Jedzenie warzyw i owoców to niezbędny element mojego stylu życia. Uwielbiam ich smak, ale nie zawsze mam czas, żeby codziennie chodzić na zakupy. Zwykle kupuję na bazarze większe ilości świeżych warzyw i owoców, aby codziennie mieć w domu składniki na pyszne posiłki. Wiem, że tego typu produkty są bardzo nietrwałe, ale mam na to swoje sposoby. Okazuje się, że kiedy ma się w domu dobrą lodówkę, to przechowywanie owoców i warzyw jest bardzo proste.
Jeśli w przeszłości zdarzało się Wam wyrzucać owoce lub warzywa właśnie dlatego, że nie zdążyliście ich zjeść zanim uległy one zepsuciu, to dzisiejszy temat z pewnością Was zainteresuje. We wpisie przedstawię moje sposoby na prawidłowe przechowywanie jedzenia, skupiając się szczególnie na warzywach i owocach. W tekście znajdziecie też trzy pomysły na odżywcze sałatki oraz konkurs, w którym można wygrać super nagrodę. Będzie kolorowo, pysznie i zdrowo. Ciekawi? Zapraszam na wpis!
Partnerem wpisu jest Amica.
Jakie produkty należy przechowywać w lodówce?
Produkty podzieliłam na dwie kategorie. W pierwszej grupie znajdują się takie, które należy trzymać w lodówce, w drugiej grupie – takie, które zachowają dłużej swoje właściwości w temperaturze pokojowej. Przy niektórych produktach dodałam kilka wskazówek, które pozwolą dłużej zachować ich świeżość.
Moja lodówka Amica wyposażona jest w technologię No Frost, dzięki której na wszystkich półkach panuje taka sama temperatura. No Frost ma też inną ważną zaletę – dzięki obiegowi chłodnego powietrza lodówki nie trzeba rozmrażać.
Jajka
Jajka mogą być przechowywane w temperaturze pokojowej, ale trzymanie jajek w lodówce wydłuża ich przydatność do spożycia.
Masło
Zapakowane masło można przechowywać w lodówce przez miesiąc. Po otwarciu masło najlepiej przełożyć do szklanego pojemnika, tak aby zabezpieczyć je przed dostępem powietrza. Masło to produkt, który łatwo przyjmuje obce zapachy, więc również z tego powodu warto zawsze przechowywać je w pojemniku.
Oliwa z oliwek, olej lniany
Oliwy i oleje są wrażliwe na wysoką temperaturę, więc należy przechowywać je w lodówce.
Napoje roślinne
Po otwarciu napoje sojowe, migdałowe, kokosowe można przez 4 dni trzymać w lodówce.
Poza tym w lodówce przechowujemy też:
Sery i pasty warzywne
Ketchup i musztardę
Sos sojowy
Masło orzechowe
Świeże daktyle
Pieczarki
Warzywa i owoce
W mojej kuchni królują świeże warzywa i owoce. Staram się, aby moja lodówka zawsze była wypełniona wspaniałymi produktami takimi jak rukola, masło orzechowe, maliny, szpinak, mleko kokosowe, marchewki. Aby warzywa i owoce dłużej zachowały świeżość potrzebują odpowiedniego poziomu wilgotności. Dzięki temu, że w mojej lodówce Amica znajduje się pojemnik Vit Control Plus w prosty sposób reguluję w nim wilgotność powietrza. Kiedy w lodówce przechowuję głównie owoce, które lubią mniejszą wilgotność, to suwakiem otwieram dopływ powietrza.
W przypadku warzyw jest odwrotnie – aby warzywa zachowały świeżość na długi czas należy maksymalnie zamknąć przepływ powietrza suwakiem.
Ważnym elementem pojemnika Vit Control Plus jest taca na jego dnie. Dzięki specjalnym otworom, cząsteczki wody spływają z powierzchni warzyw i owoców, a te pozostają świeże do trzech razy dłużej.
Przydatna wskazówka: Przed włożeniem warzyw do lodówki nie myjemy ich. Dzięki temu pozostawiamy na nich naturalną ochronę i wydłużamy czas, w jakim są świeże.
Jakie owoce należy trzymać w lodówce?
W przypadku owoców zasada jest prosta – jeśli mamy w domu owoce, które są niedojrzałe, to warto przechowywać je poza lodówką w temperaturze pokojowej. Jednak większość dojrzałych owoców należy przechowywać w niskiej temperaturze.
- owoce jagodowe takie jak: truskawki, maliny, borówki, porzeczki, agrest, jagody, jeżyny
- wiśnie i czereśnie
- winogrona
- kiwi
- pomarańcze i grejpfruty
- brzoskwinie
- gruszki
- jabłka
- śliwki
- arbuzy
- melony
- mango
- śliwki
- brzoskwinie
- nektarynki
- cytryny
- limonki
Jakie warzywa należy trzymać w lodówce?
- brokuły
- brukselka
- buraki
- bób
- cukinia
- fasolka szparagowa
- groszek cukrowy
- kukurydza
- kalafior
- kapusta
- marchewki
- papryka
- szparagi
- seler naciowy
- sałaty
- szpinak, jarmuż, rukola
Lista produktów, które należy przechowywać poza lodówką
- banany
- awokado
- papaja
- marakuja
- bakłażany
- pomidory
- ziemniaki
- bataty
- czosnek i cebula
- miód
- chleb
- kawa
Przydatna wskazówka: Jeśli chcemy sprawić, aby nasze owoce wolniej dojrzewały, warto włożyć je do lodówki. Ja robię tak głównie z awokado.
Wyzwanie świeżości + konkurs
Razem z marką Amica przygotowałam dla Was Wyzwanie świeżości! Lato to idealny czas na wprowadzenie do naszej diety produktów bogatych w witaminy, antyoksydanty i inne cenne składniki. W sklepach i na bazarach mamy teraz prawdziwy przepych – półki aż uginają się od dobrodziejstw natury! Na czym polega wyzwanie? Chcę zachęcić Was do tego, aby przez 14 dni zamienić jeden posiłek dziennie na sałatkę ze świeżych warzyw i owoców. O tym, jaki posiłek zamienicie na sałatkę decydujecie sami – może to być zarówno śniadanie, drugie śniadanie, obiad lub kolacja. Wszystko zależy od tego, na co akurat macie ochotę. Aby zmotywować Was do wytrwania w wyzwaniu przez 14 dni poniżej przedstawiam 3 przepisy na wspaniałe letnie sałatki.
Sałatka z młodą marchewką, mango i orzechami nerkowca – idealna na śniadanie
Składniki na sałatkę:
- 2 młode marchewki
- dwie garście orzechów nerkowca
- 1 garść rodzynek
- 4 łyżki zielonych oliwek
- 100 g rukoli
- 1 dojrzałe mango
Składniki na dressing:
- sok z 1 limonki
- 2 łyżki oliwy z oliwek
- sól
Sposób przygotowania:
- Marchewki myjemy i obieramy, a następnie za pomocą obieraczki do warzyw kroimy na cienkie paski.
- Orzechy nerkowca prażymy w nagrzanym do 200 st. C piekarniku przez około 10 minut, aż nabiorą złotego koloru.
- Mango kroimy na małe kawałki.
- Rodzynki zalewamy wrzątkiem, tak aby nabrały miękkości.
- W dużej misce łączymy wszystkie składniki. Całość polewamy dressingiem.
Letnia sałatka z selerem naciowym i orzechami – świetnie sprawdzi się na obiad
Składniki na sałatkę:
- 3 łodygi selera naciowego
- 1 kg młodych ziemniaków
- garść pomidorków koktajlowych
- 1 czerwona cebula
- garść orzechów włoskich
- garść świeżej pietruszki
- garść koperku
Składniki na dressing:
- 3 łyżki jogurtu naturalnego
- 2 łyżki majonezu
- 1 łyżka octu winnego
- 1 łyżka musztardy
- sól
- pieprz
Sposób przygotowania:
- Ziemniaki gotujemy w łupinach do miękkości w osolonej wodzie.
- Kroimy warzywa: selera naciowego na małe kawałki, pomidorki koktajlowe i orzechy kroimy na pół, cebulę siekamy ma drobne kawałki.
- Wkładamy wszystkie składniki na sałatkę do dużej miski.
- Składniki na dressing łączymy aż uzyskają gładką konsystencję, a następnie dodajemy dressing do miski z sałatką. Całość dokładnie mieszamy.
- Posypujemy sałatkę koperkiem i pietruszką.
Sałatka z awokado, ciecierzycą i batatami – pyszny pomysł na kolację!
Składniki na sałatkę:
- 1 awokado
- 100 gramów suchej ciecierzycy
- 1 batat
- zioła (bazylia, zioła prowansalskie) i oliwa z oliwek do pieczenia batata
- garść pestek dyni
- 150 gramów jarmużu
- sok z połowy limonki
Składniki na dressing:
- sok z 1 cytryny
- 2 łyżki oliwy z oliwek
- sól
Sposób przygotowania:
- Ciecierzycę moczymy przez kilka godzin (najlepiej przez całą noc), płuczemy, zalewamy wodą i gotujemy przez około 1,5 godziny do miękkości.
- Batata w skórce kroimy na 1 cm kawałki, posypujemy ziołami i kropimy oliwą z oliwek. Pieczemy w nagrzanym do 180 stopni C piekarniku przez około 30 minut. Po wyjęciu batatów z piekarnika czekamy, aż ostygną, obieramy ze skórki i kroimy na małe kawałki.
- Jarmuż przekładamy do miski, polewamy sokiem z limonki i masujemy przez chwil w dłoniach.
- Dynię prażymy przez kilka minut na suchej patelni.
- W dużej misce układamy jarmuż, bataty, ciecierzycę i posypujemy całość pestkam dyni.
- Sałatkę polewamy przygotowanym dressingiem.
Konkurs
Każda osoba, która podejmie Wyzwanie świeżości ma szansę na wygranie lodówki Amica wyposażonej w pojemnik Vit Conrol Plus. Co trzeba zrobić, aby wziąć udział w konkursie?
- Podejmij Wyzwanie świeżości i przez 14 dni zamieniaj jeden posiłek dziennie na sałatkę ze świeżych warzyw lub owoców.
- W komentarzu pod tym postem w ciekawy sposób opisz przebieg swojego wyzwania.
Swoje odpowiedzi możecie dodawać do 11 sierpnia 2017 w komentarzach pod tym postem. Spośród wszystkich komentarzy wybiorę osobę, która w najciekawszy sposób opisze swoje wyzwanie. Wyniki konkursu ogłoszę pod tym wpisem 16 sierpnia 2017 roku.
Regulamin konkursu znajdziecie tutaj.
Wyniki konkursu!!!
Dziękuję Wam za wszystkie komentarze! Z uwagą je przeczytałam, aby wybrać taki, który najbardziej zasługuje na nagrodę. Zadanie wcale nie było łatwe, bo Wasze komentarze były świetne! Z wielką przyjemnością pragnę oznajmić, że zwycięzcą konkursu, w którym do wygrania była lodówka Amica jest Iwona! Serdecznie gratuluję Ci wygranej! Pozostałym uczestnikom jeszcze raz dziękuję za wzięcie udziału w konkursie – mam nadzieję, że wyzwanie było dla Was inspirującym i ciekawym doświadczeniem. A Iwonę proszę o sprawdzenie skrzynki mailowej – wysłałam do Ciebie wiadomość związaną z przekazaniem nagrody :-)
Zwycięski komentarz poniżej:
14-dniowe wyzwanie świeżości pod hasłem: “Zamiast kanapki będą sałatki, a zamiast wina – zielenina!”
Takim hasłem dwa tygodnie temu zakomunikowałam mojemu mężowi, że przez następne 14 dni będę serwować nam codziennie jeden posiłek w formie sałatki ze świeżych warzyw i owoców. Postanowiłam, że sałatki przygotowywać będę w ramach lunchu do pracy. Do tej pory w naszych pudełkach śniadaniowych gościły głównie kanapki, które (nie ukrywajmy) każdemu z nas już powoli się przejadły. Mój mąż zareagował na pomysł podjęcia wyzwania bardzo entuzjastycznie, tym bardziej, że przygotowywaniem posiłków zajmuję się ja, do niego należy tylko konsumowanie oraz zmywanie;) Chciałam aby sałatki, które przygotuję były jak najświeższe, stąd zdecydowałam się nastawić mój budzik (zwykle nastawiony na 5.50) na godz. 5.30 (o zgrozo!). Początki były trudne, ale z dnia na dzień coraz bardziej rozumiałam, że warto brnąć w to dalej:) Do pracy przygotowywałam sałatki warzywne na bazie świeżych sałat z różnymi dodatkami: ogórkami, pomidorami, papryką, wędzonym kurczakiem, ziarnami słonecznika/dyni/sezamu, pietruszką, koperkiem itp. Starałam się by każdego dnia sałatka kusiła nas mnogością kolorów i smaków. Postanowiłam również “zaryzykować” i wypróbować Twój przepis na sałatkę z awokado, ciecierzycą i batatami. Zaryzykować – bo bataty i ciecierzyca to nowość w naszej kuchni, jednak okazały się strzałem w dziesiątkę! W połączeniu z ulubionym jarmużem (prosto z naszego ogródka) skradły nasze podniebienia i jeszcze nieraz zagoszczą na naszym stole. W weekendy serwowałam dla odmiany sałatki owocowe, których słodycz i soczystość świetnie wpisywała się w niespieszne popołudnia spędzone razem w otoczeniu ogrodu przed domem. Melony, arbuz, brzoskwinie, banany, jabłka i gruszki okraszone jogurtem naturalnym, płatkami owsianymi i płatkami kokosa zastąpiły nam ciasto, które zwykłam piec przed każdym weekendem. Dziś – 14 dni później, kończy się Twoje wyzwanie, ale oboje z mężem zdecydowaliśmy, że sałatki zagoszczą na stałe w naszym codziennym menu. Dzięki Tobie przekonaliśmy się, że świeże warzywa to świetne źródło energii na cały dzień! A nasi współpracownicy z zazdrością co dzień spoglądają w nasze lunchboxy:)