Dziś Światowy Dzień Zdrowia, dlatego na blogu piszę o tym wydarzeniu. Święto to jest obchodzone co roku 7 kwietnia w rocznicę powstania Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). Każdego roku WHO wybiera temat przewodni – w tym roku skupia się na zagrożeniach związanych z szybkim rozprzestrzenianiem się cukrzycy na świecie.
Liczba osób chorych na cukrzycę wzrosła od 1980 roku prawie czterokrotnie i obecnie na świecie aż 422 mln osób dorosłych zmaga się z tą chorobą. Głównym czynnikiem ryzyka zachorowania na cukrzycę jest nadwaga i otyłość. Niestety, świadomość tego faktu jest w polskim społeczeństwie wciąż bardzo niska. Eksperci Instytutu Żywności i Żywienia ostrzegają, że liczba chorych na cukrzycę w Polsce będzie szybko rosnąć, jeśli nie uda się powstrzymać rozwoju epidemii otyłości.
Cukrzyca to choroba metaboliczna charakteryzująca się podwyższonym poziomem glukozy we krwi. Jest to choroba przewlekła, której późne wykrycie może prowadzić do poważnych komplikacji zdrowotnych, a nawet do śmierci. Rozróżniane są dwa główne typy cukrzycy. Osoby cierpiące na cukrzycę typu pierwszego zazwyczaj w ogóle nie wytwarzają własnej insuliny i dlatego, aby przeżyć, muszą przyjmować insulinę w formie iniekcji. Chorzy na cukrzycę typu drugiego, stanowiący około 90 proc. wszystkich przypadków zachorowań, najczęściej wytwarzają własną insulinę, ale w niewystarczającej ilości lub ich organizm nie jest w stanie jej właściwie wykorzystywać.
– Cukrzyca typu 2 jest jednym z największych zagrożeń zdrowotnych naszych czasów. Przyczynia się ona do rozwoju wielu innych chorób przewlekłych i powikłań, takich jak miażdżyca, choroba wieńcowa, zawały serca, udary mózgu, utrata wzroku czy amputacja kończyn. Najskuteczniejszym sposobem zapobiegania i leczenia cukrzycy jest prawidłowe żywienie oraz towarzysząca mu regularna aktywność fizyczna, ponieważ najważniejszym czynnikiem ryzyka zachorowania na cukrzycę jest otyłość. Trzeba uświadamiać Polaków, że unikając nadwagi i otyłości lub redukując nadmierną masę ciała najlepiej zabezpieczają się przed tą podstępną i trudną do leczenia chorobą. Jeśli nie uda się nam zahamować rozwoju epidemii otyłości w Polsce czeka nas znaczący wzrost zachorowań na cukrzycę oraz związanych z tym wysokich kosztów ekonomicznych – ostrzega prof. Mirosław Jarosz, dyrektor IŻŻ.
Jak powstrzymać epidemię otyłości?
Nadwaga i otyłość to główne czynniki ryzyka zachorowania na cukrzycę. Aby do tego nie dopuścić kluczowy jest zdrowy styl życia. – Stosowanie zbilansowanej diety niskokalorycznej, zawierającej pełnoziarniste produkty zbożowe, warzywa, owoce, produkty mleczne, chude mięso i tłuszcze roślinne oraz zwiększenie aktywności fizycznej umożliwiają prewencję wystąpienia cukrzycy typu 2 również u osób z grup wysokiego ryzyka. W diecie przeciwcukrzycowej w szczególności należy kontrolować ilość i jakość spożywanych węglowodanów (trzeba unikać węglowodanów prostych i dodanych, w tym przede wszystkim cukru). Poza tym trzeba jeść regularnie i często – radzi Aleksandra Cichocka, specjalistka z IŻŻ.
Poza tym warto się badać. „Dzwonkiem alarmowym” świadczącym o pojawieniu się cukrzycy jest poziom glukozy we krwi (glikemia) na czczo przekraczający 126 mg/dl.
Źródła:
http://www.who.int/mediacentre/news/releases/2016/world-health-day/en/
http://www.izz.waw.pl/pl/strona-gowna/3-aktualnoci/aktualnoci/580-powstrzymajmy-fale-cukrzycy