Nasz metabolizm jest uwarunkowany przez szereg czynników takich jak: wiek, płeć czy masa ciała. Przemianę materii na szczęście można przyśpieszyć. Dzięki temu, nawet gdy czasem zjemy kaloryczną przekąskę, to nie będzie to miało złego wpływu na naszą sylwetkę. Jak przyspieszyć metabolizm? Moje sprawdzone sposoby poniżej.
Jak przyspieszyć metabolizm?
1. Ruszaj się
Świetnym sposobem na podkręcenie metabolizmu jest aktywność fizyczna. Wybierz taki rodzaj aktywności, który najbardziej lubisz (u mnie to joga). Kluczowe jest to, aby ćwiczenia wykonywać regularnie. Jeśli nie lubisz biegać wybierz rower lub spacery. Ważne, żeby się ruszać! Pamiętaj, że im więcej masz mięśni, tym więcej kalorii spalasz podczas treningów. Co więcej, badania pokazują, że 45 minut intensywnego wysiłku fizycznego zwiększa tempo przemiany materii na 14 godzin. Czyż to nie świetna wiadomość? Wieczorem idziesz pobiegać, a potem w nocy podczas snu Twój organizm pracuje bardziej wydajnie!
2. Wysypiaj się
Badacze odkryli, że długość snu wpływa na szybkość metabolizmu. Zaburzenia snu są związane ze zwiększonym ryzykiem otyłości i cukrzycy. Co ciekawe, nie tylko zbyt krótki sen (poniżej 5 godzin) przyczynia się do rozregulowania metabolizmu, ale także zbyt długie spanie (powyżej 8 godzin) wpływa negatywnie na metabolizm.
3. Jedz śniadania
Śniadanie to mój ulubiony posiłek w ciągu dnia! Wyrób w sobie nawyk jedzenia śniadań, rozbudzając swój metabolizm już od samego rana. Jeśli nie lubisz zaczynać dnia od dużego posiłku, na śniadanie zjedz chociaż mały owoc lub jogurt naturalny. Pomysły na zdrowe śniadania znajdziecie we wpisie: Co jeść na śniadanie zamiast kanapek i owsianki.
4. Nawadniaj organizm
Najlepiej zacząć dzień od szklanki ciepłej wody, która delikatnie pobudzi nasz układ trawienny. Dobrze jest też rano wypijać kubek herbaty z pokrzywy lub ciepłej wody z sokiem cytrynowym. Takie napoje nie tylko nawodnią organizm, ale też wpłyną dobrze na jego funkcjonowanie. W ciągu dnia warto często sięgać po wodę, bo dzięki temu oczyszczamy organizm z toksyn. Jeśli nie lubimy pić dużo wody mineralnej, dobrze sprawdzą się herbatki ziołowe (rumianek, mięta, czystek).
5. Jedz błonnik
Aby usprawnić swoją przemianę materii wprowadź do swojej diety dużo produktów bogatych w błonnik. Znajdziesz go w suszonych owocach (śliwki, morele, daktyle). Dobre źródła błonnika to też świeże owoce i warzywa takie jak: jabłka, gruszki, awokado, brokuły. Dużo błonnika zawierają też groch i ciecierzyca. Płatki owsiane i otręby to świetne źródła błonnika, tak samo jak pełnoziarnisty makaron i pieczywo.
6. Pij zieloną herbatę
Zielona herbata nie tylko zawiera przeciwutleniacze, które spowalniają starzenie się komórek, ale również dobrze wpływa na tempo przemiany materii. Najlepiej wyrobić sobie nawyk codziennego wypijania kubka zielonej herbaty.
7. Używaj w kuchni ostrych przypraw
Ostre przyprawy również podkręcają metabolizm. Dobrze w tej roli sprawdzi się imbir (dodaję go do potraw, ale też często do herbaty), papryczka chilli, pieprz cayenne. Cynamon to także świetna przyprawa doskonale pasująca do owsianek i jaglanek, a dodatkowo przyśpieszająca metabolizm.
8. Pij kawę
Kawa w umiarkowanych ilościach to świetny sposób na pobudzenie metabolizmu. Ważne, aby nie pić jej na pusty żołądek i nie dodawać do kawy kalorycznych dodatków takich jak tłusta śmietanka czy syropy smakowe. Warto też pamiętać o tym, aby nie pić zbyt dużo kawy – jedna filiżanka dziennie wystarczy.
9. Jedz białko
Organizm wolniej trawi białka niż węglowodany, dlatego zjedzenie białka na śniadanie zapewnia poczucie sytości na dłużej. Dłuższe trawienie to też zużywanie większej dawki energii. Dlatego do komponowania posiłków wybieraj produkty bogate w białko takie jak: jajka, mleko, jogurt naturalny, ryby, masło orzechowe.
10. Jedz regularnie
Kiedy pomiędzy posiłkami są długie przerwy, metabolizm zwalnia. Dlatego tak istotne jest, aby nie doprowadzać do uczucia wielkiego głodu. Wtedy nie tylko zwalniamy swoją przemianę materii, ale mamy też tendencję do przejadania się. Lepiej zaplanować swoje posiłki tak, aby przerwa pomiędzy nimi nie była bardzo długa.
Źródła:
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2929498/
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/21311363
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/7369170