Zawsze z utęsknieniem czekam na wiosnę i cudowny czas, kiedy jest ciepło, słońce świeci wysoko i wszystko rozkwita. Jednak pogoda w marcu i kwietniu zwykle bywa w Polsce dosyć kapryśna – temperatura potrafi zmieniać się z godziny na godzinę, raz mamy bezchmurne niebo, a za chwilę silny wiatr i deszcz. Takie wahania temperatury i ciśnienia powietrza średnio znoszę – zazwyczaj w tym okresie roku mam mniej energii, częściej boli mnie głowa, rano czuję się bardzo senna i trudno mi się wstaje. W takich dniach życie ratuje mi kawa i bez niej nie wyobrażam sobie życia. Warto jednak od czasu do czasu zamienić jeden z kubków z poranną kawą na coś innego, co również nas pobudzi. Co pić zamiast kawy na pobudzenie z rana? Poniżej moja lista z propozycjami pysznych i pobudzających napojów, które dobrze wpłyną na cały nasz organizm!
Co pić zamiast kawy na pobudzenie z rana?
1. Woda z cytryną lub limonką
Klasyczna propozycja pobudzająca ciało do działania. Najlepiej do lekko ciepłej wody dodać sok z połówki cytryny i wypić taki napój na czczo. W ramach urozmaicenia polecam czasem zamieniać cytrynę na limonkę. Dobrze sprawdzi się też dodanie do porannej szklanki wody soku z pomarańczy.
2. Woda z imbirem
Rano obieram mały kawałek świeżego imbiru, kroję go na kawałki, wrzucam do szklanki i zalewam wrzątkiem. Dodaję trochę chłodnej wody, aby napój nadawał się od razu do picia. Napar z imbiru to świetna pobudzająca alternatywa dla kawy.
3. Woda z miodem
Do szklanki z letnią wodą można też dodać łyżeczkę miodu – węglowodany zawarte w miodzie z pewnością sprawią, że nasz organizm od razu stanie na nogi.
4. Zielona herbata
Zielona herbata zawiera około dwa razy mniej kofeiny (25 mg w szklance) niż herbata czarna (42 mg w szklance), ale mimo wszystko tę kofeinę zawiera, o czym nie każdy wie. Z tego powodu picie rankiem zielonej herbaty pozwoli nam delikatnie się rozbudzić. Co więcej, zielona herbata to też bogactwo przeciwutleniaczy, które dodatkowo wzmocnią nasz organizm. Najlepsza temperatura do parzenia zielonej herbaty to 80-90 stopni.
5. Matcha latte
O zdrowotnych właściwościach herbaty matcha pisałam Wam we wpisie Matcha latte i właściwości zdrowotne matchy. Jedna filiżanka matchy ma około 70 mg kofeiny. Herbata matcha jest bogata w przeciwutleniacze, witaminy i chlorofil, który nadaje jej piękny jasnozielony kolor. Dzięki tym cennym składnikom matcha wpływa wspaniale zarówno na nasz umysł, jak i ciało. Ja uwielbiam ją w wersji matcha latte, czyli z dodatkiem mleka kokosowego lub sojowego.
6. Yerba Mate
Ta odmiana herbaty zawiera stosunkowo wysoką dawkę kofeiny, więc doskonale nadaje się jako zamiennik porannej kawy. W jednej szklance yerby jest aż 85 mg kofeiny, czyli nieco więcej niż w klasycznym espresso, które zawiera 77 mg tej substancji.
7. Czarna herbata
Czarna herbata to z całą pewnością najbardziej popularny zamiennik porannej kawy. Nic dziwnego – taki napój dobrze rozgrzewa i pobudza, a zarazem świetnie smakuje. Pamiętajcie o tym, że czarna herbata ma różną zawartość kofeiny w zależności od tego, jakiego produktu użyjemy do jej zaparzenia. Herbata czarna liściasta będzie miała od 50 do 100 mg kofeiny w szklance. Z kolei czarna herbata ekspresowa zawiera stosunkowo niewielką ilość kofeiny – około 25 – 40 mg.
8. Koktajl z cytrusów
Sok z pomarańczy to duża dawka witaminy C, ale i duża ilość węglowodanów prostych. W świeżo wyciśniętym, klarownym soku z pomarańczy niestety nie ma błonnika, a obecne są tam cukry proste (więcej o tym pisałam tutaj: Czy sok owocowy to samo zdrowie?) Z tego powodu zamiast soku z pomarańczy lepiej rano wypić koktajl z cytrusów. W kielichu blendera umieszczamy jedną pomarańczę, pół cytryny, dwie kostki lodu i pół szklanki wody. Całość blendujemy i pijemy powoli pyszny cytrusowy napój pełny błonnika i witaminy C.
9. Siemię lniane z wodą
Świetnym napojem wzmacniającym nasz układ pokarmowy jest kisiel z siemienia lnianego. Taki napój możemy przygotować wieczorem – siemię lniane zalewamy wodą i zostawiamy na noc. Rano wypijamy powstały z siemienia kleisty napój. Więcej o siemieniu lnianym pisałam tutaj: Siemię lniane i olej lniany – jak sprawić, aby nie traciły cennych omega-3?
10. Nasiona chia z wodą
Nasiona chia są bogate w kwasy tłuszczowe omega-3 i błonnik. Nie widzę więc powodu dla którego nie miałby być to świetny codzienny napój, który wzmocni organizm i pobudzi go do działania.
Podsumowanie
Absolutnie nie namawiam Was do zrezygnowania z porannej kawy, ale myślę, że dobrym pomysłem będzie zamiast drugiego czy trzeciego kubka kawy wybranie innej, równie smacznej i energetycznej opcji. Co jeszcze warto zrobić rano, aby dobrze zacząć dzień? Badania pokazują, że już dwadzieścia minut na łonie natury wystarcza, by obniżyć poziom stresu, ale wydłużenie tego czasu do około trzydziestu minut przynosiło najbardziej wymierne efekty – najszybszy spadek kortyzolu (więcej tutaj). Optymalnie byłyby zatem spakować jeden z pobudzających napojów na drogę i wybrać się rano na szybki, dwudziestominutowy spacer. Myślę, że to wcale nie jest takie trudne, wystarczy tylko dobrze zaplanować sobie poranek!