Marzec to miesiąc, gdy z utęsknieniem wypatrujemy wiosny, cieszymy się z każdego promienia słońca i czekamy na czas, kiedy natura rodzi się do życia. W tym wiosennym czasie warto zadbać o siebie i kiedy tylko pogoda zachęca do wyjścia – spędzić ten czas na aktywnym wypoczynku. Jakie proste aktywności polecam Wam najmocniej? We wpisie przedstawię moje pomysły na bycie aktywnym podczas wczesnowiosennych dni. Będą to pomysły, które przy okazji pozwolą na zaoszczędzenie pieniędzy. Ciekawi? Zapraszam na wpis!
Partnerem wpisu jest Bikester #reklama
1. Wycieczka rowerowa – rowerowe trasy, które można odkrywać o każdej porze roku + po zakupy na rowerze z koszykiem
Jazda na rowerze – tylko latem? Niekoniecznie
Rower i wycieczki rowerowe to ten rodzaj aktywności, który kojarzy się szczególnie z wiosną i latem. Ja traktuję rower jako pojazd całoroczny i nie widzę przeciwskazań do tego, aby jeździć na rowerze także zimą. Kluczową kwestią jest oczywiście odpowiednie ubranie się na rower.
Kiedy czytałam książkę Miasto szczęśliwe, Jak zmienić nasze życie zmieniając nasze miasta Charles Montgomerego, to bardzo ciekawe były dla mnie te fragmenty, które opisują jak jazda rowerem może wpływać na nasze poczucie szczęścia i sprzyjać zdrowiu. W pamięci mocno zapadła mi przedstawiona w książce historia opowiadająca o tym, że nie ma złej pogody na rower. Opowieść dotyczyła Roberta Judge, 48-letniego męża i ojca.
“Napisał on kiedyś do jednego z kanadyjskich programów radiowych o tym, jaką frajdę sprawia mu jeżdżenie na zakupy rowerem. W jego wyznaniu nie byłoby nic niezwykłego, gdyby nie to, że mieszka on akurat w Saskatoon w prowincji Saskatchewan, gdzie średnia temperatura w styczniu wynosi około – 17 stopni Celsjusza. Przez niemal pół roku miasto jest skute lodem i spowite śniegiem.”
Taka historia uświadomiła mi, że jazda na rowerze w Polsce zimą czy wczesną wiosną wcale nie jest taka uciążliwa. Bo jeśli ktoś jest w stanie jeździć rowerem przy mocno minusowych temperaturach, to czym jest przejechanie się rowerem do sklepu, gdy mamy 10 stopni na plusie i słońce?
Tak właśnie staram się podchodzić do jazdy rowerem zimą i wczesną wiosną, tzn. jeśli tylko trasa do punktu docelowego (sklepu, przychodni czy apteki) zajmie mi nie więcej niż 15-25 minut, to wybieram wtedy rower zamiast auta. Oczywiście pojechanie gdzieś autem jest bardziej rozsądnym rozwiązaniem np. wtedy gdy na zewnątrz szaleje silny wiatr czy mocno pada. W pozostałych sytuacjach – wybieram rower, bo ten sposób podróżowania jest bez wątpienia najbardziej efektywny. Na rowerze nie tracę czasu na parkowanie czy stanie w korkach, a dodatkowo – jazda rowerem mnie relaksuje. Zwykle jeżdzę rowerem, kiedy mam do załatwienia jakieś sprawy. Ale zima i wczesna wiosna to też dobry czas do tego, aby urządzić sobie małą wycieczkę rowerową. Bo przecież rowerowe trasy można odkrywać o każdej porze roku! Najważniejsze jest właściwe zabezpieczenie swojego ciała przed chłodem i wiatrem, który z pewnością nas dotknie podczas marcowej wycieczki rowerowej.
Jak ubrać się na rower?
Właściwe przygotowanie się do jazdy rowerem zimą i wczesną wiosną to wybranie odpowiednio ciepłych i wiatroodpornych ubrań. U mnie zwykle dobrze sprawdza się wełniany płaszcz, wełniany szalik i ciepłe okrycie głowy. To dobre okrycie głowy nie jest wcale takie łatwe, bo dobra czapka nie wystarczy, kiedy musimy na nią włożyć jeszcze kask. Przy prawidłowo nałożonym kasku w zasadzie nie ma miejsca na grubą i ciepłą czapkę, dlatego w takim przypadku świetnie sprawdza się specjalny komin, który pomimo swojej cienkiej faktury, jest bardzo ciepły. Na taki komin bez problemu założycie kask. Różne rodzaje kominów i nakryć głowy specjalnie dostosowanych pod kask rowerowy znajdziecie na bikester.pl: bikester.pl/odziez/akcesoria/nakrycia-glowy/
Obowiązkowym elementem zimowej stylizacji na rower są też ciepłe rękawiczki.
Rękawiczki Roecki Silk: link
Moje zakupy rowerowe związane z ciepłymi dodatkami i akcesoriami do roweru zrobiłam w sklepie bikester.pl, który jest partnerem dzisiejszego wpisu.
W tym sklepie rowerowym kupiłam kiedyś swój rower, który świetnie służy mi rowerowych eskapadach już od ponad 1,5 roku. Mój rower to Ortler Monet Wave z bikester.pl. Uwielbiam to, że ten rower ma duży kosz, bo świetnie sprawdza się na zakupach oraz podczas wypraw, kiedy pakuję do niego butelkę z wodą.
Zimowe wyprzedaże w bikster.pl
Obecnie na bikester.pl trwają zimowe wyprzedaże. Myślę, że warto kupować sprzęt rowerowy poza sezonem, bo wtedy ceny są bardzo korzystne. Pod tym linkiem znajdziecie wszystkie produkty objęte wyprzedażą: bikester.pl/wyprzedaz/. Model roweru, który posiadam jest też dostępny w białym kolorze – Ortler Monet Wave, biały.
Jak zadbać o bezpieczeństwo na rowerze?
- Światła i odblaski – konieczne przy jeździe po zmroku
Aby czuć się na rowerze komfortowo warto zadbać nie tylko o ciepłe ubranie, ale i o bezpieczeństwo. Jest to szczególnie istotne właśnie zimą, gdy na zewnątrz szybko robi się ciemno i naszym obowiązkiem jest dobre oznakowanie roweru. W tym celu kupiłam na bikester.pl solidny kask rowerowy oraz dodatkowe odblaski na rower, aby zwiększyć swoją widoczność po zmroku.
Mini odblask na przód roweru: link
Odblaski na koła roweru: link
- Kask rowerowy
Wybierając solidny kask rowerowy skupiłam się na tym, aby był on wykonany z odpowiednich materiałów oraz aby nie był ani za ciężki, ani zbyt lekki. Dużo otworów w kasku sprawia, że jest on przewiewny, co dobrze sprawdza się latem. Zimą warto mieć pod kaskiem dodatkowo założony ciepły komin lub inne ciepłe nakrycie głowy. Wybrany przeze mnie kask rowerowy posiada system In-Mold + MIPS, które wpływają pozytywnie na bezpieczeństwo podczas jazdy.
Przydatne wskazówki związane z tym, jak przygotować swój rower do jazdy podczas niesprzyjających warunków znajdziecie w tym artykule: Przewodnik – przygotuj swój rower na zimę.
Kask rowerowy MET Downtown MIPS, biały: link
2. Spacery w lesie – odkrywanie terenów leśnych w najbliższej okolicy
Las zimą i wczesną wiosną jest naprawdę wspaniały. Moje ulubione weekendowe spacery to właśnie te na łonie natury – najlepiej po lesie. Myślę, że początek wiosny to dobry czas na odkrywanie terenów leśnych w najbliższej okolicy, szczególnie gdy na spacer wybierzemy się wczesnym rankiem. Dni są już coraz dłuższe i dlatego zwykle w weekend wyruszam na spacery niedługo po śniadaniu, aby dobrze wykorzystać dzień. A jeśli w dniu spaceru dodatkowo pojawi się słońce, to jestem wprost zachwycona takimi widokami.
3. Relaks na basenie – pływanie + sauna
Początek wiosny to doskonały czas na wygrzewanie się w saunie i Finowie wiedzą o tym doskonale. W weekend warto zaplanować sobie aktywny dzień na basenie połączonym z wizytą na saunie. Pływanie świetnie rozluźnia mięśnie, dlatego wyjście na basen i do sauny zimową porą to doskonały pomysł. Nasze ciało z pewnością podziękuje nam za solidną dawkę ruchu na basenie i wyciszenie na saunie. Bardzo polecam Wam takie połączenie, bo sama je uwielbiam. W Warszawie jednym z moich ulubionych basenów jest ten w Parku Wodnym Warszawianka – znajdziecie tam świetny basen połączony z kompleksem relaksu – jacuzzi i saunami. Jeśli mieszkacie w Warszawie, to koniecznie wybierzcie się w to miejsce. A jeśli jesteście spoza Warszawy to warto poszukać ciekawych miejsc w swojej okolicy. Być może okaże się, że pół godziny drogi od Waszego domu jest świetny park wodny, którego istnienie do tej pory jakoś Wam umknęło? :-)
Podsumowanie
Wierzę w to, że wcale nie trzeba wydawać ogromnej ilości pieniędzy, aby być aktywnym wiosną. Prosty spacer, odkrywanie natury blisko miejsca zamieszkania, wypad rowerem po zakupy (choć czasem bywa zimno i wietrznie), wizyta na basenie i na saunie – te wszystkie aktywności są dobre nie tylko dla naszego ciała, ale i umysłu. Warto w okresie wczesnej wiosny wyjść z domu, być w ruchu i przede wszystkim – podziwiać naturę, bo to działa na nasz organizm kojąco i daje radość.