Dziś na blogu chciałam przybliżyć Wam temat dotyczący absolutnych podstaw zdrowego odżywiania. Wiem, że najwięcej ograniczeń związanych ze zdrowym jedzeniem jest w naszej głowie i czasem warto na nowo przemyśleć coś, co w zdrowym odżywianiu jest kluczowe – nasze podejście do jedzenia i posiłków i metoda małych kroków.
- Zacznij jeść… więcej
- Nie myśl o jedzeniu jak o pokusie/nagrodzie
- Wprowadź najprostsze warzywa do menu
- Nie twórz mało realistycznych wizji
- Nie koncentruj się na celu, zamiast tego skup się na procesie
1. Zacznij jeść… więcej
Zacznij jeść więcej. Ta rada wydaje się z pozoru bez sensu, bo zwykle złe nawyki żywieniowe to miedzy innymi przejadanie się, jedzenie zbyt dużej ilości słodyczy itp. W zdrowym odżywianiu chodzi jednak o jedzenie większej ilości odżywczego jedzenia. A zatem – zacznij jeść więcej odżywczych posiłków. Takich, które odżywią i nawodnią twoje ciało. Zacznij dobrze myśleć o swoim ciele i bądź dla niego miły dając mu codziennie witaminy, minerały, dobre tłuszcze i niezbędne do życia węglowodany złożone. Kiedy robisz zakupy przez internet, to wybieraj produkty ekologiczne, bo są one bardziej bezpieczne dla naszego organizmu i wolne od szkodliwych dla zdrowia pestycydów. Pamiętaj, że głodzenie się nie ma sensu – bardzo długie przerwy między posiłkami negatywnie wpływają na tempo przemiany materii.
A zatem w zdaniu jedz więcej chodzi o:
- Unikanie długich przerw między posiłkami – niedopuszczanie do uczucia wielkiego głodu
- Jedzenie odżywczych posiłków – takich, które odżywią twój organizm
- Jedzenie w mniej więcej stałych porach – nasz organizm bardzo lubi regularność
- Dopasowanie wielkości posiłków do potrzeb – po zjedzonym posiłku powinniśmy być najedzeni, a nie głodni
2. Nie myśl o jedzeniu jak o pokusie/nagrodzie
Jedzenie to nie jest pokusa, nagroda czy inne trofeum, które należy się nam za coś. Odżywcze posiłki to jedne z podstawowych potrzeb człowieka. Błędem jest zatem myślenie o jedzeniu w kontekście “pokusy” czy “nagrody”. Jeśli już chcemy zjeść kawałek swojej ulubionej czekolady, to niech to będzie robione z pełną świadomością i premedytacją, a nie z poczuciem winy.
4. Nie twórz mało realistycznych wizji
“Od poniedziałku nie jem słodyczy” – kto nigdy nie robił takich postanowień? Ja też mam jej w swojej historii dochodzenia do zdrowego stylu życia, ale na szczęście takie myślenie to już przeszłość. Zakazy i sztywne trzymanie się x dni bez słodyczy czy tygodnia na diecie to coś, co wyjątkowo nie służy naszemu ciału. Nasz organizm to skomplikowana maszyna, która nie ma włącznika od/do. Budowanie zdrowych nawyków warto więc zacząć od naprawdę małych kroków, bo wielkie wizje jedzenia samej surowizny na sto procent skończą się fiaskiem.
5. Nie koncentruj się na celu, zamiast tego skup się na procesie
Odchudzanie przed ślubem/wesele/wakacjami? Fajnie mieć w życiu cel, ale stawianie sobie jedynie celów dotyczących zdrowego odżywiania to droga donikąd. A przecież odżywcze jedzenie może dać nam tyle przyjemności i kulinarnych orgazmów! Fajnie uświadomić sobie, że to nie od nowego miesiąca, kiedy schudniemy 5 kilogramów zacznie się nasze nowe, lepsze życie – ale że zaczyna się ono już dziś. Z każdym kęsem pysznego, kolorowego jedzenia, które możemy sobie codziennie dawać.
Jeśli brakuje Wam pomysłów na odżywcze posiłki to koniecznie zajrzyjcie do moich Foodbooków.
Foodbook roślinny – co jem w ciągu dnia?
Co jem w ciągu dnia? – foodbook#3