Wiem, że dla wielu osób regularne picie wody to nadal to temat trudny, bo zwyczajnie im nie smakuje lub nie mają nawyku picia. Ja bez picia wody nie wyobrażam sobie życia, ale rozumiem, że nie dla każdego jest to ważny element codziennej diety. Jak pić więcej wody? Dzisiaj chciałam wszystkich wyposażyć w odpowiednią motywację do picia właściwej ilości wody oraz przedstawić kilka sposobów na to, by robić to regularnie. Uwierzcie mi – regularne picie wody jest naprawdę osiągalne! I bardzo, bardzo ważne, szczególnie w perspektywie trwającego właśnie lata.
Rola wody w naszym organizmie
Organizm ludzki w 50 do 70% składa się właśnie z wody. Jest ona kluczowym składnikiem do przeprowadzania różnych reakcji zachodzących w naszym ciele, dlatego bardzo ważną kwestią jest utrzymywanie jej odpowiedniego poziomu. Występuje we wszystkich tkankach organizmu, nawet tkance tłuszczowej. Transportuje tlen i składniki odżywcze, wspomaga eliminowanie toksyn (ma udział w transportowaniu ich do wątroby). Istotna dla naszych jelit, bo wspiera prawidłowe trawienie oraz umożliwia wchłanianie składników odżywczych z posiłków. Reguluje temperaturę ciała, chroni przed przegrzaniem.
Nie wiem jak dla Was, ale dla mnie powyższe argumenty to już wystarczająca motywacja do sięgnięcia po szklankę wody. Woda to życie, a nasz organizm nie może bez niej funkcjonować prawidłowo.
Ile wody dziennie trzeba wypijać?
Uogólniając można przyjąć, że minimalna dzienna ilość spożywanych płynów to 1,5-2 litrów, jednak warto tutaj mieć na uwadze, że ostatecznie wszystko zależy od wielu czynników: płci, wieku, masy ciała, pory roku, temperatury otoczenia, wilgotności powietrza, aktywności fizycznej… W okresie choroby czy gorączkowania, a także menstruacji, karmienia piersią lub ciąży zapotrzebowanie na wodę może być zwiększone. Warto wsłuchać się w swój organizm i postarać się zaobserwować, czy nie daje jasnych sygnałów, że potrzebuje więcej nawodnienia. Spożywanie wszelkich innych płynów, które znane są z działania moczopędnego jest powodem do zwiększenia ilości pitej wody – takimi płynami są np. alkohol, kawa lub herbata.
Dieta a zapotrzebowanie na wodę
Zapotrzebowanie na wodę zależy także od diety. Należy pamiętać, że przy diecie wysokobłonnikowej gospodarka wodna w naszym organizmie może wyglądać trochę inaczej. Błonnik bowiem wiąże wodę w organizmie, przez co nie może zostać wchłonięta. Jest to wystarczający powód, by zwiększyć ilość dostarczanej wody do organizmu.
Ponadto istnieją nawet specjalne wzory, dzięki którym można wyliczyć swoje zapotrzebowanie na wodę. Tutaj jednak zalecałabym ostrożność, ponieważ wzory te głównie bazują na jednej zmiennej jaką jest masa ciała, co nie jest wystarczającym wyznacznikiem do ilości wypijanej wody. Tak jak wspomniałam wcześniej, takich zmiennych jest dużo, dużo więcej i wpływ na gospodarkę wodną w naszym organizmie ma tak naprawdę całe nasze otoczenie oraz styl życia.
Oznaki odwonienia
O tym, że należy pić wodę regularnie małymi łykami już ZANIM poczujemy pragnienie mam wrażenie, że jest głośno od dawna, ale chyba nadal nie każdy ma tego świadomość. Uczucie pragnienia to już oznaka odwodnienia, czyli… źle. Nie powinniśmy dopuszczać do odwodnienia organizmu. Kolejnymi symptomami odwodnienia mogą być:
- zabarwienie moczu – powinien być jasnożółty, natomiast jeśli już wykazuje barwę ciemną to znaczy, że w organizmie jest za mało wody do jego produkcji,
- suchość skóry,
- zaparcia,
- ból głowy,
- osłabienie,
- zmniejszony apetyt,
- a nawet bezsenność!
Czy warto narażać swój organizm na takie historie? Pytanie pozostawiam otwarte.
Domowy napój izotoniczny
Zanim przejdziemy do sposobów na wyrobienie w sobie nawyku picia wody, chciałabym podzielić się ciekawostką, która przykuła moją uwagę. Otóż oprócz picia czystej wody – źródlanej lub mineralnej – warto wdrożyć napoje izotoniczne, które wykazują większe zdolności wchłaniania w przewodzie pokarmowym niż czysta woda. Nie mówię tutaj oczywiście o gotowych, sklepowych izotonikach, które dodatkowo mają w sobie często cukier, barwniki czy konserwanty, ale o domowym napoju izotonicznym, który można zrobić w kilka sekund. Do szklanki z wodą należy bowiem dodać łyżeczkę cukru albo miodu oraz szczyptę soli. Wymieszać i… gotowe! Na zdrowie!
Jak pić więcej wody i dbać o nawodnienie organizmu? Moje sposoby
Nie ma jednej uniwersalnej metody, która zapoczątkuje wielkie zmiany z dnia na dzień. Jeżeli do tej pory nie piłaś regularnie wody, będziesz potrzebować czasu, aby taki nawyk u siebie wdrożyć. Poniżej dzielę się kilkoma pomysłami, które mogą pomóc Ci dbać o nawodnienie organizmu:
- Najpierw zastanów się, dlaczego nie pijesz wody/nie lubisz jej pić. Może wystarczy dodać kilka plastrów cytryny, trochę mięty, miodu? Znajdź „formę”, która najbardziej Ci odpowiada, wtedy będzie Ci łatwiej o tym pamiętać.
- Jak już znajdziesz swój „sposób na wodę”, zastanów się, w czym najlepiej Ci smakuje lub jak Ci najwygodniej ją pić. Jesteś mamą, masz często zajęte ręce? Polecam wszelkiego rodzaju butelki. Znam osoby, które lubią pić tylko z butelek, inne zaś – jedynie ze szklanki. To też ma znaczenie!
- Zacznij od wdrożenia szklanki (lub butelki) ciepłej wody po przebudzeniu, przed śniadaniem. Pilnuj tego codziennie. Możesz też zacząć od domowego napoju izotonicznego zamiast czystej wody z rana.
- Jeżeli chcesz dokładnie oszacować, ile wody wypiłaś w ciągu dnia i traktujesz to jako „challenge”, który pomoże Ci nawadniać się odpowiednią dzienną ilością, zaopatrz się w specjalną butelkę z podziałką albo… zrób sobie taką sama. ;)
- Ustaw sobie przypomnienia w telefonie. Każdy sposób jest dobry! Budzik co 10 minut = dwa łyki wody. I tak aż do momentu, w którym zauważysz, że… po prostu pijesz wodę, bez przypominajek, regularnie.
- Wychodzisz z domu? Zadbaj, aby mieć dostęp do wody. Bierz ze sobą małą butelkę do torebki, a jeżeli zapomnisz – kup w najbliższym sklepie. I popijaj co jakiś czas.
- Jeżeli Twoja codzienność jest na tyle różnorodna, że nie możesz mieć przy sobie często butelki czy szklanki z wodą, zadbaj o nawodnienie podczas posiłków – to mit, że nie można pić wody do posiłku! Do tego szklanka z samego rana, szklanka przed spaniem i już jesteś o kilka kroków do przodu!
- Jedź pokarmy bogate w wodę, szczególnie latem! Arbuzy, melony, truskawki to świetny posiłek bogaty w wodę i cenne witaminy.
- Jeżeli jesteś naprawdę „wodoodporna”, rozstaw sobie butelki albo szklanki z wodą w różnych miejscach mieszkania (nawet w łazience!) tak, żebyś zwróciła na nie uwagę przy tej czy innej czynności.
- Tak jak na paczkach papierosów znajdują się informacje, jakie konsekwencje niesie za sobą palenie, tak na butelkach wody powinny być motywujące informacje, co niesie za sobą nieodpowiednie nawodnienie organizmu… Motywują Cię takie hasła? Wypisz sobie konsekwencje niepicia wody i powieś w widocznym miejscu – na lodówce, na lustrze w łazience.
A może masz jakieś swoje sposoby, którymi chcesz się podzielić? Warto się wspierać w takich akcjach i szerzyć ogólną świadomość, szczególnie w gorącym okresie letnim. Zachęcam!