Dziś pora na pierwszy wyprawkowy wpis, w którym chciałam przybliżyć Wam moje wybory związane z garderobą mojej córki. Każda przyszła mama, która przygotowuje wyprawkę dla pierwszego dziecka musi podjąć wiele decyzji związanych nie tylko z kupieniem odpowiednich ubranek, ale i z ich praniem i prasowaniem. Jakie ubranka wybrałam dla swojego dziecka? Czy wolę ubranka nowe czy używane? Jak skompletować minimalistyczną i ekologiczną wyprawkę? W jaki sposób piorę ubranka? Dlaczego tak ważne jest prasowanie ubranek dla noworodka? Szczegóły poniżej!
Ubranka dla niemowlaka – moje wybory
W sklepach mamy obecnie ogromny wybór dotyczący zarówno materiału, jak i fasonu ubranek dla niemowlaka. Body, rampersy, śpiochy, sukienki, spodnie i mnóstwo innych krojów dostępnych jest na wyciągnięcie ręki. Kompletując wyprawkę dla mojego dziecka skupiłam się na kilku aspektach jej ubranek, które opiszę poniżej.
Ubranka dla niemowlaka – kluczowe kwestie:
– materiał: bawełna lub bawełna ekologiczna
Wybieram ubranka z bawełny lub bawełny ekologicznej, bo ten materiał jest najbardziej przyjazny dla delikatnej skóry dziecka. Oczywiście mam świadomość tego, że bawełna ekologiczna posiada więcej zalet w porównaniu do konwencjonalnej bawełny. Produkcja bawełny ekologicznej charakteryzuje się całkowitym zakazem stosowania środków chemii rolnej takich jak pestycydy, herbicydy oraz nawozy sztuczne, dzięki czemu szkodliwość dla środowiska całego cyklu życia produktu zmniejsza się aż o ok. 90%.*źródło. Warto jednak pamiętać o tym, że bawełna ekologiczna posiada też słabe strony – np. przy jej produkcji zużywa się więcej wody niż przy produkcji bawełny konwencjonalnej.
– brak guzików, zamków i zapięć z tyłu
Niemowlaki powinno się układać do snu na plecach i w tej pozycji dziecko spędza na początku najwięcej czasu. Aby nic nie uciskało jego skóry korzystniej jest wybierać ubranka zapinane z przodu lub po bokach. Z tego powodu podczas zakupów postawiłam na ubranka, które nie posiadają zapięć z tyłu.
– ubranka wygodne do noszenia i przewijania
Kupując pierwsze ubrania dla mojej córki postawiłam głównie na body z krótkim rękawem, body z długim rękawem oraz śpiochy. Mam też kilka sztuk spodni, kaftaników, swetrów i sukienek, ale są to zdecydowanie pojedyncze egzemplarze. Sukienki kupiłam głownie z myślą o zrobieniu w nich sesji zdjęciowej dla córki, a nie o noszeniu ich przez dłuższy czas. Okazało się, że wybranie bawełnianych body na co dzień to doskonała decyzja – dziecko czuję się w nich najwygodniej, a zmiana pieluszek przebiega sprawnie.
Ubranka dla niemowlaka – nowe czy używane?
W kwestii dziecięcych ubranek postawiłam na ekologię – z tego powodu wyprawka mojej córki złożona jest w dziewięćdziesięciu procentach z ubranek używanych. Wiem, że są mamy, które nie wyobrażają sobie takiego rozwiązania, ale ja uznałam, że taki wybór będzie najlepszy. Część tych ubranek pochodzi od znajomych mam, które przekazały mi ubranka po swoich dzieciach, a część kupiłam w sklepach z odzieżą używaną. Nie uważam, że takie używane ubranka są w jakimś stopniu gorsze czy mniej bezpieczne dla mojego dziecka w porównaniu z nowymi. Z pewnością przed pierwszym użyciem niezbędne było dokładne upranie i uprasowanie ubranek. Jednak nowe ubranka kupione w sklepie również należy wyprać przed założeniem, bo znajduje się na nich dużo barwników i innych środków używanych przy produkcji. Ubranka używane mogą być zatem nawet bardziej bezpieczne, bo są już wielokrotnie prane i wszelkie szkodliwe barwniki dawno zostały z nich sprane.
Zaskoczyło mnie jak ładne są ubranka z lumpeksu – nierzadko udawało mi się znaleźć tam śliczne używane ubranka. Często były one dużo ładniejsze niż nowe ubranka, które kupiłam w sklepie. Postawienie na ubranka używane to nie tylko ekologiczna, ale i ekonomiczna opcja – na garderobą córki wydałam naprawdę niewiele, a zaoszczędzone pieniądze mogłam przeznaczyć na inny cel. Tę uroczą sukienkę, którą założyłam córce jedynie do zdjęć, kupiłam za kilka złotych w jednym z sklepów z odzieżą używaną.
Wyświetl ten post na Instagramie.
W jaki sposób piorę i prasuję ubranka?
Ubranka kupione w sklepach z odzieżą używaną piorę najpierw w 60 stopniach w klasycznym proszku do prania, a następnie nastawiam pranie w tej samej temperaturze w płynie do prania dla niemowląt. Ubranka po wyschnięciu prasuję, aby ich materiał był bardziej delikatny dla skóry dziecka. Prasowanie zabija też bakterie i alergeny, dlatego po tym podwójnym praniu prasuję wszystkie ubranka, które trafiły do mnie jako używane. Przyznam szczerze, że przed pojawieniem się mojej córki na świecie wyprasowałam wszystkie jej ubranka, a nawet pieluszki tetrowe. Rzeczywistość z noworodkiem to jednak duże wyzwanie i obecnie nie prasuję wszystkiego. Część rzeczy mojej córki wymaga jednak prasowania i wtedy zależy mi na tym, aby ta czynność zajęła mi jak najmniej czasu.
Żelazko czy generator pary?
Od jakiegoś czasu w moich zmaganiach z prasowaniem pomaga mi żelazko z generatorem pary CareStyle Compact. Wcześniej używałam zwykłego żelazka, więc byłam ciekawa, jak generator pary poradzi sobie z prasowaniem. Jak sama nazwa wskazuje – CareStyle Compact – jest to żelazko z generatorem pary o kompaktowej konstrukcji. Podstawa żelazka mieści się na kartce papieru A4, więc sprzęt bez problemu ustawiam na mojej desce do prasownia. Co ważne – żelazko zajmuje też mało miejsca w szafie. Stopa żelazka inspirowana jest kształtem deski snowboardowej, co sprawia, że prasowanie jest dziecinnie proste – bez problemu manewruję żelazkiem we wszystkich kierunkach.
Żelazko marki Braun posiada technologię iCare, która chroni materiały poprzez automatyczne ustawienie bezpiecznej temperatury. Bez względu na to czy prasuję swoje delikatne bluzki czy bawełniane body mojej córki, to nie muszę pamiętać o wybraniu odpowiedniej temperatury, bo żelazko samo dostosowuje temperaturę. To świetna opcja, bo nie ma niebezpieczeństwa, że zniszczę swoje ubrania przez źle dostosowaną temperaturę – a niestety takie przypadki zdarzały mi się w przeszłości. Odkładanie żelazka także ułatwia prasowanie, bo możemy położyć żelazko zarówno pionowo, jak i poziomo na desce do prasowania lub pionowo na podstawie stacji.
Nawet podczas prasowania możemy wpływać pozytywnie na środowisko i oszczędzać energię. Pozwala na to Tryb Eco, który przez ustawienie optymalnej temperatury do prasowania danego materiału oszczędza podczas prasowania ponad 30% energii elektrycznej w porównaniu do innych ustawień. Żelazko można też stosować do prasowania parą w pionie, dzięki czemu możemy szybko odświeżyć ubrania. Szczegółowe parametry żelazka z generatorem pary możecie znaleźć tutaj.
Zobaczcie też filmik, w którym pokazuję możliwości żelazka z generatorem pary ?
Podsumowanie
Cieszę się, że udało mi się zachować umiar podczas kompletowania wyprawki. Myślę, że korzystanie z używanych ubranek to świetna opcja, bo obserwując tempo w jakim rośnie moja córka mam wrażenie, że niektóre z ubranek wystarczą jedynie na kilka tygodni. Zaskoczyło mnie też to, że używane ubranka z drugiej ręki często były nie tylko ładniejsze, ale i bardziej wytrzymałe – w końcu trafiły do mnie już po tym, jak zostały wielokrotnie wyprane, a zatem mogłam zobaczyć, jak działa na nie pranie i prasowanie. Wszystkie ubranka, które zabrałam ze sobą do szpitala, po powrocie do domu uprałam w 90 stopniach – nie wpłynęło to źle na ich strukturę, co tylko potwierdza ich dobrą jakość mimo, że są używane. Więcej informacji na temat prania i prasowania ubranek dla noworodka znajdziecie tutaj.
Partnerem wpisu jest marka Braun.