W dzisiejszym tekście napiszę o tym, czym kierować się przy wyborze dobrego oleju kokosowego. Olej z kokosa jest ostatnio bardzo popularnym produktem, który coraz częściej można zobaczyć na sklepowych półkach. Obecnie jest on dostępny nie tylko w sklepach ze zdrową żywnością, ale nawet w Biedronce czy w Rossmannie. Podczas zakupu oleju kokosowego warto zwrócić uwagę na kilka ważnych aspektów, które szczegółowo omówię w dzisiejszym wpisie. Jaki olej kokosowy kupuję i dlaczego? Ile powinien kosztować dobry olej kokosowy? I czy olej kokosowy słusznie zasługuje na miano zdrowego produktu czy wręcz przeciwnie? Zapraszam na nowy tekst.
Na co zwrócić uwagę, kupując olej kokosowy?
1. Skład
Olej koksowy powinien mieć w swoim składzie tylko jeden składnik: olej z miąższu kokosa. Wszystkie pozostałe składniki to zbędne dodatki. Nigdy nie kupujcie oleju kokosowego, który poza olejem z kokosa, ma w składzie inne substancje.
2.Rafinowany/nierafinowany
Olej kokosowy może być rafinowany bądź nierafinowany. Z tych dwóch wersji więcej wartości odżywczych ma olej nierafinowany, bo jest to produkt bardziej naturalny. Nierafinowany olej kokosowy to olej tłoczony na zimno – zachowuje on wtedy swój delikatny kokosowy smak i zapach. W sprzedaży są też dostępne oleje nierafinowane bezzapachowe, jednak zazwyczaj określenie “bez zapachu” oznacza, że olej był rafinowany.
Oleje rafinowane to takie, które są produkowane przy użyciu wysokich temperatur. Rafinacja oleju to proces mający na celu zwiększenie trwałości oleju kokosowego. Jeśli na opakowaniu nie jest napisane, że olej jest toczony na zimno, to zazwyczaj oznacza to, że olej kokosowy był pozyskany podczas tłoczenia w wysokiej temperaturze. Oleje kokosowe rafinowane nie mają smaku i zapachu kokosa. Jeśli więc zobaczycie na opakowaniu napis: “bezzapachowy”, to najczęściej oznaczać on będzie, że olej był rafinowany.
Rafinowany olej kokosowy osiąga punkt dymienia w temperaturze 204 stopni C, podczas gdy punkt dymienia dla nierafinowanego oleju kokosowego to 177 stopni C.
3. Smak i zapach
Nierafinowany olej kokosowy pachnie i smakuje kokosowo. Z kolei tłoczenie w wysokiej temperaturze sprawia, że olej kokosowy rafinowany jest bezzapachowy.
4. Kraj pochodzenia
Na opakowaniu oleju kokosowego powinna być informacja o tym, skąd olej pochodzi. Przykładowo – na moim oleju kokosowym znajdują się dwie informacje:
Kraj pochodzenia: Francja
Kraj pochodzenia składników: Filipiny
Dzięki takim danym mamy pewność, że olej kokosowy, który kupujemy, nie ma w składzie olejów kokosowych z różnych miejsc na świecie.
5. Certyfikat
Olej kokosowy może posiadać certyfikaty potwierdzające jego jakość. Jednym z podstawowych certyfikatów, jaki może być umieszczony na opakowaniu jest określenie “BIO”. Oznacza to, że produkt, który kupiliśmy pochodzi z upraw ekologicznych objętych kontrolą.
6. Konsystencja
Stan skupienia oleju kokosowego zależy od tego, w jakiej temperaturze go przechowujemy. Olej kokosowy przybiera postać stałą w temperaturze poniżej 25 °C, zaś powyżej tej temperatury przechodzi w stan płynny. Na sklepowej półce olej kokosowy powinien mieć zatem stałą konsystencję.
Zielony koktajl z łyżeczką nierafinowanego oleju kokosowego – więcej pomysłów na zdrowe dania na moim Instagramie.
Jakie oleje kokosowe możemy znaleźć w sklepach? Moje przykłady i komentarz
1. Food & Beauty olej kokosowy z Rossmanna, bezzapachowy
Masa i cena: 21,99 za 500 ml
Cena za 100 ml: 4,4 zł
Skład: brak danych
Kraj pochodzenia: brak danych
Opis producenta:
Olej kokosowy jest ceniony ze względu na występujące w nim kombinacje kwasów tłuszczowych. Jest dzięki temu odporny na wysokie temperatury i można na nim bezpiecznie smażyć.
Mój komentarz: Olej bezzapachowy, co świadczy o tym, że jest on rafinowany. Na opakowaniu nie ma podanego składu oraz miejsca, z którego olej pochodzi. Mamy jedynie informację o producencie: “Wyprodukowano przez Laboratorium Biooil S.C w Zielonej Górze”. Producent podkreśla zatem zalety oleju, ale nie informuje o ważnych dla mnie aspektach związanych z produkcją. Mimo niskiej ceny – nie zdecydowałabym się na zakup tego oleju kokosowego.
2. Olej kokosowy z Biedronki, bezzapachowy
Masa i cena: 12,99 za 500 ml
Cena za 100 ml: 2,6 zł
Skład: 100% olej kokosowy rafinowany
Kraj pochodzenia: brak danych
Opis producenta:
Olej kokosowy bezzapachowy, najlepiej sprawdza się do smażenia – idealny zamiennik oleju czy oliwy. Ze względu na brak zapachu oraz smaku kokosa, jest on dużo bardziej uniwersalny od oleju zimnotłoczonego, który swój aromat przenosi na przyrządzane potrawy.
Mój komentarz: Olej jest rafinowany, producent nie ukrywa tego faktu. Na opakowaniu mamy sugestię, że olej kokosowy rafinowany jest bardziej uniwersalny od oleju tłoczonego na zimno. No cóż – nie zgodzę się z tym argumentem. Po pierwsze – olej nierafinowany również jest bardzo uniwersalnym produktem. Po drugie – czy olej nierafinowany przenosi swój aromat na przyrządzane potrawy? Zazwyczaj tak, ale w przypadku słodkich dań to przecież zaleta. Kiedy smażę placuszki owsiane na oleju kokosowym to w całej kuchni czuć przepiękny kokosowy zapach. Z kolei dania wytrawne – jak np. filety z kurczaka obtoczone w oleju kokosowym nierafinowanym smakują świetnie i nie wyczuwałam w nich kokosa. Podsumowując – nie kupiłabym tego oleju ze względu na brak informacji o miejscu pochodzenia kokosa.
3. enerBio olej kokosowy z Rossmanna
Masa i cena: 20,99 za 200 g
Cena za 100 g: 10,45 zł
Skład: olej kokosowy nierafinowany z upraw kontrolowanych ekologicznie
Kraj pochodzenia: brak danych
Opis producenta:
Olej kokosowy nierafinowany pozyskiwany jest z tłoczenia na zimno białego, czystego miąższu orzechów palmy kokosowej. Nie jest poddawany procesowi rafinacji. Posiada delikatny smak i zapach świeżych orzechów kokosowych.
Mój komentarz: Olej kokosowy z Rossmanna to olej nierafinowany, co więcej to produkt ekologiczny. Olej został wyprodukowany dla Rossmanna, nie wiadomo jednak niestety skąd pochodziły składniki. Mamy jedynie informację, że miejsce produkcji to: “Rolnictwo spoza UE”. Można spróbować, ale ten olej koksowy ma wysoką cenę i dlatego faworytem jest inny produkt, o którym piszę poniżej.
4. Olej Kokosowy Virgin BIO 400 ml Bio Planete
Masa i cena: 24 za 400 g
Cena za 100 g: 6 zł
Skład: olej z miąższu kokosa, nierafinowany, z pierwszego tłoczenia, tłoczony na zimno
Kraj pochodzenia: Francja
Kraj pochodzenia składników: Filipiny
Opis producenta: Naturalny olej kokosowy z pierwszego tłoczenia na zimno. Doskonale nadaje się do pieczenia, smażenia oraz jako pasta. Idealny do gotowania w wysokich temperaturach. Nie przekraczać temperatury dymienia.
Mój komentarz:
Olej z Bio Planete to produkt, którego używam zarówno w celach spożywczych, jak i do pielęgnacji ciała i włosów (więcej o tym pisałam tutaj). Uwielbiam jego delikatny kokosowy aromat i piękny zapach. To z całą pewnością świetny olej kokosowy, który zdecydowanie Wam polecam.
Tu sprawdzisz cenę oleju kokosowego nierafinowanego Bio Planete: link.
Tu znajdziesz inne dobre nierafinowane oleje kokosowe: link.
Przeczytaj też: Jak wybrać najlepszy blender kielichowy?
Podsumowanie
Najlepsze oleje koksowe to takie z oznaczeniem: nierafinowany, tłoczony na zimno, virgin, z pierwszego tłoczenia. Określenia: bezzapachowy i rafinowany najczęściej oznaczają, że olej był tłoczony w wysokiej temperaturze, co sprawiło, że taki produkt jest mocniej przetworzony. Jedyną zaletą oleju kokosowego rafinowanego jest jego wyższy punkt dymienia, co oznacza, że możemy go używać w wyższej temperaturze w porównaniu do oleju nierafinowanego. Uważam, że w kwestii oleju kokosowego nie warto oszczędzać i lepiej wybrać droższą, nierafinowaną wersję, bo wtedy mamy pewność, że korzystamy z dobrego produktu. Olej kokosowy, którego używam w swojej kuchni jest bardzo wydany i jedno duże opakowanie (400 ml), wystarcza mi na bardzo długi czas.
Olej kokosowy – dobry czy zły?
Warto pamiętać, że olej kokosowy należy do tłuszczów nasyconych, należy więc spożywać go w małych ilościach. Olej z kokosa należy do olejów niezalecanych przez Instytut Żywności i Żywienia – zalecane są olej rzepakowy, olej lniany, oliwa z oliwek. Warto po prostu zachować umiar i pamiętać, że olej kokosowy to olej nasycony, który nie zawiera w sobie cennych kwasów omega-3. Na co dzień lepiej wybierać naturalne źródła tłuszczów zawierające tłuszcze nienasycone, takie jak orzechy czy awokado. Mała ilość oleju kokosowego w diecie nie będzie miała jednak negatywnego wpływu na organizm zdrowej osoby.
Ps. Wpis jest moim subiektywnym zestawieniem olejów kokosowych i nie powstał we współpracy z żadną marką.