Po udanym domowym mleku kokosowym przyszedł czas na zrobienie mleka migdałowego. Takie mleko to świetny substytut mleka krowiego. Przeglądając dostępne w sklepach napoje migdałowe zauważyłam, że w składzie mają one bardzo mało migdałów – jedynie kilka procent. Takie sklepowe napoje często zawierają też cukier, stabilizatory czy sztuczne aromaty. Z tego powodu postanowiłam zrobić mleko migdałowe w domu, które składa się tylko z dwóch składników – wody i migdałów. Do zrobienia tego mleka zainspirowała mnie poniższy film:
Recipe: Make Your Own Almond Milk
Making your own almond milk is easier than you think! http://trib.al/YIz78FP
Posted by Health.com on 19 styczeń 2016
Jak zrobić domowe mleko migdałowe?
Jak widać zrobienie domowego mleka migdałowego jest bardzo proste. Potrzebujemy jedynie migdałów, wody, dobrego blendera (ja użyłam blendera ręcznego) i sitka/gazy. Delikatnie zmodyfikowałam przepis dodając trochę więcej wody. Do zrobienia tego mleka użyłam migdałów w łupinach – nie miało to wpływu na kolor napoju.
Składniki:
1 szklanka migdałów
4 szklanki wody
woda do namoczenia migdałów
Sposób wykonania:
1. Namocz migdały, aby łatwiej dało się je zblendować. Ja zalałam je wodą i zostawiłam na noc w lodówce.
2. Odsącz migdały z wody, wrzuć je do wysokiego naczynia i zalej 2 szklankami wody – blenduj całość przez kilka minut.
3. Przelej powstałe mleko przez sitko/gazę, dokładnie dociskając do sitka zblendowane migdały.
4. Wrzuć migdały, które zostały na sitku do wysokiego naczynia, dodaj resztę wody, ponownie blenduj i odciśnij.
5. Gotowe!
Moje duże sito przepuściło trochę zblendowanych migdałów do mleka, więc musiałam je ponownie odcedzić na mniejszym sitku. Jeśli mleko jest zbyt gęste można dodać do niego jeszcze trochę wody. Do gotowego mleka migdałowego możecie dodać też syrop daktylowy lub miód, jeśli chcecie od razu posłodzić mleko. Napój należy przechowywać w szklanym słoiku lub butelce w lodówce przez maksymalnie kilka dni. Powyższym sposobem możecie zrobić różne rodzaje mleka – na przykład mleko z orzechów nerkowca lub orzechów laskowych.