Herbatę matcha odkryłam już jakiś czas temu i w końcu przyszedł czas, aby podzielić się z Wami moim przepisem na doskonałą matcha latte. Ten wpis będzie też dobrą okazją do przedstawienia na blogu kilku informacji na temat tej zielonej herbaty. Jeśli jesteście ciekawi, czym jest herbata matcha i w jaki sposób należy ją pić, to zapraszam na wpis.
Czym jest matcha?
Matcha to tradycyjna japońska herbata. To jedna z najbardziej szlachetnych herbat, którą wykorzystuje się w japońskiej ceremonii herbacianej. Najwyższej jakości organiczna herbata matcha robiona jest z liści z pierwszego zbioru, które suszy się i mieli się tak, aby utworzyć z nich zielony proszek.
Korzyści zdrowotne herbaty matcha
Herbata matcha jest bogata w przeciwutleniacze, witaminy i chlorofil, który nadaje jej piękny jasnozielony kolor. Dzięki tym cennym składnikom matcha wpływa relaksująco zarówno na nasz umysł, jak i ciało. Ta herbata zawiera też w sobie kofeinę (około 70 mg w 1 kubku herbaty), dzięki czemu pobudza nasz organizm i pomaga mu w skupieniu. W odróżnieniu od zwykłych herbat, które pijemy w formie naparu, matcha to herbaciane liście, które zmielone są na drobny proszek i które wypijamy wraz z wodą. Z tego powodu pijąc matchę dostarczamy organizmowi mnóstwo składników odżywczych zawartych w liściach.
Jak przechowywać herbatę matcha?
Ten rodzaj herbaty należy przechowywać z dala od światła, wilgoci i ciepła. Można schować ją do szafki z herbatami, ale dobrym miejscem będzie też lodówka.
Rytuał picia herbaty matcha
Pisałam Wam niedawno o moich porannych rytuałach. Jednym z tych rytuałów jest picie świeżo zmielonej kawy z mlekiem roślinnym. Czasem jednak zamiast kawy wybieram matchę i przygotowuję matcha latte – jest równie pyszna i przyjemnie pobudzająca. Przygotowanie matcha latte wiąże się z pewnym rytuałem, choć jeśli mamy mniej czasu, to zrobienie takiej herbaty może potrwać dosłownie chwilę.
Co jest potrzebne do zaparzenia herbaty matcha?
Kilka elementów może pomóc nam w przygotowaniu herbaty matcha – nie są one niezbędne, ale bardzo ułatwią cały proces. Poniżej wymienię wszystkie elementy zestawu do przygotowywania herbaty matcha. Posiadam zestaw startowy matcha od Paper & Tea, który możecie kupić na przykład w Coffedesk. Drugim rodzajem herbaty matcha, który obecnie testuję jest Moya Matcha.
- Chawan lub matchawan – łupkowe naczynie służące do zaparzania matchy 400 ml
- Chasen – bambusowa miotełka do mieszania herbaty z wodą
- Chashaku – bambusowa łyżka do odmierzania ilości herbaty
- Sitko ze stali nierdzewnej
- Herbata matcha
Jak przygotować herbatę matcha w tradycyjny japoński sposób?
Poniżej trzy kroki, jakie należy wykonać podczas przygotowywania tradycyjnej herbaty matcha.
Krok 1
Korzystając z bambusowej łyżki chashaku odmierzamy 2 małe porcje herbaty matcha. Te dwie porcje powinny stanowić taką ilość herbaty, jaka mieści się w jednej łyżeczce (około 2 gramy). Herbatę wsypujemy na sitko, które umieszczamy nad naczyniem do parzenia herbaty – chawan. Następnie przesypujemy matchę przez sitko, delikatnie dociskając łyżkę do sitka.
Krok 2
Do przygotowanej herbaty wlewamy około 80 ml ciepłej wody. Jeśli chodzi o temperaturę wody, to można z nią eksperymentować – w zależności od wybranej przez nas temperatury parzenia matchy będzie ona miała różny smak. Jeśli do zaparzenia herbaty użyjemy wody o temperaturze 70 stopni C, to otrzymamy napar o delikatnym słodkim smaku. Temperatura nieco wyższa – 80 stopni C nada herbacie głębokiego aromatu.
Krok 3
Kolejny krokiem jest dokładnie wymieszanie herbaty z wodą za pomocą miotełki bambusowej chasen. Miotełką należy mieszać herbatę przez około 15 sekund wykonując energiczne ruchy w kształcie litery M, tzn. od jednej ścianki naczynia do drugiej – niezalecane jest wykonywanie kolistych ruchów.
Matcha w takiej formie jest gotowa do picia. Jeśli nie macie w domu akcesoriów do parzenia herbaty matcha w sposób tradycyjny, to możecie po prostu użyć tego, co macie w kuchni – zwykłej łyżki, małego sitka i kubka. W roli bambusowej miotełki dobrze sprawdza się mieszadło do mleka.
Moja ulubiona matcha Latte – przepis
Składniki:
- pół szklanki ciepłej wody (o temperaturze około 80 st. C)
- pół szklanki mleka kokosowego (używam domowego mleka koksowego z tego przepisu)
- 1 łyżeczka herbaty matcha
Sposób przygotowania:
Czasem do przygotowania matcha latte używam naczynia chawan i motełki, jednak kiedy chcę przygotować herbatę w szybszy sposób, to robię ją od razu w moim ulubionym kubku do kawy. Na kubku układam małe sitko i za pomocą bambusowej łyżki odmierzam porcję herbaty matcha – dwie małe bambusowe łyżki na porcję. Przesypuję herbatę przez sitko i zalewam niewielką ilością ciepłej wody. Zwykle gotuję wodę w czajniku i dodaję do niej zimnej wody mineralnej, aby woda miała od razu odpowiednią temperaturę. Mieszam wodę razem z herbatą używając do tego mieszadła do mleka. W małym garnku podgrzewam mleko kokosowe i resztę wody do temp. około 80 st. C i dodaję do matchy, gotowe!
Do przygotowania matcha latte świetnie nadaje się też mleko migdałowe lub mleko sojowe. Warto wiedzieć, że herbatę matcha możemy też dodawać do koktajli, ciast, babeczek, placuszków, zup lub owsianek – możliwości jest wiele! Znacie ten rodzaj herbaty? Dajcie znać w komentarzach :-)