Tematy związane z ciążą i wyprawką są mi obecnie bardzo bliskie i z tego powodu ta tematyka króluje teraz na blogu. Pisałam już o tym jakie składniki odżywcze warto wprowadzić do diety kobiety ciężarnej – znajdziecie je w tekście: Dieta przyszłej mamy – co warto jeść w ciąży? W dzisiejszym wpisie chcę z kolei poruszyć bardzo ważny temat związany z przyjmowaniem witamin i suplementów diety. Witaminy dla ciężarnych to szeroki temat, bo na rynku jest wiele preparatów dla kobiet oczekujących dziecka. Z pewnością każda kobieta, która planuje ciążę lub taka, która już jest w ciąży powinna nie tylko zwrócić szczególną uwagę na swoją dietę, ale i na przyjmowane leki i suplementy. Części preparatów nie wolno stosować w ciąży, zaś inne są bardzo wskazane. Jak wygląda moje podejście do przyjmowania suplementów diety w ciąży? Jakie witaminy dla ciężarnych zażywałam w tym czasie? Czym kierowałam się przy wyborze konkretnych preparatów? Szczegóły we wpisie.
Przygotowanie do ciąży – jakie suplementy wybrałam?
Niedobór żelaza – czy warto sprawdzić jego poziom przed ciążą?
Przed zajściem w ciążę wykonałam podstawowe badania krwi, aby sprawdzić, czy mój organizm jest w dobrej kondycji. Okazało się, że mój poziom żelaza jest trochę poniżej normy, więc przez pewien czas zażywałam żelazo w tabletkach, które zalecił mi lekarz. Na szczęście suplementacja i lekka modyfikacja diety przyniosła pozytywny skutek i moja morfologia wróciła do normy. Suplementacja żelaza jest zalecana wtedy, gdy wiemy, że mamy niedobory i lekarz zaleci nam zażywanie żelaza.
Po co brać kwas foliowy jeszcze przed poczęciem dziecka?
Przed zajściem w ciążę suplementowałam też kwas foliowy, bo wiedziałam, że ten składnik jest niezwykle istotny dla prawidłowego rozwoju ciąży. Więcej na temat mojej suplementacji kwasem foliowym możecie przeczytać we wpisie: Dlaczego suplementuję kwas foliowy? Przed ciążą suplementowałam 400 µg kwasu foliowego raz na dobę.
Witamina D – niezbędna nie tylko w ciąży
Witamina D to składnik, który pełni ważną rolę w organizmie, więc warto monitorować jej poziom szczególnie w okresie jesienno-zimowym, kiedy najczęściej dochodzi do niedoborów. Przed ciążą rozpoczęłam suplementację witaminą D, bo badanie poziomu tej witaminy wykazało, że mam jej zbyt mało. Mój poziom witaminy D pod koniec listopada wynosił 20,20 ng/ml, a jej optymalny poziom we krwi to 30-50 ng/ml, dlatego rozpoczęłam suplementację. Moje doświadczenia dotyczące suplementacji witaminą D szczegółowo opisałam tutaj. Codziennie suplementowałam jedną kapsułkę witaminy D 4000 j.m. Z całą pewnością nie każda przyszła mama ma niedobory tej witaminy, ale warto sprawdzić poziom witaminy D przed ciążą, aby w razie potrzeby rozpocząć suplementację. A nawet kiedy nie planujemy ciąży, to dobrze jest sprawdzić poziom witaminy D w organizmie i w razie niedoborów rozpocząć suplementację.
Suplementacja w pierwszym trymestrze ciąży
Witaminy w ciąży: Kwas foliowy + Witamina D
W pierwszym trymestrze, mimo towarzyszących mi częstych mdłości, starałam się odżywiać zdrowo. Jeśli chodzi o suplementację, to zażywałam wtedy jedyne dwa suplementy – wspomnianą wcześniej witaminę D i kwas foliowy. Przed ciążą suplementowałam jedną kapsułkę witaminy D 4000 j.m – w ciąży moja ginekolog zaleciła mi zmniejszyć tę dawkę do 2000 j.m, bo takie są Rekomendacje Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego w tym zakresie. Przez cały pierwszy trymestr suplementowałam też kwas foliowy w dawce 400 µg kwasu na dobę. Nie czułam potrzeby, aby suplementować inne preparaty, ale w tym czasie już szukałam informacji na temat suplementacji w drugim i w trzecim trymestrze ciąży. Myślę, że każda kobieta musi sama podjąć decyzję o tym, czy chce zażywać suplementy diety w ciąży, ale warto, aby taką decyzję podjęła razem ze swoim lekarzem prowadzącym.
Suplementacja w drugim i trzecim trymestrze ciąży
Witaminy w ciąży: DHA + Kwas foliowy + Jod + Żelazo + Witamina D3 + Magnez
Wszystkie moje wątpliwość związane z dietą i ewentualną suplementacją konsultowałam na bieżąco z moją lekarką prowadzącą. W drugim trymestrze ciąży po raz kolejny zaufałam mojej lekarce i spytałam o polecane przez nią suplementy diety. Moja ginekolog nie chciała sugerować mi konkretnego preparatu, dlatego poleciła mi trzy suplementy diety dla kobiet w ciąży i wybór tego, który będę przyjmować, pozostawiła mi. W dokładnym przeanalizowaniu składów i wybraniu dobrego suplementu bardzo pomógł mi bardzo wpis na blogu Pana Tabletki, który możecie przeczytać tutaj: Witaminy w ciąży – jak wybrać najlepsze? Analiza i ranking 25 popularnych suplementów diety. Wpis został stworzony w oparciu o aktualne rekomendacje Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego, a zatem jest to analiza poparta zaleceniami lekarzy. Pamiętam, że ten wpis polecała też na swoim fanpage Mama Ginekolog, więc była to dla mnie kolejna wartościowa rekomendacja.
Biorąc pod uwagę wskazówki mojej lekarki i w/w analizę suplementów wybrałam Doppelherz aktiv Mama PREMIUM. Ten suplement dla kobiet w ciąży otrzymał ocenę 4/5 za to, że spełnia wszystkie wymogi związane z suplementacją w ciąży.
Jakie składniki odżywcze znajdziemy w ?
- DHA (w zalecanej dawce 600 mg) wspomaga rozwój mózgu i oczu u dziecka
- Kwas foliowy (400 µg) niezbędny dla prawidłowego rozwoju łożyska i płodu
- Jod (200 µg) potrzebny do prawidłowych funkcji poznawczych i neurologicznych (pracy mózgu)
- Żelazo (26 mg) uczestniczy w tworzeniu krwinek czerwonych i zaopatrzeniu tkanek w tlen
- Witamina D (zalecana dawka: 2000 j.m.) dla prawidłowego rozwoju kości i zębów
- Magnez umożliwia prawidłową kurczliwość mięśni, co wpływa pozytywnie np. na pracę mięśni macicy
Przy wyborze suplementu zwracałam uwagę na to, aby zawierał on rekomendowane przez Polskie Towarzystowo Ginekologiczne składniki odżywcze. Istotny też był dla mnie poziom kwasu foliowego w tym suplemencie – 400 µg/dobę, czyli dokładnie tyle (nie więcej i nie mniej), ile powinna przyjmować kobieta przed ciążą, przez całą ciążę i w okresie laktacji. Takie wytyczne odnośnie suplementacji folianów znalazłam też w segregatorze ciążowym, o którym pisałam Wam na blogu. Ważną kwestią przy wyborze suplementu było też to, że zawiera on kwasy DHA w zalecanej dawce 600 mg, która pokrywa dobowe zapotrzebowanie na nienasycone kwasy tłuszczowe podczas ciąży. Koszt suplementu to około 30 zł, kupicie go w aptece stacjonarnie lub przez apteki internetowe. możecie porównać cenę.
W trzecim trymestrze ciąży z zalecenia mojej lekarz ginekolog przyjmuję też dodatkowy magnez w tabletkach – wybrałam preparat, który jest zarejestrowany jako lek.
Podsumowanie
Podstawą w ciąży jest odżywcza dieta, ale warto też pamiętać o właściwej suplementacji. Jak widzicie – moja suplementacja witaminą D i żelazem jeszcze przed ciążą wynikała z niedoborów i była poprzedzona odpowiednimi badaniami krwi. Zdecydowałam się na suplementację , który w swoim składzie zawiera m.in żelazo, kwas foliowy, kwasy DHA i witaminę D. Rozważałam opcję, aby wszystkie te składniki suplementować oddzielnie, ale ostatecznie wybrałam gotowy preparat zawierający rekomendowane przez lekarzy składniki. Przed każdą wizytą u mojej lekarki prowadzącej ciążę mam wykonywane szczegółowe badania krwi i na szczęście za każdym razem wszystkie wyniki są w normie. Jest to dla mnie potwierdzenie tego, że mój sposób odżywiania, jak i suplementacja w ciąży, są właściwe. Dajcie znać w komentarzach, jak u Was wyglądała kwestia suplementacji.
Cenę i opinie o Doppelherz aktiv Mama PREMIUM znajdziecie .
Partnerem wpisu jest Doppelherz aktiv Mama PREMIUM