Mierzenie tętna jest istotne szczególnie podczas aktywności fizycznej, bo dzięki temu możemy dowiedzieć się, jak pracuje nasze serce i jaka jest odpowiedź organizmu na wykonywane ćwiczenia.
Jak obliczyć swoje tętno?
Najprostszym sposobem na zmierzenie tętna jest przyłożenie dwóch palców do tętnicy szyjnej lub do nadgarstka. Z zegarkiem w ręku mierzymy liczbę uderzeń serca w ciągu 30 sekund. Następnie otrzymany wynik mnożymy razy dwa, aby otrzymać liczbę uderzeń na minutę. Kiedy wykonujemy ćwiczenia fizyczne to możemy mierzyć puls przez 10 sekund, a następnie pomnożyć wynik sześć razy.
Puls dorosłego człowieka to zakres od 60 do 100 uderzeń na minutę. Dzieci mają szybszy puls – te od pierwszego roku życia do 14 lat – 60-140 uderzeń na minutę. Serce noworodków i dzieci do pierwszego roku życia bije od 100 do 160 uderzeń na minutę. Z kolei sportowcy mają zazwyczaj niski puls podczas spoczynku, w granicach 50-55 ud./min. Tętno spoczynkowe najlepiej mierzyć rano, po wstaniu z łóżka.
Kiedy chcemy sprawdzić, jakie dokładnie jest nasze tętno podczas aktywności fizycznej, to przydatne są bardziej zaawansowane sposoby. Na rynku są dostępne różne urządzenia, które mierzą puls. Tętno można dziś zmierzyć za pomocą niektórych smartfonów, smart-zegarków czy specjalnych bransoletek. Te urządzenia mierzą szybkość bicia serca automatycznie, dzięki sygnałom odbieranym na klatce piersiowej, na palcu lub na nadgarstku.
Czym jest tętno maksymalne?
HRmax, od ang. maximal heart rate, to taki rodzaj tętna, który występuje u danej osoby przy maksymalnym wysiłku fizycznym. Ja swoje tętno maksymalne obliczyłam podczas biegania z założonym na klatce piersiowej pulsometrem. Po rozbieganiu przez chwilę biegłam najszybciej, jak to było możliwe. Aby ustalić, jakie mamy tętno maksymalne należy przez około pięć minut wykonywać maksymalny wysiłek fizyczny, np. właśnie podczas biegania.
Czym mierzę moje tętno podczas biegania?
Posiadam urządzenie do mierzenia tętna marki Polar (nadajnik H7), dostałam je w prezencie od mojego chłopaka. Nadajnik zakładam na klatkę piersiową, jest on niemal niewyczuwalny. Urządzenie łączy się z moim telefonem przez Bluetooth. Nadajnik dobrze współpracuje z Endomondo, dzięki czemu na moim smartfonie mogę obserwować swoje tętno przez cały czas trwania treningu.
Podsumowanie
Pulsometry to urządzenia, które dokładnie pokazują pracę naszego serca podczas wysiłku fizycznego. Pomiar tętna może być ciekawym wskaźnikiem służącym do analizy naszych treningów. Po tym jak wróciłam do biegania pod długiej przerwie, staram się biegać w umiarkowanym tempie. Skupiam się na tym, aby biec w równym tempie, nie za szybko, tak aby móc swobodnie oddychać. Taki bieg jest dla mnie najbardziej relaksujący. Mój standardowy dystans to obecnie pięć kilometrów, ale mam nadzieję, że będę go wydłużać.