W sklepach znajdziemy różne rodzaje gotowego pesto do makaronu. Od czasu do czasu sięgam po tego typu produkty, jeśli ich skład mi odpowiada. W dzisiejszym tekście chciałabym jednak pokazać Wam, że przygotowanie domowego pesto jest niezwykle proste. Do robienia domowego pesto podchodziłam już nie raz i zdarzało się, że zaliczałam porażki. Pamiętam, że moje pierwsze pesto z pietruszki miało zbyt intensywny smak i trudno było je zjeść. Na szczęście z każdym kolejnym razem moje pesto było coraz lepsze. Jak zrobić doskonałe zielone pesto? Mój krótki poradnik poniżej.
Doskonałe zielone pesto – podstawy
Aby pesto, które dodajemy do makaronu, miało nie tylko mnóstwo wartości odżywczych, ale i wspaniały smak, niezbędne są odpowiednie proporcje dodawanych do niego składników. Jakich składników warto używać do zrobienia domowego pesto? Podzieliłam je na cztery kategorie: składniki zielone, składniki białkowe, składniki oleiste, składniki aromatyczne.
Składniki zielone
W roli składników zielonych doskonale sprawdzą się: świeża natka pietruszki, bazylia, rukola, świeża męta, a nawet… świeża cukinia. Jeśli dodajemy cztery pierwsze wymienione przeze mnie składniki, to wystarczy je umyć i posiekać. W przypadku cukinii konieczne będzie przyrządzenie jej na patelni bądź w piekarniku. W tym celu kroimy cukinię na grube plastry i dusimy lub pieczemy do miękkości.
Ile?
W przypadku natki pietruszki – 1 średni pęczek natki
W przypadku świeżych liści bazylii – 2 szklanki
W przypadku świeżej rukoli – 1 szklanka
W przypadku cukinii – jedna średnia cukinia
Składniki białkowe
Aby pesto miało wyrazisty smak i było bardziej pożywne należy dodać do niego składniki zawierające dużo białka i dobrych tłuszczów, czyli orzechy. Ja lubię dodatek migdałów, ale dobrze będą też pasować orzechy nerkowca, pistacje czy orzeszki piniowe. Do domowego pesto można użyć też dodatkowo sezamu lub nasion słonecznika – każdy z tych dodatków najpierw prażymy na patelni.
Ile?
pół szklanki migdałów, nerkowców lub orzeszków piniowych
2 łyżki sezamu lub nasion słonecznika
Składniki oleiste
Niezbędnym składnikiem pesto jest też oliwa z oliwek. W zastępstwie można użyć też oleju lnianego (z uwagi na jego smak). Trzeba jednak pamiętać, że cenne kwasy omega-3 zawarte w oleju lnianym dodane do gorącego makaronu stracą swoje właściwości. Więcej na ten temat pisałam tutaj.
Ile?
3 łyżki oliwy z oliwek – około 1/4 szklanki
Dodatki aromatyczne
Sól, pieprz, czosnek, parmezan, suszone pomidory.
Ile?
Szczypta soli
3 łyżki parmezanu
1 ząbek czosnku
3 suszone pomidory
Zielone pesto – przepisy
Pesto z pietruszki
Składniki na dwie porcje:
- 1 średni pęczek natki pietruszki
- pół szklanki migdałów
- 1 ząbek czosnku
- 3 łyżki oliwy z oliwek
- szczypta soli
Sposób przygotowania
Wszystkie składniki wkładam do blendera kielichowego (mam ten blender). Całość blenduję na gładkie pesto – gotowe! W roli dodatków do dania świetnie sprawdzają się suszone pomidory, oliwki zielone lub czarne, ziarna słonecznika. Wszystko to podajemy oczywiście z pełnoziarnistym makaronem.
Pesto z cukinii
Składniki:
- 1 średnia cukinia
- 1/3 szklanki orzechów nerkowca
- 1 ząbek czosnku
- 3 oliwy z oliwek
- 1 garść listków świeżego szpinaku
Pesto z rukoli
Składniki:
- 1 szklanka świeżej rukoli
- 3 oliwy z oliwek
- 3 łyżki parmezanu lub mielonych migdałów
- 1 ząbek czosnku
- 2 łyżki pestek słonecznika
- szczypta soli
Pamiętajcie o tym, że powyższe przepisy mogą być dla Was inspiracją do tworzenia swoich ulubionych smakowych kombinacji. Jeśli wolicie wzbogacić pesto garścią świeżego szpinaku, listkami bazylii lub dodatkiem innych świeżych ziół, to śmiało! Zachęcam Was do eksperymentowania.
Podsumowanie
Zielone pesto to u mnie tzw. obiad awaryjny – robię je kiedy mam mało czasu na gotowanie i chcę zjeść coś zdrowego. Dodatek pełnoziarnistego makaronu (np. takiego orkiszowego) sprawi, że danie będzie pożywne i sycące. Warto eksperymentować w kuchni i próbować nowych smaków, dlatego bardzo zachęcam Was do wypróbowania przepisów na zielone pesto. Gwarantuję, że pesto zrobione w domu, będzie smakowało tak samo dobrze (albo i lepiej), jak pesto kupione w sklepie. Pesto dostępne w supermarketach często na pierwszym miejscu w składzie ma olej słonecznikowy, a dopiero na kolejnych miejscach dodatki zielone czy orzechy. Robiąc pesto w domu mamy pewność, że wszystkie składniki, jakie w nim są, służą naszemu zdrowiu.