Dziś na blogu kolejna odsłona lubianego przez Was cyklu Zapytaj dietetyka. Tym razem postanowiłam przedstawić na blogu temat związany z detoksem. Na moje pytania odpowiada specjalista ds. żywienia i dietetyki Karolina Pagacz. Czy diety oczyszczające są nam potrzebne? Jak przygotować się do detoksu jednodniowego? Jakie są korzyści detoksu dla naszego ciała? Co warto jeść podczas detoksu? Szczegóły poniżej!
Agata Puk: Czym jest detoks organizmu?
Karolina Pagacz: Detoks to pozbywanie się toksyn, wzmacnianie i regeneracja komórek. Jest to ogół procesów, które mają poprawić stan naszego zdrowia. W dzisiejszym świecie jest to bardzo popularny temat, wiele osób ściga się w nowych pomysłach na to, jak usunąć toksyny z naszego organizmu. Jednak czy aby na pewno te wszystkie diety oczyszczające działają cuda w naszym ciele? Musimy wiedzieć, że nasz organizm oczyszcza się sam, dzięki pracy płuc, wątroby, nerek. Jeśli na co dzień stworzymy mu odpowiednie ku temu warunki, będzie skutecznie eliminował wszelkie zanieczyszczenia.
Agata Puk: Czy detoks jednodniowy jest nam w ogóle potrzebny? Dlaczego warto przeprowadzać jedniodniowy detoks organizmu? Jakie są korzyści detoksu dla naszego ciała?
Karolina Pagacz: Nie ma się co oszukiwać, że jednodniowy detoks naprawi wszystkie nasze zaniedbania dietetyczne z całego roku. Jednak może stanowić idealny początek do zmiany naszego stylu życia. Jednodniowe oczyszczanie organizmu pozwala oczyścić jelita z zalegających resztek pokarmowych. Dodatkowo, wprowadzając odpowiednie produkty, zadbamy o naszą florę jelitową, co sprawi, że poczujemy się lepiej. Jednakże jednodniowe oczyszczanie nie usunie toksyn z organizmu, bowiem są one zmagazynowane w tkance tłuszczowej. Jednak odpowiedni detoks może przede wszystkim poprawić wchłanianie składników odżywczych w przewodzie pokarmowym, a przez to zapewnić lepsze funkcjonowanie naszych organów.
Agata Puk: Jaki czas jest najbardziej korzystny na jednodniowy detoks? Kiedy warto go przeprowadzić?
Karolina Pagacz: Każdy czas jest dobry, ponieważ nasz organizm nieustannie pracuje, niezależnie od pory roku. Zwykło się przyjmować, że dobrym okresem jest wiosna, kiedy po zimie czujemy się ociężale, jesteśmy zmęczeni i brakuje nam energii. Wynika to jednak głównie z faktu, że w zimie mniej się ruszamy, jemy więcej cięższych i przetworzonych rzeczy a mniej warzyw i owoców. Dlatego, zwłaszcza w tym okresie, jednodniowy detoks powinien stanowić wstęp do zmiany swojego odżywiania i dostarczenia organizmowi więcej składników odżywczych.
Agata Puk: Jak przygotować się do detoksu jednodniowego?
Karolina Pagacz: Najlepiej na kilka dni przed rozpoczęciem detoksu wyeliminować z jadłospisu potrawy ciężkostrawne, mięso, wędliny, nabiał oraz ograniczyć ilość produktów zbożowych. Trzeba również odstawić kawę, alkohol, napoje energetyczne i gazowane oraz słodycze. Należy natomiast spożywać więcej warzyw, owoców oraz pić więcej wody. Warto również dobrze się wyspać. Najkorzystniej przeprowadzić to w dzień wolny od pracy, zrezygnować z intensywnego wysiłku fizycznego, a postawić bardziej na spacery na świeżym powietrzu.
Agata Puk: Co warto jeść podczas detoksu? Jakie produkty wprowadzić do diety tego dnia? Na jakich produktach się skupić?
Karolina Pagacz: Wiele trucizn rozpuszczalnych w tłuszczach jest wydalanych z żółcią a nie z kałem, dlatego też warto zastosować środki działające żółciopędnie jak np. zioła – mięta pieprzowa, dziurawiec, ostropest, karczoch. Jednocześnie należy przerwać cykl krążenia jelitowo-wątrobowego, aby nie doprowadzić do ponownego wchłonięcia toksyn w jelicie. Pomogą nam tutaj środki działające łagodnie przeczyszczająco – aloes, korzeń rzewienia, senes. Pomocne okażą się również probiotyki.
Bardzo pożądane są też witaminy, które zwiększają syntezę pewnych detoksyfikatorów takich jak glutation. Dlatego jednym z rozwiązań jest jedzenie w ciągu dnia dużych ilości owoców i warzyw np. borówek, jagód, czerwonych porzeczek, buraków, kapusty, warzyw liściastych. Dobrym pomysłem jest również zrobienie soków i smothies z tychże warzyw i owoców. Musimy pamiętać, żeby danego dnia pić dużo wody. Trzecim rozwiązaniem jest zastosowanie jednodniowej głodówki, gdzie pijemy tylko wodę.
Agata Puk: Czy można lub czy warto wydłużyć detoks o kilka dni?
Karolina Pagacz: Musimy być ostrożni, ponieważ taki detoks nie każdy może przeprowadzać, tym bardziej kilkudniowy czy kilkutygodniowy. Wielu osobom, mających pewne schorzenia, może to wręcz zaszkodzić. Natomiast jeśli zmienimy nasz styl życia, wzbogacimy nasz jadłospis w dobre składniki odżywcze, ograniczymy niezdrowe, przetworzone rzeczy oraz wprowadzimy ruch, będzie to najlepszy, naturalny detoks dla organizmu. Sami się wtedy przekonamy, że po prostu czujemy się świetnie i nie będziemy potrzebować jakichś szczególnych form wsparcia.
Agata Puk: Jak często można robić detoks?
Karolina Pagacz: Detoks można robić kilka razy do roku. Jednak zachęcam, aby cały rok był takim “swoistym detoksem” i stanowił trwałą zmianę w naszym stylu życia.
Agata Puk: Dziękuję za rozmowę!
Karolina Pagacz – specjalista ds. żywienia i dietetyki. Skończyła wydział Technologii Żywności i Żywienia Człowieka na Uniwersytecie Rolniczym w Krakowie. Od kilku lat uczestniczy w różnych szkoleniach
krajowych i międzynarodowych związanych z żywieniem, aktywnością i zdrowiem.
Prowadzi Klub Zdrowego Stylu Życia, gdzie pomaga ludziom poprawić ich styl życia poprzez indywidualnieo dobrane programy żywieniowe, edukację, wsparcie, motywację oraz kompleksowe badania składu ciała.
Poprzez wsparcie, prowadzenie warsztatów żywieniowych i fitcampów stara się ludzi zainspirować, aby ich nowe, zdrowe nawyki stały się stylem życia na zawsze.
– Prowadzę osoby, które mają problemy wagowe (nadwaga, niedowaga), zdrowotne, sportowców, ale również osoby, które chcą się nauczyć zdrowiej i aktywniej żyć oraz mieć lepsze samopoczucie.