Surowe warzywa i owoce powinny być podstawą naszej diety, bo zawarte w nich składniki wykazują działa- nie przeciwrakowe i przeciwzapalne oraz zmniejszają szkody wywołane przez wolne rodniki. Skoro warzywa i owoce są tak istotne w naszej diecie, to bez wątpienia wyciskane z nich soki także mogą być cennym pokarmem.
W roślinach ukryte są niezwykłe substancje, które korzystnie wpływają na stan naszego organizmu. Są to związki fitochemiczne, zwane fitozwiązkami lub fitoskładnikami. Związki te „są cząsteczkami pochodze- nia roślinnego (fito to po grecku ’roślina’), które mają silne właściwości przeciwnowotworowe i przeciwzapalne, uderzające bezpośrednio w procesy wykorzystywane przez komórki raka” (K. Funk, Piersi. Poradnik każdej kobiety, Wydawnictwo Otwarte, Kraków 2018, s. 72.)
Wyciskanie soków to ogromne ułatwienie sobie życia. Trudno byłoby Ci zjeść naraz kilogram marchewek, które zawierają szczególnie dużo fitoskładników. Wypicie soku marchewkowego jest zdecydowanie łatwiejszym sposobem, aby przyswoić te związki.
Fitoskładniki i ich źródła w produktach:
Fitoskładniki zawarte w roślinach mają silne właściwości przeciwnowotworowe i przeciwzapalne.
karotenoidy – pomidory, marchew, dynia, morele, mango
likopen – pomidory, arbuzy, grejpfruty, marchew, dynia
kwasy tłuszczowe omega-3 – siemię lniane, awokado
flawonoidy: antocyjanidyny – jabłka, maliny, czarne porzeczki, czarny bez, jeżyny, aronia, czerwona kapusta, winogrona
flawonoidy: izotiocyjaniany – kapusta, brokuł, bruk- selka, kalarepa, jarmuż, rzepa, kalafior
limonen – pomarańcze kurkumina – kurkuma
resweratrol – winogrona
Fitoskładniki w sokach
Fitoskładniki znajdują się w surowych warzywach i owocach i nie ma co do tego żadnych wątpliwości.
Na szczęście świeżo wyciśnięty sok również zawiera jakąś część tych cennych substancji. Często to właśnie w soku jest więcej niektórych witamin, minerałów i enzymów.
Co ciekawe – porównanie soku z całym owocem lub warzywem pokazuje, że jednych witamin w soku może być więcej, a innych mniej – nie ma na to żadnej reguły.
Ile cennych substancji pozostaje zatem w wyciśniętym soku? Poniżej moja dokładna analiza, w której porównuję wartość odżywczą surowych warzyw i owoców oraz wyciśniętych z nich soków. Porównywałam 100 g danego owocu lub warzywa do 100 g gotowego soku.
Wniosek: Sok jabłkowy ma więcej witaminy C i potasu niż świeże jabłko.
Wniosek: 100 g soku z marchwi ma więcej witaminy A i luteiny niż 100 g świeżej marchewki.