Tahini to masło, które przygotowuje się z ziaren sezamu. Tę pastę sezamową dostaniecie bez problemu w sklepach internetowych, ale dziś chciałam Was zachęcić do zrobienia domowego tahini. W swoim wpisie przedstawię też wartości odżywcze sezamu i pasty sezamowej. Pokażę też kilka pomysłów na wykorzystanie tahini.
Dlaczego warto jeść ziarna sezamu?
Sezam to składnik diety bogaty w tłuszcze – stanowią one ponad 50% jego objętości. Ziarna sezamu i tahini to też doskonałe roślinne źródło wapnia. 100 g tahini ma około 420 mg wapnia. Z tego powodu warto wprowadzić te produkty do codziennej diety, szczególnie wtedy gdy, z różnych powodów, nie możemy spożywać nabiału.
Jak zrobić domowe tahini?
Składniki:
- 1 szklanka ziaren sezamu (ja użyłam ziaren bio – link)
- 2-3 łyżki oliwy z oliwek
Sposób wykonania:
Ziarna sezamu prażymy na gorącej patelni uważając, aby się nie przypaliły. Uprażone ziarna sezamu studzimy, przekładamy do blendera i blendujemy na gładką masę. Całość może trwać 2-10 minut w zależności od tego, jakie są możliwości naszego blendera. Kiedy ziarna sezamu będą już wstępnie zblendowane dodajemy do nich kilka łyżek oliwy z oliwek i ponownie blendujemy całość. Gotową pastę sezamową przekładamy do słoika.
Do czego używać tahini?
Ja zazwyczaj używam tahini w formie sosu – po prostu polewam tą pastą pieczone warzywa. Tahini świetnie sprawdzi się też jako składnik zdrowych słodkości. Poniżej przedstawiam kilka pomysłów na wykorzystanie pasty sezamowej.
Tahini w daniach wytrawnych
1. Słodko kwaśny sos z tahini
W naczyniu mieszamy 1/4 szklanki tahini, 1 łyżkę miodu lub syropu klonowego, sok z połowy cytryny i 2-4 łyżki wody. Całość łączymy do momentu uzyskania gładkiej konsystencji. Taki sos świetnie nadaje się jako dressing do sałatek lub jako dodatek do pieczonych warzyw, np. frytek z batatów i buraków.
2. Zielony koktajl z tahini
Pasta sezamowa to też świetny dodatek do koktajli. Dzięki tahini nasz organizm będzie miał szansę pozyskać witaminy rozpuszczalne w tłuszczach, które zawarte są w owocach i warzywach dodanych do koktajlu. Wystarczy jedna mała łyżeczka pasty sezamowej dodana do smoothie.
3. Tahini z komosą ryżową, kaszą lub czarną soczewicą
Uwielbiam obiady z dodatkiem komosy ryżowej. Po ugotowaniu dodaję do niej łyżeczkę tahini i natkę pietruszki. Komosa w takiej formie smakuje wspaniale. Tahini dobrze pasuje też do różnego rodzaju kasz i strączków – np. do kaszy gryczanej, kaszy pęczak, czarnej soczewicy. Dokładny przepis z wykorzystaniem komosy ryżowej i tahini znajdziecie tutaj.
4. Hummus
Ta klasyczna pasta z ciecierzycy nie istniałaby bez tahini. Przepis na mój ulubiony hummus znajdziecie tutaj.
Tahini w deserach i koktajlach
5. Domowa chałwa sezamowa
Do zrobienia domowej chałwy używam ziaren sezamu, ale zamiennie można użyć też pasty tahini. Po prostu łączymy tahini z miodem i formujemy w prostokąt. Dokładny przepis na domową chałwę sezamową znajdziecie tutaj.
6. Karmelki z tahini
Jeden z moich ulubionych szybkich deserów – jeśli jeszcze nie próbowaliście tych karmelków, to koniecznie wypróbujcie ten przepis.
7. Lody bananowe z tahini
Kolejny pomysł na zdrowy deser. Wystarczy, że podczas robienia lodów bananowych (przepis tutaj) dodacie do nich łyżkę tahini. Deser nabierze wtedy pysznego aromatu i będzie miał w sobie więcej wartości odżywczych.
8. Pudding z chia i tahini
Pyszne ziarenka chia wzbogacone tahini to świetny pomysł na odżywczy posiłek. Przepis na pudding z chia i tahini znajdziecie tutaj.
Podsumowanie
Zachęcam Was do robienia tahini w domu, a jeśli nie macie czasu, to warto mieć w domu słoik tahini dobrej jakości, ja mam takie. Mam nadzieję, że tym wpisem przekonałam Was do tego, aby często sięgać w kuchni po tahini. To wspaniały produkt, który nie tylko wzbogaca smak wielu dań, ale i sprawia, że są one pełne wartości odżywczych.