Nazywam się Agata Puk

i pokazuję jak żyć zdrowo… z przyjemnością! Wierzę, że ten blog może inspirować Was do zdrowych wyborów.

  -  Zdrowe zakupy   -  Napoje roślinne – przegląd nowości

Napoje roślinne – przegląd nowości

Dziś na blogu kolejny wpis z serii zdrowe zakupy. Niedawno sprawdzałam, jakie napoje roślinne można kupić w sklepach jednej z sieciówek – w Biedronce. Okazało się, że pojawiło się tam kilka nowości i właśnie o nich m.in. będę pisać w dzisiejszym zestawieniu produktów.  Obecnie bardzo rzadko piję mleko krowie i zastępuję go najczęściej napojami roślinnymi. Czasem zdarza mi się spożywać mleko krowie, które jest ukryte w potrawach, które jem – naleśnikach czy wypiekach. Nie są to jednak częste sytuacje. Decyzję związaną z ograniczeniem do minimum spożywania mleka krowiego i zastąpieniu go napojami roślinnymi podjęłam m.in. pod wpływem tych filmów na temat żywności: 10 filmów dokumentalnych z Netflix, które warto obejrzeć.

 

napoje roślinne biedronka

Napoje roślinne z Biedronki – przegląd nowości

Jakie napoje roślinne są obecne dostępne w Biedronce? Poniżej lista produktów z Biedronki, które mogą zastąpić mleko krowie. Wśród tych napojów wymienię zarówno nowości, jak i produkty, dostępne w sieci od dawna. Jaki skład mają napoje roślinne z Biedronki? Czy warto je kupić? Ile cukru zawiera każdy z napojów? Czy zdecydowałam się na zakup? Moja analiza poniżej.

Napoje migdałowe z Biedronki

Vitanella napój migdałowy z wapniem i witaminami E, B2, D2, B12. Produkt UHT

Skład: woda, cukier, migdały 2%, wapń, stabilizatory: guma gellan, guma guar, sól, witamina E, witamina B2, witamina D2, witamina B12, emulgator: lecytyna.

Zawartość cukrów i soli na 100 ml: cukry 3 g, sól: 0,12 g

Zawartość wapnia na 100 ml: 120 mg

Cena: 6,99 zł za 1l

Moja opinia:

Produkt jest wegański i został wzbogacony o witaminy, ale to tylko małe zalety tego napoju. Cukier na drugim miejscu w składzie nie wróży nic dobrego. Na 100 ml produkt ten zawiera 3 gramy cukru. A to oznacza, że w 1 szklance 200 ml znajdziemy 6 gramów cukrów, czyli około 1 łyżeczkę. Zawartość soli też mogłaby być mniejsza. Jeśli chodzi o występujące w napoju stabilizatory, to zarówno guma gellan, jak i guma guar to teoretycznie nieszkodliwe substancje, choć czasem mogą powodować wzdęcia. Ja unikam kupowania produktów zawierających takie składniki i cukier dodany, więc odłożyłam to mleko z powrotem na półkę.

Czy kupiłam? Nie. 

Alpro Roasted Almond Unsweetened

napoje roślinne biedronkaSkład: woda, migdały (2,3%), substancje wzbogacające: fosforan triwapniowy, sól morska, stabilizatory (mączka chleba świętojańskiego, guma gellan), emulgator (lecytyny ze słonecznika), witaminy (ryboflawina (B2), B12, E, D2).

Zawartość cukrów i soli na 100 ml: cukry 0 g, sól: 0,14 g

Zawartość wapnia na 100 ml: 120 mg

Cena: 9,99 za 1 litr

Moja opinia: 

Duży plus za brak cukru w składzie. Dodatek migdałów to 2,3% – to typowa procentowa zawartość orzechów w mleku migdałowym. Produkt niezły, ale jadnak mnie nie przekonuje. Może to przez jego wysoką cenę.

Czy kupiłam? Nie. 

Napoje sojowe z Biedronki

Vitanella Napój sojowy o smaku czekoladowym

Skład: Baza sojowa 91,2% (woda, soja 6,8%), cukier, kakao o obniżonej wartości tłuszczu 0,9%, dekstroza, kakao 0,4%, fosforan trójwapniowy, sól morska, stabilizator: guma gellan, karagen, aromat, witamina E, B2, B12.

Zawartość cukrów i soli na 100 ml: cukry 7,6 g, sól: 0,13 g

Zawartość wapnia na 100 ml: 120 mg
Cena: 4,99 za 1 l

Moja opinia: 

Ogromna dawka cukrów w napoju. 15,2 gramów w 200 ml – to aż 3 łyżeczki cukru w jednej szklance napoju. Całe opakowanie ma 76 gramów cukrów – 15 łyżeczek cukru w opakowaniu. Produkt absolutnie niepolecany w zdrowej diecie.

Czy kupiłam? Nie. 

Vitanella Napój sojowy o smaku waniliowym

Skład: Baza sojowa 92,5% (woda, soja 7,2%), cukier, dekstroza, fosforan trójwapniowy, stabilizator: guma gellan, karagen, sól morska, aromat, barwnik: karoteny, witamina E, B2, B12.

Zawartość cukrów i soli na 100 ml: cukry 7,4 g, sól: 0,10 g

Zawartość wapnia na 100 ml: 120 mg
Cena: 4,99 za 1 l

Moja opinia: 

Napój z soją i wysoką zawartością cukrów. Jestem na nie.

Czy kupiłam? Nie.

Vitanella Napój sojowy naturalny

Skład: Baza sojowa 96,3% (woda, soja 7,2%), cukier, węglan wapnia, stabilizator: guma gellan, sól morska, regulator kwasowości: fosforany potasu, witamina E, B2, B12, aromat.

Zawartość cukrów i soli na 100 ml: cukry 3,7 g, sól: 0,10 g

Zawartość wapnia na 100 ml: 120 mg
Cena: 4,99 za 1 l

Moja opinia: 

Z wszystkich trzech napojów sojowych z cukrem (naturalnego, czekoladowego i waniliowego), ten ma najmniej cukrów na 100 ml. Jednak 3,7 gramów cukrów na 100 ml daje 7,4 g cukrów w jednej szklance napoju, a to już 1,5 łyżeczki cukru, więc sporo. Ja napoje Vitanelli z cukrem omijam na zakupach.

Czy kupiłam? Nie. 

Alpro Sojowe Original Subtle sweet taste

Skład: woda, obłuszczone ziarno soi (6%), cukier, substancje wzbogacające: fosforan triwapniowy*, regulator kwasowości (fosforany potasu), sól morska, aromat, stabilizator (guma gellan), witaminy* (ryboflawina (B2), B12, D2).

Zawartość wapnia na 100 ml:120 mg

Zawartość cukrów i soli na 100 ml: cukry 2,5 g, sól: 0,11 g

Zawartość wapnia na 100 ml: 120 mg
Cena: 7,99 za 1 l

Moja opinia: 

Napój zawiera cukier dodany. Dla mnie to dyskwalifikuje ten produkt, nawet mimo tego, że tego cukru nie jest w napoju bardzo dużo, bo „tylko” 2,5 g na 100 ml. Mimo wszystko to niepotrzebny dodatek. Poza tym cena za litr napoju jest zbyt wysoka.

Czy kupiłam? Nie. 

Nowość: Vitanella Napój sojowy naturalny bez dodatku cukru

Skład: Baza sojowa 96,3% (woda, soja 7,2%), wapń, stabilizator: guma gellan, sól morska, regulator kwasowości: fosforany potasu, witamina E, B2, B12, aromat.

Zawartość cukrów i soli na 100 ml: cukry 0,7 g, sól: 0,10 g
Cena: 4,99 za 1 l/ w promocji: 3,49 zł

Moja opinia: 

W sieci Biedronka pojawił się niedawno napój sojowy od marki Vitanella, który w swoim składzie nie zawiera cukru. To godna uwagi propozycja nie tylko ze względu na stosunkowo prosty skład, ale i cenę. Bez promocji napój kosztuje 4,99 zł, czyli jest nieco tańszy, od np. podobnego napoju sojowego z Rossmanna (tam co prawda mamy opcję bio, ale za 6,99 zł i bez dodatku wapnia)! Smak napoju sojowego bez dodatku cukru mi odpowiada – myślę, że będę kupować taki produkt.

Vitanella Napój sojowy naturalny bez dodatku cukru to dobry roślinny zamiennik mleka – bo posiada w sobie wapń, nie ma cukrów dodanych i jego cena też nie odstrasza. W promocji udało mi się kupić ten napój za 3,49 zł.

Czy kupiłam? Tak. 

Nowość: GoVege Ekologiczny napój owsiany

Skład: woda, pełnoziarnisty owies z rolnictwa ekologicznego 12%, olej słonecznikowy, sól morska.

Zawartość cukrów i soli na 100 ml: cukry 4,5 g, sól: 0,08 g

Cena: 4,99 za 1 l

Moja opinia: 

Kolejna nowość z Biedronki to ekologiczny napój owsiany. Zaletą tego produktu jest z pewnością to, że to produkt bio. Napój zawiera też w sobie stosunkowo mało soli i nie ma w sobie cukru dodanego. Występują w nim jednak naturalne cukry pochodzące z owsa. Tych naturalnych cukrów jest tu dosyć sporo i z tego powodu ja unikam napojów owsianych. Napój nie jest też wzbogacany wapniem – a to kolejny minus takiego zamiennika mleka.

Czy kupiłam? Nie. 

Nowość: Alpro Napój kokosowy z Biedronki

Skład: woda, mleko kokosowe 5,3 % (krem kokosowy, woda), ryż (3,3 %), wapń, stabilizatory (guma guar, guma gellan, guma ksantanowa), sól morska, witaminy (B12, D2), aromaty.

Zawartość cukrów i soli na 100 ml: cukry 1,9 g, sól: 0,13 g

Cena: 4,99 za 1 l

Moja opinia: 

Napój kokosowy z Biedronki od Alpro ma piękne opakowanie, ale skład produktu już nie jest taki doskonały. Nie jest to naturalne mleko kokosowe, jak wskazywałoby opakowanie, a napój, który powstał z połączenia wody, mleka kokosowego i ryżu. Napój nie zawiera cukru dodanego, więc to zaleta, choć mnie ten produkt i tak nie przekonuje. Może chodzi o wysoką cenę za coś, co w rzeczywistości nie jest mlekiem kokosowym?

Czy kupiłam? Nie. 

Podsumowanie

Popularne sieci i dyskonty z każdym miesiącem poszerzają swoją ofertę związaną z produktami wegańskimi, produktami bez laktozy, bez nabiału czy bez glutenu. Bardzo cieszy mnie taki trend, bo już dawno temu podjęłam decyzję o tym, że nie chcę pić mleka krowiego. Analiza składu i wartości odżywczych pokazała, że mimo sporego wyboru napojów roślinnych w Biedronce – na uwagę zasługuje w zasadzie tylko jeden Vitanella Napój sojowy naturalny bez dodatku cukru, którego skład i cena są całkiem dobre. Warto też zwrócić uwagę na to, że napoje roślinne spożywane w zastępstwie mleka powinny zawierać wapń. W tym aspekcie nie mam zastrzeżeń do napojów z Biedronki – niemal wszystkie z nich są wzbogacone wapniem. Dla urozmaicenia można ostatecznie wybrać jeszcze napój migdałowy bez cukru od Alpro lub napój sojowy Alpro z obniżoną zawartością cukru – jednak w przypadku tej marki musimy się przygotować na wyższą cenę.

Nazywam się Agata Puk i pokazuję jak żyć zdrowo z przyjemnością! Wierzę, że ten blog może inspirować Was do zdrowych wyborów.