Nie jestem typem osoby, która wraz z Nowym Rokiem tworzy sobie noworoczne postanowienia. Moim zdaniem każdy dzień jest dobry do tego, aby zacząć zmieniać swoje życie na lepsze. W dzisiejszym wpisie przedstawię Wam zdrowe nawyki, które warto wprowadzić w życie. Niektóre z tych nawyków to już dla mnie codzienne rytuały, zaś nad innymi muszę jeszcze popracować. Co warto zacząć robić, aby być zdrowszym? Moja lista zdrowych nawyków poniżej.
1. Rano pij ciepłą wodę
To doskonały pomysł na rozpoczęcie dnia. Najlepiej wypijać lekko ciepły napój, bo to pobudza układ trawienny do pracy. Do ciepłej wody dobrze jest też dodawać sok z połówki cytryny lub imbir. Ja najczęściej wyciskam sok z cytryny, dodaję letnią wodę i wypijam powoli. Do wody z cytryną można też dodać plasterek imbiru, który pobudza krążenie i wzmacnia organizm.
2. Jedz śniadania
Postaraj się zawsze zjeść na śniadanie coś pożywnego i zdrowego. Dzięki temu utrzymasz stały poziom cukru we krwi i nie będziesz miał napadów głodu. Niejedzenie śniadań osłabia żołądek i funkcje trawienne. Jeśli nie lubisz dużych śniadań, to zjedź przynajmniej mały owoc lub trochę owsianki. Dobrym pomysłem na śniadania są też koktajle owocowe, np. z bananem i awokado. Jeśli jesteście ciekawi, jak wyglądają moje posiłki, to zapraszam na mój Instagram.
3. Jedz siemię lniane
Siemię lniane to bogactwo witamin i kwasów tłuszczowych omega-3. Kupuję siemię lniane w ziarenkach (niemielone) i przed zjedzeniem mielę je w młynku. Wyrobiłam sobie zdrowy nawyk codziennego jedzenia dwóch łyżek siemienia lnianego. Jak nie zapomnieć o tym, żeby jeść codziennie siemię lniane? Miałam z tym problem, aż odkryłam dobry sposób. Codziennie rano, kiedy robię sobie herbatę, to pamiętam też o tym, żeby zmielić trochę siemienia w młynku (takim). Mieszam je z małą ilością wody i zjadam. Więcej o siemieniu lnianym pisałam tutaj: Siemię lniane i olej lniany – jak sprawić, aby nie traciły cennych omega-3?
4. Pij herbaty ziołowe
Poza wodą, czarną i zieloną herbatą, piję też często herbatki ziołowe. Wybierz zioła, które najbardziej Ci smakują i staraj się pić przynajmniej jedną herbatę ziołową dziennie. Moja ulubiona herbata tego typu to mięta. Staram się też często pić napar z liści pokrzywy – nie smakuje on jakoś rewelacyjnie, ale jest bardzo zdrowy (szczególnie dobry na włosy). Watro wybierać też rumianek, czystek, melisę.
5. Pij soki warzywne i koktajle warzywno-owocowe
Świeżo wyciskane soki z warzyw to łatwy sposób na przyswojenie cennych witamin. Jeśli nie masz sokowirówki lub dobrej wyciskarki, to do zrobienia pysznego soku z pomarańczy wystarczy zwykła ręczna wyciskarka do cytrusów. Często robię koktajle owocowe, ale wyciskanie soków z warzyw idzie mi średnio. Od dzisiaj będę starać się codziennie lub co drugi dzień pić sok z marchewki. Wczoraj zamiast wyciskać sok z pomarańczy zmiksowałam ją z bananem i jabłkiem w blenderze. Do koktajlu dodałam natkę pietruszki i wyszło naprawdę pysznie! Przepisy na zdrowe soki i koktajle owocowe znajdziecie tutaj.
6. Jedz codziennie coś zielonego
Codzienne jedzenie zielonych warzyw, takich jak brokuły, brukselka, kapusta, jarmuż czy szpinak to dobry sposób na odtruwanie organizmu. Staraj się dodawać zielone warzywa i zioła do swoich posiłków, tak aby zwiększyć ich wartość odżywczą.
7. Wybieraj produkty pełnoziarniste, bogate w błonnik i składniki odżywcze
Choć od wielu lat jadłam tylko pełnoziarniste pieczywo, to czasem zdarzało mi się jeść biały ryż i jasny makaron. Od niedawna w mojej diecie znajduje się jedynie pełnoziarnisty makaron i brązowy ryż. Jem też dużo różnego rodzaju kasz – gryczaną, jęczmienną, jaglaną. Jedząc pełnoziarniste produkty dostarczamy sobie dużą ilość błonnika, który zapewnia uczucie sytości.
8. Dokładnie przeżuwaj jedzenie
To bardzo ważne, aby dokładnie gryźć i przeżuwać jedzenie, bo proces trawienia zaczyna się już w ustach. Staraj się jeść w spokoju i celebrować każde danie. Doceniaj to, co możesz zjeść. Posiłek zjedzony w spokoju pozwoli Twojemu organizmowi w pełni wykorzystać zawarte w nim składniki odżywcze.
9. Ruszaj się codziennie
Każdy rodzaj ruchu jest istotny, więc kiedy tylko możesz to wybieraj aktywność zamiast siedzenia. Długi spacer lub wchodzenie po schodach zamiast jechania windą mogą zrobić dużo dobrego dla Twojego ciała.
10. Wysypiaj się
Kiedy jesteśmy wypoczęci, to mamy energię do działania i lepiej radzimy sobie ze stresem. Odpowiednia ilość snu jest też czynnikiem wpływającym na prawidłowy poziom cukru we krwi. Ja staram się, aby mój sen trwał około 8 godzin. Dzięki temu mam mnóstwo energii. Zauważyłam też, że jeśli śpię dłużej, to czuję się gorzej niż wtedy, gdy śpię mniej niż 8 godzin.
11. Myśl pozytywnie i bądź wdzięczny za to, co masz
Wieczorem staraj się skoncentrować swoje myśli na tym, co w danym dniu było dla Ciebie pozytywne. To mogą być nawet drobne gesty czy słowa. Skupiaj się nad sprawami, które udało Ci się zrobić, zamiast koncentrować się na niepowodzeniach. Sama mam tendencję do przejmowania się różnymi rzeczami, ale staram się z tym walczyć. Bo wszystkie dobre zmiany mają początek w naszym myśleniu.
Spodobał Ci się ten artykuł?
Polub mnie na Facebooku: