Niedawno pod jednym z moich postów na Fanpage jedna z czytelniczek zadała mi pytanie, które brzmiało następująco: jaka jest różnica pomiędzy cukrem z daktyla a cukrem z cukierniczki? Uznałam, że warto poruszyć na blogu ten temat, bo odpowiedź na to pytanie wcale nie jest taka oczywista, jak mogłoby się wydawać. Pytania związane z cukrem można mnożyć:
Jaka jest różnica pomiędzy cukrem z daktyla a cukrem z cukierniczki?
Jaka jest różnica pomiędzy cukrem z owoców a cukrem z cukierniczki?
Czym różni się cukier z soku owocowego od cukru z cukierniczki?
Zaciekawiłam Was? Na wszystkie te pytania odpowiadam w dzisiejszym wpisie.
Cukier cukrowi nierówny
Cukier to cukier – po co drążyć temat? Można by tak pomyśleć, ja jednak po raz kolejny chcę zagłębić się w temat cukru i zapewniam Was, że warto. Bo cukier zawarty np. w daktylach, wcale nie jest tym samym, co biały cukier z cukiernicy.
Jaka jest różnica pomiędzy cukrem z daktyla a cukrem z cukierniczki?
Daktyle to owoce pełne cukrów prostych. Podobne cukry proste zawiera w sobie biały cukier, który znajdziemy w cukiernicy. Choć na pierwszy rzut oka mogłoby się wydawać, że cukier z daktyli i cukier z owoców jest tym samym, to w rzeczywistości wcale tak nie jest. Różnica jest kolosalna. Dlaczego? Już wyjaśniam.
Dla potrzeb mojego testu porównam świeże daktyle odmiany medjool oraz biały cukier z buraków.
Świeże daktyle vs biały cukier – kluczowe różnice
1. Zawartość cukrów prostych na 100 g
Świeże daktyle: 66 g na 100 g
Biały cukier: 100 g na 100 g
A zatem już to proste porównanie wartości odżywczych wskazuje na to, że cukier z cukiernicy to w stu procentach cukry proste, podczas gdy cukier w daktylach stanowi około 66 procent tych owoców.
Zawartość cukrów prostych w jednym daktylu (który ma około 20 gramów) to zatem podobna wartość cukrów, jak w przypadku dwóch i pół łyżeczek cukru.
Czy jednak powinniśmy się martwić taką, stosunkowo wysoką, zawartością cukru w daktylach? Zdecydowanie nie!
W daktylach poza cukrami prostymi znajdziemy też błonnik – na 100 gramów jest go tam 6,7 g. A jak wiadomo – błonnik z owoców sprawia, że cukry proste nie wchłaniają się natychmiastowo. Tymczasem biały cukier to w stu procentach łatwo przyswajalne cukry proste. Kiedy jemy owoce (w tym przypadku daktyle), to błonnik z tych owoców sprawia, że cukry proste wchłaniają się stopniowo. Zaś cukry proste zawarte w białym cukrze nasz organizm przyswoi natychmiast i przez to drastycznie wzrośnie w organizmie poziom cukru we krwi.
Obecność błonnika w daktylach jest więc kluczowym czynnikiem wpływającym na wolniejsze, bardziej korzystne wchłanianie się cukrów w naszym organizmie.
2. Zawartość wody, witamin i minerałów na 100 g
Świeże daktyle:
- 20 procent wody
- 1,8 g białka
- 696 mg potasu
- 64 mg wapnia
- 62 mg fosforu
- 54 mg magnezu
- 0,9 mg żelaza
Biały cukier: zero
Nie mogę też nie wspomnieć o ogromnej przewadze daktyli nad białym cukrem, która jest widoczna w tabeli ze składnikami odżywczymi. Daktyle to nie tylko cukier i błonnik – znajdziemy w nich też wodę i dużo składników mineralnych, takich jak potas, wapń, magnez czy fosfor. Cukier to po prostu puste kalorie.
3. Stopień przetworzenia
Kolejną zaleta daktyli jest to, że są to owoce, które nie zostały przetworzone, zaś biały cukier to produkt o wysokim stopniu przetworzenia.
Jaka jest różnica pomiędzy cukrem z owoców a cukrem z cukierniczki?
A zatem różnica pomiędzy cukrem z daktyla a cukrem z cukierniczki jest ogromna, nawet mimo tego, że daktyle zawierają stosunkowo dużo cukrów prostych. Ta różnica pomiędzy cukrem z innych owoców a cukrem z cukierniczki będzie jeszcze większa. Dlaczego? Bo większość owoców zawiera w sobie procentowo dużo mniej cukrów niż daktyle. Pisałam o tym we wpisie: Ile cukru mają owoce?
Jaka jest różnica między cukrem z soku owocowego a cukrem z cukierniczki?
Niemal żadna. Czemu tak się dzieje? Sok owocowy nie ma w sobie błonnika – tak samo jak biały cukier zawiera jedynie łatwo przyswajalne cukry proste i dodatkowo wodę. Cukry proste z soku owocowego nie mają zatem szansy na to, aby organizm przyswoił je stopniowo. Podobnie jak w przypadku cukru białego – cukry proste z soku owocowego organizm przyswoi natychmiast, co doprowadzi do szybkiego skoku poziomu cukru w naszej krwi.
Podsumowanie
Rozwiązanie? Uważajmy na zakupach i niech nie zwiedzie nas informacja, że dany produkt zawiera w sobie cukier brązowy, trzcinowy cukier BIO, cukier z soku owocowego. Ten ostatni rodzaj słodzika to nic innego jak posłodzenie produktu cukrem pochodzącym z owoców, który został oddzielony od błonnika. Z tego powodu reakcja naszego organizmu po wypiciu soku będzie taka sama, jak w przypadku spożycia cukru z cukierniczki.