Napoje roślinne zaczęłam odkrywać stosunkowo niedawno, kiedy dowiedziałam się o mojej alergii na mleko. Zaczęłam wtedy robić w domu mleka roślinne, ale i testować produkty dostępne w sklepach. W dzisiejszym tekście piszę o wynikach moich poszukiwań idealnego, łatwo dostępnego napoju roślinnego. Pod pojęciem “idealny” mam na myśli taki napój, który ma dobry skład i najbardziej korzystne dla organizmu wartości odżywcze.
Co zamiast mleka?
Napoje roślinne to ciekawe zamienniki mleka krowiego. W przypadku nietolerancji laktozy, alergii na białka mleka lub diety wegańskiej, mleka roślinne mogą być dobrym uzupełnieniem koktajli czy owsianek. W sklepach możemy obecnie dostać różne napoje bezmleczne. Najbardziej popularne z nich to: napoje ryżowe, napoje sojowe, napoje owsiane, napoje kokosowe, napoje migdałowe. W sprzedaży dostępne są też różne wariacje tych produktów, np. napój migdałowo-ryżowy, napój sojowy o smaku czekoladowym czy napój ryżowy o smaku waniliowym.
Jakie napoje roślinne testowałam?
W swoim teście uwzględniłam napoje roślinne, które można łatwo kupić – tzn. te dostępne w Rossmanie, Biedronce i Lidlu.
Rossmann
1. enerBiO, napój owsiany
Skład: Woda, owies pełnoziarnisty 11%, olej słonecznikowy, sól morska.
Cena: 8,99 za 1 l
2. enerBiO, napój ryżowy
Skład: Woda, ryż 12%, olej słonecznikowy, regulator kwasowości: węglan wapnia, sól morska.
Cena: 8,99 za 1 l
3. enerBiO, napój ryżowy o smaku waniliowym
Skład: Woda, ryż 12%, olej słonecznikowy, naturalny aromat waniliowy, sól morska, regulator kwasowości: węglan wapnia
Cena: 8,99 za 1 l
4. enerBiO, napój sojowy
Skład: woda, soja warzywna 9%.
Cena: 8,99 za 1 l
5. enerBiO, napój sojowy o smaku waniliowym
Skład: Woda, soja 10,5%, cukier trzcinowy, węglan wapnia (regulator kwasowości), naturalny aromat waniliowy, sól morska.
Cena: 8,99 za 1 l
Wnioski:
– Napoje roślinne z Rossmana to napoje z certyfikatem eko, tzn. zawierające składniki, które pochodzą z kontrolowanej biologicznie uprawy.
– Węglan wapnia występujący w tych napojach jest uważany za substancję nieszkodliwą.
– Najlepiej w zestawieniu wypada napój sojowy – ma on najmniejszą ilość cukrów prostych na 100 g – 0,7 g. Napój sojowy ma też najwięcej białka w porównaniu do pozostałych napojów.
– Napoje: owsiany, ryżowy, ryżowy o smaku waniliowym i sojowy o smaku waniliowym mają stosunkowo dużą liczbę cukrów prostych na 100 g. Co ciekawe, cukry proste znajdują się też w dużej ilości w napojach, które nie mają w składzie cukrów dodanych.
– Warto zwracać uwagę na cukry proste oraz na kaloryczność napojów roślinnych – okazuje się, że jedno litrowe opakowanie takiego napoju ma dużą liczbę kalorii. Kaloryczność całego kartonu w przypadku mleka ryżowego to 540 kcal, w tym 45 gramów cukrów prostych, co opowiada 9 łyżeczkom cukru.
– Najlepszym wyborem jeśli chodzi o napoje roślinne z Rossmana jest napój sojowy.
Biedronka
6. Vitanella Napój sojowy naturalny
Skład: Baza sojowa 96,3% (woda, soja 7,2%), cukier, węglan wapnia, stabilizator: guma gellan, sól morska, regulator kwasowości: fosforany potasu, witamina E, B2, B12, aromat.
Cena: 4,99 za 1 l
Wartość odżywcza:
Energia: 46 kcal
Węglowodany: 3,9 g
w tym cukry: 3,7 g
Białko: 3,2 g
7. Vitanella Napój sojowy o smaku czekoladowym
Skład: Baza sojowa 91,2 % (woda, soja 6,8%), cukier, kakao o obniżonej wartości tłuszczu 0,9%, dekstroza, kakao 0,4%, fosforan trójwapniowy, sól morska, stabilizator: guma gellan, karagen, aromat, witamina E, B2, B12.
Cena: 4,99 za 1 l
Wartość odżywcza:
Energia: 63 kcal
Węglowodany: 8,1 g
w tym cukry:7,6 g
Białko: 3,1 g
8. Vitanella Napój sojowy o smaku waniliowym
Skład: Baza sojowa 92,5% (woda, soja 7,2%), cukier, dekstroza, fosforan trójwapniowy, stabilizator: guma gellan, karagen, sól morska, aromat, barwnik: karoteny, witamina E, B2, B12.
Cena: 4,99 za 1 l
Wartość odżywcza:
Energia: 59 kcal
Węglowodany: 7,5 g
w tym cukry: 7,4 g
Białko: 3 g
9. Napój migdałowy Alpro Almond Unsweetened
Skład: woda, migdały 2%, fosforan triwapniowy, sól morska, stabilizatory (mączka chleba świętojańskiego, guma gellan), emulgator (lecytyny ze słonecznika), witaminy – B2, B12, E, D2.
Cena: 8,99 za 1 l
Wartość odżywcza:
Energia: 13 kcal
Węglowodany: 0,1 g
w tym cukry: 0,1 g
Białko: 0,4 g
Wnioski
– Napoje sojowe z Biedronki marki Vitanella zawierają w swoim składzie cukry proste dodane – z tego powodu w opakowaniu znajdziemy dużą liczbę cukrów prostych – jeden karton zawiera aż 74 gramy cukrów prostych, czyli równowartość niemal 15 łyżeczek cukru! Nie polecam zatem pica tego typu napojów. Dla porównania – napój sojowy czekoladowy z Biedronki zawiera 10 razy więcej cukru niż napój sojowy naturalny z Rossmanna – odpowiednio 7,6 g na 100 g vs 0,7 g na 100 g.
– W składzie napojów sojowych smakowych marki Viatnella występuje składnik taki jak karagen, który potencjalnie może negatywnie wpływać na organizm powodując wzdęcia i utrudniając trawienie.
– Najlepszym wyborem, jeśli chodzi o napoje roślinne z Biedronki jest napój migdałowy. Ma on jednak, poza bardzo niską kalorycznością, bardzo niską zawartość białka. Składniki dodatkowe zawarte w tym napoju nie są szkodliwe dla organizmu.
– Vitanella Napój sojowy naturalny ma 3,7 gramów cukrów prostych na 100 i 3,2 gramów białka, co nie jest najborszym wynikiem. Napój zawiera jednak w sobie regulator kwasowości: fosforany potasu, którego nadmierne spożycie może ograniczać wchłanianie wapnia, magnezu i żelaza.
– Co ciekawe, Vitanella Napój sojowy naturalny mimo cukrów dodanych w składzie, ma ich mniej na 100 gramów niż napój bez cukrów dodanych z Rossmana ryżowy czy owsiany.
Lidl
10. Milbona Napój sojowy z wapniem i witaminami E, B2, B12, UHT – obecnie ten napój nie jest dostępny
Skład: sojowa baza 99,5% (woda, nasiona soi 6,8%), węglan wapnia, stabilizator: guma gellan, regulator kwasowości: fosforany wapnia, witamina E, ryboflawina, witamina B12.
Cena: 4,99 zł za 1 l
Wartość odżywcza:
Energia: 33 kcal
Węglowodany: 0,8 g
w tym cukry: 0,6 g
Białko: 3,1 g
Wnioski:
– Napój sojowy z Lidla ma bardzo podobne wartości odżywcze co napój sojowy z Rossmanna – zawartość białka w tym napoju to 3,1 grama (w napoju sojowym z Rossmanna to 2,6 grama na 100 gramów). Napój sojowy z Rossmana ma bardziej naturalny skład od napoju z Lidla. Jednak po sprawdzeniu składników występujących w tym drugim okazało się, że nie są one szkodliwe dla zdrowia.
[alder_index title=”Moje odkrycia” cat=”zdrowie” amount=”3″ cols=”3″]
Podsumowanie
Zwycięzcą mojego testu jest napój sojowy z Rossmanna – ma najbardziej naturalny skład i wysoką zawartość białka. Drugie miejsce zajął napój sojowy z Lidla. Kupując napoje roślinne warto pamiętać o tym, że 1 litr takiego napoju to nawet 540 kcal – tyle kalorii ma na przykład napój ryżowy z Rossmana. Nawet jeśli tego typu napoje nie zawierają cukrów dodanych, to w składzie występują cukry naturalnie występujące w owsie czy w ryżu. Z tego powodu napoje roślinne najczęściej nie są produktami bezcukrowymi. W litrze napoju ryżowego o smaku waniliowym zajdziemy 65 gramów cukru, czyli równowartość 13 łyżeczek cukru. Lepiej zatem wybierać napoje roślinne bez dodatków smakowych, takie jak np. naturalne napoje sojowe. Warto też za każdym razem czytać etykiety i zwracać uwagę nie tylko na skład, ale też na zawartość składników odżywczych. Oczywiście najlepiej napoje roślinne robić w domu – ja uwielbiam mleko kokosowe i migdałowe.
Dajcie znać w komentarzach, czy kupujecie tego typu napoje :-)
Spodobał Ci się ten artykuł?