We wpisie o moich polecanych sposobach na zdrowie polecałam Wam czytanie przed snem choćby kilku stron książki zamiast przeglądania telefonu. Osobiście czas przed snem najczęściej lubię wykorzystywać na oglądanie filmów i seriali. Nie oznacza to jednak, że nie czytam książek – uwielbiam to robić i staram się czytać regularnie. Zwykle czytam w ciągu dnia lub wieczorami. W ostatnim czasie najchętniej sięgam po literaturę faktu wybierając reportaże i pozycje popularnonaukowe. Dziś mam dla Was kilka książkowych poleceń, które z pewnością umilą Wam czas i skłonią do przemyśleń. Jako zachętę do czytania każdej pozycji postanowiłam dodać cytat pochodzący z danej książki.
Książkowe polecenia na 2022 rok
1. Miasto szczęśliwe, Jak zmienić nasze życie zmieniając nasze miasta, Charles Montgomery
Jak wpływa na nas otoczenie, w którym żyjemy? Dlaczego tak ważny jest dla człowieka kontakt z naturą i życie w ruchu? Jakie koszty generuje rozproszenie przestrzenne? Książka jest pełna ciekawych rozważań na temat roli miejsca zamieszkania na życie człowieka. Opisane w niej wyniki badań pokazują jak ważny dla naszego dobrostanu jest kontakt z sąsiadami, dostęp do infrastruktury i jakość dojazdów do pracy.
“Stutzer i Frey ustalili nawet, że osoba dojeżdżająca do pracy godzinę musi mieć o 40 procent wyższe zarobki, aby być równie zadowoloną z życia, jak ktoś, kto po prostu idzie spacerkiem do biura”.
“Kuo twierdzi, że kluczowe znaczenie dla zdrowego życia ma nie tyle ilość zieleni, co raczej regularny kontakt z naturą, serwowanie jej sobie w codziennych dawkach”.
Książka dostępna: tutaj
2. Sapiens. Od zwierząt do Bogów, Harari Yuval Noah
Książka Harariego obala wiele mitów dotyczących tego, jak widzimy przeszłość, jak postrzegamy teraźniejszość oraz jaka jest nasza rola we wszechświecie. Odpowiada na pytania związane np. z tym jak ewolucja wpłynęła na naszą masę ciała i dlaczego obecne społeczeństwa są tak otyłe. Gorąco polecam Wam tę pozycję, bo bezsprzecznie weryfikuje ona i burzy wiele z naszych przekonań.
“Nie wierzmy idealistycznym ekologom twierdzącym, że nasi przodkowie żyli w harmonii z przyrodą. Bo żyli z nią w dysharmonii. Na długo przed rewolucją przemysłową homo sapiens był wśród wszystkich organizmów sprawcą wymarcia największej liczby gatunków roślin i zwierząt”.
Książka dostępna: tutaj
3. Państwo Gucwińscy, Zwierzęta i ich ludzie, Marek Górlikowski
Historia Antoniego i Hanny Gucwińskich, którzy przez wiele lat pracowali we wrocławskim zoo. To książka pełna anegdot, ciekawostek i mrożących krew w żyłach historii. Lektura pokazuje, jak naprawdę wyglądało traktowanie zwierząt na przestrzeni lat w zoo i jest gorzką historią, która skłania do wielu przemyśleń. Ukazuje właścicieli wrocławskiego zoo jako osoby bardzo specyficzne, a ich zachowania niekiedy trudno jest jednoznacznie ocenić.
Książka dostępna: tutaj
4. Beze mnie jesteś nikim, Przemoc w polskich domach, Jacek Hołub
Niesamowicie trudna, ale potrzebna lektura dotycząca przemocy domowej. W książce pokazano zarówno perspektywę ofiary, jak i oprawcy, co jest wstrząsającą mieszanką. Historie przedstawione w książce rozrywają serce i pokazują jak wielkie piętno przemoc domowa odciska na ofiarach, jak wiele jest przemocy, nienawiści, obojętności w polskich domach. Ta pozycja boleśnie uświadamia też, że jest wiele różnych form przemocy – nie tylko fizyczna, ale i emocjonalna, finansowa i seksualna.
“Pięcioletnie dziecko podczas przesłuchania przez biegłego rodzinnego ośrodka diagnostyczno-konsultacyjnego powiedziało, że tata jest pedofilem. Zapytane, kto to jest pedofil, odparło: “Nie wiem, mama mi powiedziała, żebym tak mówił”.
“Kiedy mężczyzna oczekuje od partnerki, że będzie będzie “tylko jego”, urządza sceny zazdrości, kontroluje, zamyka ją w domu, izoluje od znajomych i bliskich, kobiecie powinna zapalić się czerwona lampka.”
Książka dostępna: tutaj
5. Zapaść, Reportaże z mniejszych miast, Marek Szymaniak
Sama pochodzę z małego miasta – do Warszawy przyjechałam na studia i zostałam w tym mieście, więc z ciekawością sięgnęłam po tę książkę. Autor Marek Szymaniak pokazuje trudną perspektywę mieszkańców małych miast, którzy szukają swojego miejsca na świecie. Rozterek przedstawione w książce są boleśnie prawdziwe i dotyczą nie tylko pracy, ale i kwestii mieszkaniowych w różnych zakątach Polski. Często widać tam ogromne przywiązanie do małego miasta, ale i ogromne trudności związane z pracą, które skutkują koniecznością wyjazdu.
“Zostajesz, to żałujesz, że nie wyjechałeś, i potem myślisz, co by było. Wyjedziesz, to jesteś daleko od rodziny i nigdy do końca u siebie”.
Książka dostępna: tutaj
6. Becoming, Michelle Obama
Autobiografia byłej pierwszej damy Stanów Zjednoczonych. Zaskakująca bliska, autentyczna, inspirująca pozycja.
“Otwórzmy przed sobą nawzajem drzwi. (…) Może będziemy mogli wyraźniej dostrzegać to, co nas łączy. Nie chodzi o to, by być doskonałym. Pozwólcie, by was poznano i usłyszano, nie wstydźcie się własnej historii, przemawiajcie swoim autentycznym głosem – to daje siłę. Elegancja zaś rodzi się wtedy, gdy decydujecie się poznać innych. Właśnie tym jest dla mnie stawanie się”.
Książka dostępna: tutaj