Wegańskie produkty dostępne dosłownie na wyciągnięcie ręki to obecnie standard w większości sklepów. Bez względu na to, czy pójdę na zakupy do osiedlowego sklepiku czy do dużego marketu – bardzo prawdopodobne jest, że w sklepie znajdę produkty wege. Bardzo mnie to cieszy, bo jeszcze kilka lat temu sprawa nie była tak oczywista. Mleko roślinne to dobry zamiennik mleka krowiego, ale warto wiedzieć na co zwracać uwagę na zakupach.
W dzisiejszej odsłonie Wege przewodnika mam dla Was analizę trzech rodzajów mleka roślinnego od Alpro. Ta marka oferuje zarówno napoje roślinne z cukrem, jak i takie bez cukru. Czym dokładnie różnią się te produkty? Czy zawsze warto wybierać wersję bez cukru, jeśli zależy nam na dobrym składzie? Szczegóły poniżej!
Wegańskie napoje z Biedronki – jakie produkty testowałam?
Na zakupach sięgnęłam po trzy różne mleka roślinne: migdałowe, kokosowe i sojowe.
Alpro Almond vs Alpro Almond No sugars
Alpro Almond
Skład: woda, migdały (2,3%), cukier, wapń, sól morska, stabilizatory (mączka chleba świętojańskiego, guma gellan), emulgator (lecytyny (słonecznik)), naturalny aromat, witaminy (B2, B12, E, D2).
Zawartość cukru na 100 ml: 2,4 g
Zawartość cukru w 1 kartonie 1000 ml: 24 g
Alpro Almond No sugars
Skład: woda, migdały (2,3%), wapń, sól morska, stabilizatory (mączka chleba świętojańskiego, guma gellan), emulgator (lecytyny (słonecznik)), witaminy (B2, B12, E, D2).
Zawartość cukru na 100 ml: 0 g
Zawartość cukru w 1 kartonie 1000 ml: 0 g
Ocena:
W przypadku napoju migdałowego z Alpro warto wybrać wersję bez cukru. Ma ona dokładnie tę samą zawartość witamin B2, B12, E, D2, a w składzie nie ma cukru dodanego. Jeśli lubimy słodszy smak napoju to w domu możemy dodać do bezcukrowego mleka odrobinę miodu lub syropu klonowego. Raczej do takiej litrowej porcji nie dodamy aż 24 gramów słodzika, więc wyjdziemy na plus jeśli chodzi o ograniczenie cukrów w diecie. Aby to lepiej zobrazować dodam, że cukier ukryty w napoju roślinnym Alpro odpowiada cukrom zawartym w połowie tabliczki ciemnej czekolady. A zatem może lepiej popijać kawę z bezcukrowym mlekiem migdałowym i dodatkowo zjadać sobie dwa kawałki ciemnej czekolady? Bilans zjedzonego cukru będzie podobny jak wtedy, gdy wybralibyśmy napój z cukrem.
Alpro Coconut vs Alpro Coconut No sugar
Alpro Coconut
Skład: woda, krem kokosowy z wodą (5,3%), ryż (3,3%), wapń, stabilizatory (guma guar, guma gellan, guma ksantanowa), sól morska, aromaty, witaminy (B12, D2).
Co ciekawe – w składzie nie ma cukrów dodanych, ale naturalnie występujące cukry pochodzące z ryżu. A zatem to napój bardziej kokosowo-ryżowy niż kokosowy.
Zawartość cukru na 100 ml: 1,9 g
Zawartość cukru w 1 kartonie 1000 ml: 19 g
Alpro Coconut No sugars
Skład: woda, krem kokosowy z woda (7%), woda kokosowa (2,6%), wapń, naturalny aromat kokosowy, stabilizatory (guma guar, guma ksantanowa, guma gellan), sól morska, witaminy (B12, D2).
Zawartość cukru na 100 ml: 0 g
Zawartość cukru w 1 kartonie 1000 ml: 0 g
Ocena:
Oba napoje wyglądają ciekawie ze względu na zawartość kremu kokosowego w składzie. Co ciekawe – w napoju Alpro Coconut nie ma cukrów dodanych, ale naturalnie występujące cukry pochodzące… z ryżu. A zatem to bardziej napój kokosowo-ryżowy niż kokosowy.
Z kolei jego wersja No sugar wygląda ciekawej – w porównaniu do klasycznej opcji napoju dodano do niego więcej kremu kokosowego (5,3% vs 7%) oraz wodę kokosową, której nie ma w składzie Alpro Coconut. Werdykt jest zatem oczywisty – w zestawieniu lepiej wypada Alpro Coconut No sugar.
Alpro Soya vs Alpro Soya No Sugars
Alpro Soya
Skład: baza sojowa (woda, obłuszczone ziarno soi (8%)), cukier, regulatory kwasowości (fosforany potasu), wapń, aromat, sól morska, stabilizator (guma gellan), witaminy (B2, B12, D2).
Zawartość cukru na 100 ml: 2,5 g
Zawartość cukru w 1 kartonie 1000 ml: 25 g
Alpro Soya No Sugars
Skład: baza sojowa (woda, obłuszczone ziarno soi (8,7%)), regulatory kwasowości (fosforany potasu), wapń, aromaty, sól morska, stabilizator (guma gellan), witaminy (B2, B12, D2).
Zawartość cukru na 100 ml: 0 g
Zawartość cukru w 1 kartonie 1000 ml: 0 g
Opinia:
Zawartość cukru w jednym kartonie mleka sojowego od Alpro to 25 g, czyli równowartość 5 łyżeczek cukru. Jeśli mamy do wyboru napój bezcukrowy to warto jednak sięgnąć po taką opcję, bo cukier wypijany może okazać się sporym problemem, jeśli taki napój wykorzystujemy w kuchni często. Dodatkowo – wybierając wersję bez cukru mamy więcej ziarna soi (8% vs 8,7%), a co za tym idzie – więcej białka w napoju (3,3 g vs 3 g).
Podsumowanie
Przede wszystkim – przez zakupem warto czytać skład, aby wiedzieć, co dokładnie kupujemy. Może okazać się, że napój kokosowy to w rzeczywistości napój ryżowo-kokosowy. Bezsporna jest kwestia zawartości cukrów w napojach, które wypijamy na co dzień – cukier jest w nich niepotrzebny bo to płynne kalorie. Co istotne – dla naszego organizmu nie ma różnicy w tym czy wypijamy napój z cukrem dodanym czy cukrem naturalnie występującym, np. w ryżu. Cukier to cukier i podany w formie płynnej – naprawdę szybko się wchłania do naszego krwiobiegu. Opcje bezcukrowych napojów od Alpro są zatem lepszym wyborem, bo nie tylko nie zawierają w sobie cukru, ale czasem mają więcej składnika bazowego – w przypadku napoju sojowego i kokosowego. Zaletą napojów od Alpro jest też zawartość witamin – szczególnie witaminy B12, którą powinno się suplementować na diecie wegańskiej.