarza internisty. Kiedy opiszemy lekarzowi swój problem, to będzie on mógł zlecić badania krwi, które pomogą zdiagnozować przyczynę wypadania włosów. Lekarz zleci badania takie jak m.in. morfologia, poziom hormonów tarczycy, glukoza, poziom żelaza we krwi. Czasem wypadanie włosów to objaw anemii, zaburzeń hormonalnych lub problemów z tarczycą. Takie proste i szybkie badanie krwi to podstawa, bo pozwala ono wykluczyć te choroby.
Szukanie rozwiązania – krok drugi
Kiedy już zrobimy badania i okaże się, że wszystko jest w porządku, to można szukać przyczyn wypadania włosów gdzie indziej, np. w złej pielęgnacji. Może okazać się na przykład, że szampon, którego używamy nie służy naszym włosom i jego zmiana na inny rozwiąże problem. Jeśli jednak badania wykażą nieprawidłowości, to lekarz zleci odpowiednie leczenie, który pozwoli wyeliminować chorobę. Poznanie przyczyny choroby to pierwszy krok do zdrowia!
Profilaktyka
Za kondycję naszych włosów odpowiadają w dużej mierze geny, ale i tryb życia i stan zdrowia. Aby włosy były piękne i mocne musimy przede wszystkim dbać o nie od wewnątrz poprzez właściwy sposób odżywiania. Bogata w składniki odżywcze dieta to klucz do zdrowych włosów. Profilaktycznie polecam picie naparu z pokrzywy (mi weszło to w nawyk) i jedzenie mielonego siemienia lnianego. Więcej o tym, jak odżywiam skórę i włosy od wewnątrz pisałam we wpisie: Moja minimalistyczna pielęgnacja.
Podsumowanie
Z całą pewnością nie powinniśmy lekceważyć nadmiernego wypadania włosów, bo może to być objaw choroby. W takich sytuacjach nie warto czekać i radzę jak najszybciej udać się do lekarza. Kiedy wykluczymy wewnętrzne czynniki, które powodują nadmierne wypadanie włosów, to z czystym sumieniem możemy przystąpić do bliższego przyjrzenia się temu, jak traktujemy włosy od zewnątrz. A jeśli o tym mowa, to wspomnę, że moim ulubionym gadżetem do pielęgnacji, bez którego nie wyobrażam sobie obecnie czesania włosów jest szczotka Tangle Teezer. Jest wiele modeli tej szczotki, ale mi najbardziej odpowiada klasyczny model Tangle Teezer Salon Elite. Uwielbiam tę szczotkę i naprawdę widzę, że dzięki jej używaniu moje włosy wyglądają lepiej niż kiedyś. Warto pamiętać też o tym, żeby szczotki i grzebienie często myć, bo gromadzą się na nich (tak jak na włosach) zanieczyszczenia. Ja swoją szczotkę myję przy każdym myciu włosów, tzn. codziennie lub co drugi dzień.