Nazywam się Agata Puk

i pokazuję jak żyć zdrowo… z przyjemnością! Wierzę, że ten blog może inspirować Was do zdrowych wyborów.

  -  Profilaktyka   -  Cytologia – gdzie wykonać bezpłatne badanie?

Cytologia – gdzie wykonać bezpłatne badanie?

Dziś kolejny wpis na temat profilaktyki. W tekście przedstawię niezwykle istotne badanie diagnostyczne dla kobiet – cytologię. Robienie tego badania jest bardzo ważne, gdyż wszelkie nieprawidłowości najlepiej wykrywać w jak najwcześniejszym stadium. Cytologię można wykonać bezpłatnie w placówkach na terenie całego kraju w ramach programu profilaktyki raka szyjki macicy.

W jakim celu wykonuje się cytologię?

Podstawowym celem cytologii jest profilaktyka raka szyjki macicy. Dzięki temu badaniu możliwa jest też ocena stanu szyjki macicy i wykrycie wszystkich niepokojących zmian, takich jak stany zapalne czy nadżerka. Badanie cytologiczne wykrywa też zmiany przedrakowe i raka w bardzo wczesnym stadium. Wczesne wykrycie zmian przedrakowych jest niezwykle ważne, bo pozwala na szybkie podjęcie odpowiedniego leczenia. Takie leczenie nie tylko hamuje dalszy rozwój choroby, ale i umożliwia całkowite wyleczenie.

Jak przygotować się do badania?

Badanie cytologiczne najlepiej wykonywać w środku cyklu miesiączkowego. Istotne jest też to, aby w dniu badania nie wykonywać irygacji. Najlepiej jest zrobić badanie:
– nie wcześniej niż cztery dni po ostatnim dniu miesiączki i nie później niż cztery dni przed rozpoczęciem miesiączki;
– co najmniej cztery dni po użyciu globulek dopochwowych;
– co najmniej jeden dzień po badaniu ginekologicznym;
– co najmniej jeden dzień po współżyciu;

Warto też pamiętać, że badania nie wykonuje się podczas przebiegu infekcji intymnych. Najpierw należy wyleczyć infekcję, a potem udać się na badanie cytologiczne.

Co jaki czas wykonywać badanie?

Badanie cytologiczne należy wykonywać regularnie raz w roku. W ramach ubezpieczenia NFZ można wykonać cytologię bezpłatne – raz na trzy lata kobiety w wieku 25-59 mają możliwość wykonania bezpłatnej cytologii w ramach Populacyjnego Programu Profilaktyki i Wczesnego Wykrywania Raka Szyjki Macicy. W ramach Programu wykonywane jest badanie cytologiczne, które powinno być skonsultowane z lekarzem ginekologiem. Jeśli wynik cytologii jest nieprawidłowy wykonywane jest też badanie kolposkopowe, mające na celu bardziej szczegółową diagnostykę – na stronie NFZ znajdziecie też listę placówek wykonujących to pogłębione badanie w woj. mazowieckim. W przypadku stwierdzenia zmian przedrakowych refundowane jest również leczenie pacjentek. Jeśli nie macie ubezpieczenia lub po prostu wolicie skorzystać z prywatnego gabinetu, to koszt cytologii w placówkach prywatnych nie jest wysoki – badanie kosztuje około 40 zł.

Gdzie wykonać bezpłatne badanie?

Cytologia jest wykonywana bez skierowania. Bezpłatną cytologię można wykonać w wybranych placówkach NFZ na terenie całego kraju. Listę placówek w województwie mazowieckim, w których można zrobić bezpłatną cytologię znajdziecie tutaj (zakładka program profilaktyki raka szyjki macicy). Warto wiedzieć, że na liście placówek wykonujących bezpłatną cytologię znajdują się zarówno placówki państwowe, jak i prywatne kliniki. Dzięki temu, że prywatne przychodnie mają podpisaną umowę z NFZ, możliwe są tam bezpłatne badania w tym zakresie.

Podsumowanie:

Pamiętajcie proszę, że warto regularnie wykonywać cytologię. Samo badanie trwa chwilę i jest bezbolesne, a dzięki niemu mamy możliwość monitorowania naszego stanu zdrowia. Na wyniki badania czeka się około dwóch tygodniu. Po dodatkowe informacje odsyłam Was tutaj – zakładka profilaktyka raka szyjki macicy. Zachęcam Was do regularnego wykonywania badania cytologicznego. Co istotne, do badania powinna być wykorzystywana szczoteczka, którą można dokładnie pobrać materiał, a nie patyczek, bo on nie zbierze niezbędnego do badania materiału. Listę przyjaznych kobietom placówek i gabinetów, w których stosuje się sprzęt do badań cytologicznych i procedury zalecane w Unii Europejskiej znajdziecie tutaj.

 

Nazywam się Agata Puk i pokazuję jak żyć zdrowo z przyjemnością! Wierzę, że ten blog może inspirować Was do zdrowych wyborów.