Jestem domatorką i kocham przebywać w mieszkaniu – to dla mnie miejsce odpoczynku i przestrzeń do pracy. W domu piszę teksty na bloga, pracuję i tworzę sesje zdjęciowe. Z tego względu bardzo staram się, aby mój dom było oazą spokoju, dobrych emocji i stanowił czystą i przyjemną dla życia przestrzeń. Do mojej codzienności małymi krokami staram się wprowadzać zmiany, które sprawiają, że mój dom staje się miejscem coraz bardziej przyjaznym nie tylko dla zdrowia, ale i dla środowiska. I dziś o tym zagadnieniu po raz kolejny chcę napisać na blogu – tym razem skupiając się na ubraniach i praniu.
Być może część z tych rozwiązań już znacie, ale liczę na to, że coś Was zainteresuje. Jeśli jesteście ciekawi, jakie dobre nawyki związane z ubraniami i ich praniem mogą pozytywnie wpłynąć na naszą planetę, to zapraszam na wpis. Z tekstu dowiecie się też jaką rolę w tym wszystkim odgrywa pralka od LG. Okazuje się, że taki sprzęt też może pomagać nam dbać o zdrowie i środowisko! Jak? Szczegóły poniżej.
Dobro powraca
Jakiś czas temu napisała do mnie marka LG z propozycją przetestowania jednej z ich nowych pralek. A z racji tego, że uwielbiam robić pranie i lubię testować ekologiczne rozwiązania, to bardzo ucieszyła mnie taka wiadomość. Niedługo po tym rozpoczęłam testy sprzętu, a konkretnie tego modelu pralki: LG Vivace F4WV909P2A. Po testach pralka nie została jednak u mnie. Wspólnie z marką LG uznaliśmy, że najlepiej będzie przekazać pralkę do osób, które bardziej jej potrzebują. Sprzęt, który testowałam trafi teraz w dobre ręce – do potrzebujących służb medycznych walczących z koronawirusem.
Zero waste w kontekście ubrań i prania
Ideą zero waste i less waste jest życie w taki sposób, aby minimalizować generowanie odpadów. Jestem przekonana o tym, że musimy zgłębiać tę tematykę dla dobra naszej planety i cały czas poszukiwać nowych rozwiązań. Wierzę w to, że każda zmiana związana ze zmniejszeniem liczby odpadów w naszym domu, ma znaczenie. W tym względzie jestem jednak realistką i wiem, że nigdy nie uda mi się żyć tak jak Bea Johnson, autorska bloga i bestsellerowej książki Zero Waste Home, która razem ze swoją czteroosobową rodziną wytwarza jedynie jeden słoik odpadów rocznie! Taki wynik szokuje i skłania do przemyśleń na temat naszych codziennych wyborów. Jakie są jej sposoby na osiągnięcie takiego oszałamiającego wyniku?
Refuse, Reduce, Reuse, Recycle, Rot (and only in that order) is my method to reducing my family’s annual trash to a jar since 2008 – pisze na swoim blogu Bea. Autorka stworzyła te zasady i stały się one swoistym drogowskazem każdej osoby, która chce dbać o planetę.
W skrócie: Odmawiaj, Ograniczaj, Użyj ponownie, Przetwarzaj, Kompostuj. Kolejność ma tutaj znaczenie!
Jak zacząć dbać o planetę w kontekście posiadanych ubrań i ich prania?
Tę kwestię przedstawię właśnie w oparciu o wybrane zasady zero waste.
Odmawiaj – Refuse
Zasada związana z odmawianiem to bardzo istotny element związany z filozofią zero waste. Jak możemy też zasadę wcielać w życie w kontekście posiadanych ubrań i w kontekście prania?
- Kupuj mniej ubrań
Odmawiajmy sobie kupowania nowych ubrań. Bo przecież im mniej ubrań mamy w domu, tym mniej generujemy prania. A im mniej prania, tym mniej wody i energii zużywamy w naszym domu.
- Kupuj ubrania używane
Jeśli już decydujemy się na kupienie ubrań warto wybierać ubrania z drugiego obiegu. Obecnie używane ubrania są łatwo dostępne – nie tylko w second handach, ale i np. na allegro, olx czy na vinted. W tych wszystkich miejscach możemy znaleźć ogromny wybór ubrań, które są o wiele tańsze od nowych i są często w doskonałym stanie.
- Zrezygnuj z jednorazowych rozwiązań na rzecz produktów wielorazowych. Przykłady:
Papierowe ręczniki kuchenne – zamień na bawełniane ściereczki.
Foliowe torby na zakupy – zacznij korzystać z bawełnianych toreb i woreczków.
Reduce Ograniczaj
Jak tę zasadę dostosować do posiadania ubrań i ich prania?
Każde pranie syntetycznych tkanin sprawia, że do środowiska naturalnego przedostają się mikrowłókna. Oby ograniczyć przedostawanie się mikrowłókien negatywnie wpływających na środowisko i aby dodatkowo oszczędzać wodę i energię w domu warto stosować poniższe zasady.
- Ogranicz liczę ubrań, torebek i butów w szafie
Systematyczne robienie porządków w garderobie i pozbywanie się zbędnych rzeczy sprawi, że będziemy mieli w szafie tylko takie ubrania, które naprawdę są nam potrzebne.
- Ogranicz liczbę prania robionego w tygodniu – nie nastawiaj pralki codziennie
Ograniczenie liczny robionego prania do np. jednego w tygodniu sprawi, że zaoszczędzimy czas, energię i detergenty użyte do prania.
- Kiedy robisz pranie – nie nastawiaj niepełnej pralki, tylko załaduj bęben do pełna.
Takie rozwiązanie ograniczy zużycie wody i energii. Co ciekawe, pralka od LG ma technologię dobierającą między innymi ilość wody, program i czas prania do ciężaru i rodzaju pranych ubrań (AI DD), dzięki czemu pomaga oszczędzać wodę nawet kiedy nie załadujemy całego bębna. Jak to działa? Pralka po włożeniu do niej ubrań najpierw waży je, następnie wykrywa ich miękkość i na bazie tych danych dobiera odpowiednie ruchy piorące. Dzięki temu ubrania mniej się niszczą podczas prania, a pralka zużywa do prania dokładnie tyle wody, ile potrzeba do małego prania.
- Rób pranie w możliwie najniższej skutecznej temperaturze.
Może okazać się, że wiele z naszych ubrań nie potrzebuje wysokich temperatur prania. Pranie w niskiej temperaturze sprawia, że ubrania pozostają dłużej w dobrej formie. W pralce LG, którą testowałam, można ustawić temperaturę prania na bardzo niski poziom, np. na 20 stopni w programie do prania delikatnych tkanin. Taki program będzie zużywał mało energii i dbał o nasze, nawet bardzo delikatne, ubrania.
- Kupując sprzęt (w miarę możliwości) wybieraj taki o wysokiej klasie energetycznej.
Testowana przeze mnie pralka od LG posiada wysoką klasę energetyczną, tj. A+++. A im wyższa klasa energetyczna – tym mniejsze zużycie energii.
- Kiedy robisz pranie wybieraj programy o niskim zużyciu energii (eco) lub programy szybkiego prania.
Pralka LG ma aż dwa szybkie programy prania: Turbo Wash i Program Szybki 14 służący do szybkiego prania lekko zabrudzonych ubrań. Podczas testowania sprzętu od LG szczególnie przydawał mi się Turbo Wash, czyli program, w którym cały cykl prania zostaje ukończony w ciągu 39 minut bez obniżania skuteczności prania i ochrony tkanin.
- Aby ograniczyć zużycie energii potrzebnej do prania dowiedź się czy Twój dostawca energii ma w ofercie tańszą taryfę nocną. Jeśli tak – zacznij robić pranie w środku nocy, tak aby było gotowe do rozwieszenia rano.
Przyznam szczerze, że bardzo polubiłam funkcję opóźnienia prania w pralce LG i często z niej korzystałam. Ta funkcja służy do ustawienia opóźnienia czasowego, dzięki czemu pranie rozpoczyna się automatycznie i kończy po ściśle określonym
czasie.
W przypadku pralki od LG opóźnienie to czas do zakończenia programu, a nie do jego rozpoczęcia. Jeśli więc chciałam, aby o 8 rano czekało na mnie gotowe do rozwieszenia pranie, to po prostu liczyłam liczbę godzin, jaka ma upłynąć od chwili ustawienia opóźnienia do 8 rano. Pralka sama widziała, w jakim czasie musi zacząć pranie, aby zdążyć wyprać je przed żądanym czasem. A to oznacza, że suche pranie czekało w pralce na odpowiedni moment i w środku nocy pralka zaczynała prać. Dzięki tej funkcji unikałam sytuacji, w której wyprane pranie czeka godzinami w pralce na rozwieszenie.
Ustawianie dowolnego programu prania w pralce LG jest też możliwe za pomocą aplikacji w smartfonie. Po połączeniu pralki z moim telefonem za pomocą wifi mogłam zdalnie nastawiać pranie. Ta funkcja przydawała mi się głownie do sprawdzania postępów prania. Bawiąc się z córką wiedziałam dokładnie, ile czasu minie, zanim pralka skończy pranie.
Reuse Użyj ponownie
- Naprawiaj zniszczone ubrania.
- Nie pierz rzeczy po jednym użyciu – szczególnie wełniane swetry podziękują ci za takie rozwiązanie.
- Oddawaj lub sprzedawaj swoje stare ubrania.
- Wypożyczaj ubrania.
- Zamiast kupować jednorazowe maseczki i wyrzucać je po każdym użyciu -wymień je na maseczki wielorazowe, które można prać w pralce.
Do intensywnego prania rzeczy używałam w pralce LG programu antyalergicznego z funkcją pary. Program ten pomaga usunąć alergeny, takie jak roztocza domowe, pyłki i sierść. Technologia używająca funkcji pary usuwa 99,9% alergenów mogących wywoływać alergie i problemy z oddychaniem oraz powoduje o 30% mniej zagnieceń.
Podsumowanie
Mam świadomość tego, że rozwiązania less waste czy zero waste to duże wyzwanie i dlatego wprowadzam je w moim mieszkaniu bardzo małymi krokami. Wiem też, że zajmowanie się ekologicznymi sposobami na życie to przywilej, bo nie każdy ma warunki, przestrzeń, czas i pieniądze na wprowadzanie tej filozofii w życie. W mojej codzienności jest jeszcze dużo rozwiązań, które nie są ekologiczne.
Wierzę jednak w to, że z czasem coraz więcej moich nawyków będzie bardziej przyjazna dla naszej planety. Cały czas mam przed sobą próby stworzenia własnego proszku czy pranie w orzechach piorących. Nie opisałam tego jednak we wpisie, bo chciałam pokazać tylko takie porady, które udało mi się już wcielić w życie.
Mam nadzieję, że proponowane przeze mnie wskazówki pozwolą Wam na wprowadzenie rozwiązań, które będą działać z korzyścią dla ekologii i sprzyjać oszczędzaniu energii i wody w domu. Cieszy mnie to, że powstają urządzenia takie jak testowana przeze mnie pralka LG, dzięki którym możemy dbać o nasze zdrowie, a przy okazji korzystnie wpływać na naszą planetę.
Prezent za recenzję!
Razem z marką LG zapraszam Was do tworzenia opinii o dowolnych produktach AGD marki LG na stronie: prezentzarecenzje.pl. Wystarczy, że dodacie swoją recenzję sprzętu od LG, a w Wasze ręce trafi przydatny gadżet na lunch Tefal MasterSeal. Taki pojemnik to bezsprzecznie coś, co możemy używać wielorazowo, więc świetnie wpisuje się w filozofię zero waste.
Partnerem wpisu jest LG.