Dziś na blogu temat, który jest dla mnie szczególnie istotny – profilaktyka stomatologiczna. Zęby to nasza wizytówka i warto robić wszystko, aby zawsze były w doskonałym stanie. Oczywiście w tej kwestii dużo zależy od genetyki – to jak mocne mamy zęby, jaki mają one kształt itp. dziedziczymy po naszych rodzicach. Ja na szczęście odziedziczyłam mocne zęby po moim tacie. Jestem jednak przekonana, że nawet gdyby moje zęby nie należały do najmocniejszych, to robiłabym wszystko, aby były zdrowe. Jestem osobą, która jest bardzo wymagająca, jeśli chodzi o kwestię dbania o higienę zębów. Uważam, że ładny uśmiech, to jedna z rzeczy świadczących o dbaniu o swoje zdrowie.
Jak wygląda moje dbanie o zęby?
Do codziennej higieny jamy ustnej używam szczoteczki elektrycznej i pasty z fluorem. Nie mam wrażliwych zębów, więc od czasu do czasu stosuję pasty wybielające. Staram się ich nie stosować cały czas i zamiennie wybieram zwykłe pasty z fluorem. Do tego oczywiście nitkowanie zębów – jakiś czas temu dowiedziałam się, że powinno się nitkować zęby przed ich umyciem pastą i szczoteczką. Ja zazwyczaj używam nitki dopiero po myciu zębów. Płyny do płukania ust stosuję od czasu do czasu, choć potrafię się bez nich obyć. Zęby myję około 4-5 minut, więc dosyć długo. Niedawno podczas wizyty u dentysty przekonałam się, że moja technika mycia zębów szczoteczką elektryczną jest niedoskonała. Omówiłam jednak z higienistką właściwy sposób używania szczoteczki – okazało się, że wcześniej wykonywałam zbyt wiele ruchów. Niestety podczas mycia zębów mam tendencję do tego, że zaczynam myśleć o innych sprawach i nie skupiam się na właściwej technice mycia :-) Jeśli chodzi o profesjonalne czyszczenie zębów, to w tym celu chodzę do gabinetu dentystycznego dwa razy w roku. Jak powinna wyglądać prawidłowa profilaktyka stomatologiczna? O poradę w zakresie prawidłowego czyszczenia zębów spytałam dyplomowaną higienistkę stomatologiczną, Aleksandrę Karbowiak z Kliniki Dentystycznej Nova Estetica.
Agata Puk: Ile czasu powinno trwać prawidłowe mycie zębów? Na co zwrócić uwagę podczas mycia zębów? Czy najpierw należy umyć zęby, a dopiero potem je nitkować, czy najpierw nitkować, a potem myć?
Aleksandra Karbowiak: Mówi się, że prawidłowe mycie zębów nie powinno trwać krócej niż 2 min, natomiast w każdym przypadku jest trochę inaczej – jeśli pacjent ma braki zębowe albo ma aparat ortodontyczny, to ten czas może być różny – odpowiednio krótszy lub dłuższy. Ważne jest, aby myć zęby odpowiednio dobraną przez higienistkę stomatologiczną metodą oraz mieć świadomość, że nitkowanie jest równie ważne, jak mycie zębów szczoteczką. Jeśli chodzi o nitkowanie, zaleca się w pierwszej kolejności nitkować zęby, dopiero potem je umyć. Wyjątek stanowi nitka woskowana, której używamy po umyciu zębów.
A.P.: Czy szczoteczki elektryczne są lepsze niż tradycyjne szczoteczki? Na co zwrócić uwagę wybierając dobrą szczoteczkę? Jak często wymieniać szczoteczkę do zębów?
A.K.: Z mojego doświadczenia wynika, iż pacjenci często zbyt krótko myją zęby. W tym zbyt krótkim czasie szczoteczka elektryczna lepiej doczyści zęby niż manualna, ponieważ wykonuje więcej ruchów czyszczących na minutę. Przy wyborze szczoteczki elektrycznej najlepiej zwrócić uwagę na parametry dotyczące ruchów, jakie wykonuje główka szczoteczki oraz ilości tych ruchów na minutę. Czyli m więcej obrotów, tym szczotka lepiej doczyści nasze zęby. Ważny jest też “czujnik nacisku”, który informuje nas o zbyt mocnym docisku szczoteczki. Jest to ważne, bo niewłaściwą techniką mycia możemy zranić sobie dziąsła. I jeszcze jedna istotna uwaga – końcówkę szczoteczki należy wymieniać z taką samą częstotliwością jak manualną – co 2 miesiące lub gdy włosie się zdeformuje albo przebarwi (włosie staje się jaśniejsze).
A.P.: Czy warto stosować płyny do płukania ust?
A.K.: Płyny do higieny jamy ustnej to środek pomocniczy w prawidłowej higienie jamy ustnej. I warto je stosować, ale nie zastąpią one mycia czy nitkowania zębów. Płyn do płukania jest bardzo pomocny w sytuacji kiedy nie możemy umyć zębów (zwłaszcza w przypadku pacjentów z aparatami ortodontycznymi). Stosujmy zatem płyny do płukania jamy ustnej, ale pomocniczo w higienie jamy ustnej. Co ważne – zalecamy płyny bez zawartości alkoholu.
A.P.: Jak odpowiednio dobierać pastę do zębów? Czy można cały czas stosować pasty wybielające?
A.K.: Pasta do podstawowej pielęgnacji zębów powinna zawierać fluor, który działa przeciwpróchnicowo. Jeśli u pacjenta występuje jakiś problem z uzębieniem lub dziąsłami (np. nadwrażliwość) powinien stosować pastę do zębów wrażliwych. Pasty wybielające często zawierają zbyt dużą ilość substancji ściernych i mogą powodować przez to nadwrażliwość zębów. Dobierajmy je zatem z pomocą higienistki stomatologicznej, a najlepiej wybielajmy zęby w gabinecie stomatologicznym podczas specjalistycznego zabiegu.
A.P.: Jakie techniki stosuje się w gabinecie stomatologicznym w celu profesjonalnego oczyszczania zębów z kamienia i osadu? Jakich produktów używa się przy takim oczyszczaniu? Na czym polega skaling, polishing i piaskowanie?
A.K.: Skaling i piaskowanie polega na usunięciu złogów nazębnych – skaling usuwa kamień, piaskowanie specjalistycznym piaskiem usuwa osady i przebarwienia na zębach. Polishing jako etap końcowy oczyszczania zębów wygładza powierzchnię zębów przy użyciu past o różnej ścieralności.
Skaling to najbardziej podstawowy zabieg, jaki wykonuję w swojej pracy. Polega na usuwania kamienia, czyli utwardzonej płytki z zębów za pomocą ręcznych bądź mechanicznych ultradźwiękowych skalerów stomatologicznych. Polega to na generowaniu drgań z częstotliwością kilkudziesięciu tysięcy razy na sekundę. Poprzez przyłożenie do zęba końcówki skalera higienistka stomatologiczna przenosi drgania na powierzchnię zęba, kamień nazębny pęka i można go wówczas łatwo usunąć.
A.P.:Jak często można wykonywać zabieg profesjonalnego oczyszczania zębów z kamienia i osadu?
A.K.: Zabieg z reguły wykonuje się co 6 miesięcy. Jeśli jest konieczność (np. choroby przyzębia czy leczenie ortodontyczne) należy higienizację wykonywać częściej – zgodnie z zaleceniami higienistki stomatologicznej lub lekarza stomatologa.
A.P.:Jak często należy robić przegląd zębów?
A.K.: Warto dbać o regularne kontrole. Zaleca się, aby odstępy między nimi wynosiły maksymalnie 6 miesięcy. Pomoże to nam uniknąć poważniejszych kłopotów z zębami. Można wizytę kontrolną połączyć z zabiegiem higieny, czyli profesjonalnego czyszczenia zębów i fluoryzacji, wzmacniającej zęby i redukującej ryzyko wystąpienia próchnicy.
A.P.: Dziękuję za rozmowę.
Czy moje zęby są idealne?
Moje zęby nie są idealne. Choć zawsze są białe i czyste, to do doskonałości brakuje im tego, że nie są idealnie proste. Górne zęby są ustawione całkiem okay, ale na dole widać, że są lekko ściśnięte. Zastanawiam się więc nad aparatem ortodontycznym na dół zębów, choć nie jestem do niego przekonana z uwagi na fakt, że ta moja niedoskonałość nie jest bardzo widoczna. Poza tym – przyzwyczaiłam się już do takiego wyglądu mojej twarzy i nie jestem pewna, czy nie tęskniłabym za nim po wyprostowaniu zębów. Niedoskonałości w jakiś sposób nas definiują. Nie mam co prawda nic przeciwko temu, jeśli ktoś chce mieć idealne zęby i zakłada aparat. Wręcz przeciwnie, uważam, że to świetna decyzja! Po prostu nie wiem, czy w moim przypadku jest to konieczne. W kwestii koloru zębów jestem zadowolona – zęby są dosyć białe. Może nie tak białe jak u gwiazd Hollywood, ale jestem usatysfakcjonowana. Od dziecka miałam raczej białe zęby, ale aby osiągnąć jeszcze lepszy kolor, kilka lat temu postanowiłam zastosować u siebie paski wybielające. Takie wybielanie okazało się bardzo fajne i jestem zadowolona z efektu. Widzę też, że na kolor moich zębów wpływa przede wszystkim brak osadów, kamienia i przebarwień. Zawsze po profesjonalnym czyszczeniu zębów u dentysty widzę, że zęby są bardziej białe, niż przed zabiegiem. Na pewno duże znaczenie ma też fakt, że nie palę – dzięki temu na zębach nie zbiera mi się osad, nie mówiąc już o tym, że mój uśmiech jest pozbawiony “zapachu” dymu papierosowego. Na stan zębów wpływa też bez wątpienia dieta – dużo cukrów prostych w diecie to pożywka dla bakterii, które powodują próchnicę zębów. Warto o tym pamiętać i choćby z tego powodu wystrzegać się cukru w jedzeniu.
Poniżej moje dwa zdjęcia – jedno z delikatnym uśmiechem, drugie z widocznymi zębami. Miałam wielki problem ze znalezieniem dobrego zdjęcia, na którym szeroko się uśmiecham – zazwyczaj do zdjęć pozuję w lekkim uśmiechu, bo wolę taki wygląd swojej twarzy.
Co robić, aby mieć zdrowe i białe zęby?
Najprostszą drogą do pięknego uśmiechu jest profilaktyka! Regularne mycie to podstawa, istotne jest też nitkowanie, bo w przestrzeniach między zębami gromadzą się zanieczyszczenia, których zwykłe mycie zębów nie usunie. Niezwykle istotną kwestią jest też właściwa dieta, czyli unikanie słodyczy i innych pokarmów zawierających cukry proste.