Z okazji dzisiejszego Światowego Dnia Rzucania Palenia Tytoniu przedstawię dziś kilka mitów dotyczących palenia papierosów. Czy palenie jest seksowne? Pociągające? Wyrafinowane? Modne? Czy sięganie po papierosy to wyraz słabego charakteru lub braku silnej woli lub motywacji? Odpowiedzi w teście poniżej.
Czy palenie papierosów jest seksowne?
Z pewnością uważa tak jeden z bohaterów filmu Allena. Isaac, w którego rolę wcielił się sam Woody Allen w filmie Manhattan, to facet po przejściach. Jest rozwodnikiem, którego żona zostawiła dla kobiety. Szybko jednak bohater znalazł pocieszenie w ramionach siedemnastolatki. Widząc jak Isaac z uśmiechem na ustach odpala papierosa, jego dziewczyna Tracy stwierdza:
Tracy:Ty nie palisz.
Isaac/Woody Allen: Wiem, że nie palę. Nie zaciągam się, bo można dostać raka, ale wyglądam tak niesamowicie przystojnie z papierosem, że nie mogę nie trzymać jednego. Podoba ci się, jak wyglądam?
Przyjaciel Isaaca: Prowokacyjnie.
Isaac/Allen: Tak to widzisz?
Tracy: Tak.
Każdy facet chce, żeby jego dziewczyna patrzyła na niego tak, jak Tracy patrzy na Isaaca. Na szczęście takie spojrzenie można osiągnąć też innymi sposobami. Zaś odpowiadając na pytanie zawarte w podtytule: czy palenie jest seksowne? To trochę tak jak patrzenie w cukierni na bardzo słodki tort. Lubię popatrzeć, ale wiem, że na sto procent nie będzie mi smakować.
Osobiście bardziej pociąga mnie świeży oddech faceta, z którym się całuję, niż fakt, że mogłabym patrzeć jak trzyma w ustach papierosa.
Sięganie po papierosy to brak silnej woli?
Często ludziom wydaje się, że palenie papierosów to po prostu styl życia, moda czy zwykła codzienna przyjemność. Tymczasem palenie papierosów to choroba, której medyczna nazywa to zespół uzależnienia od nikotyny (tytoniu). Choroba, jaką jest uzależnienie od nikotyny ma charakter przewlekły i nawracający. Nikotyna jest substancją psychoaktywną (narkotykiem), która zmienia pracę mózgu, pobudzając go i wpływając na stan emocjonalny oraz fizyczny osoby, która jej używa. Jeśli spojrzymy na palenie papierosów jak na chorobę, to zrozumiemy, że sięganie po papierosy to nie wyraz „słabego charakteru” czy „braku silnej woli”. Palenie papierosów to uzależnienie, które można i należy leczyć.
Palenie tytoniu jest wyrafinowane?
Przed wojną palaczami częściej były osoby wykształcone. Miastowe elegantki rzadko były widywane bez papierosa w ustach. Niemal każda Hollywoodzka gwiazda paliła papierosy. Obecnie sytuacja wygląda inaczej. Badania socjologiczne pokazują, że najczęściej palą Polacy w średnim wieku (30-50 lat), osoby niżej wykształcone i ubogie. Co ciekawe, bezrobotni palą ponad dwukrotnie częściej (50%) niż osoby w dobrej sytuacji materialnej (20%). Paleniu tytoniu sprzyja używanie innych substancji psychoaktywnych, np. picie alkoholu lub zażywanie narkotyków. Poziom palenia przez Polki w średnim wieku wciąż jest najwyższy w Europie. Obecnie częściej palą niewykształcone niż dobrze wykształcone kobiety.*
Palenie tytoniu a rak płuca
Niestety w Polsce uzależnienie od nikotyny to wciąż wielki problem. Eksperci podają, że około 9 mln Polaków to osoby uzależnione od tytoniu. Aż 3,5 mln palaczy to kobiety. Palenie tytoniu jest główną przyczyną zachorowań na nowotwory złośliwe, głównie raka płuca. Badania wskazują, że palenie papierosów odpowiada za 87-91% zachorowań na nowotwór płuca u mężczyzn i 57-86% u kobiet. Udowodniono, że 80-90% nowotworów wynika nie z czynników genetycznych, ale z naszego stylu życia.
– Tytoń to główny zabójca Polaków. Konsekwencją palenia są poważne choroby. Osoby palące tytoń najczęściej chorują na raka płuca, ale także na nowotwory złośliwe przełyku, gardła, jamy ustnej, pęcherza moczowego, trzustki, nerek, szyjki macicy, wątroby czy żołądka. Należy też wspomnieć o innych skutkach palenia oprócz nowotworów – schorzeniach płuc i naczyń krwionośnych. – podkreśla prof. dr hab. n. med. Witold Zatoński, kierownik Zakładu Epidemiologii, Centrum Onkologii–Instytutu im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie.
Jak wyleczyć się z uzależniania od nikotyny?
W Polsce dostępna jest specjalistyczna pomoc w rzuceniu palenia. Jeśli chcesz skonsultować się ze specjalistą, zgłoś się do Telefonicznej Poradni Pomocy Palącym. Pracujący tam eksperci od poniedziałku do piątku w godzinach 11.00-19.00 udzielają informacji, pomagają zaplanować proces rzucania palenia i odpowiedzą na Twoje wszystkie pytania. Numer telefonu do Poradni to: 801 108 108.
Możesz też skorzystać z konsultacji w Punktach Ogólnopolskiej Sieci Pomocy Palącym. Pracujący w poradniach eksperci:
– informują o korzyściach wynikających z rzucenia palenia oraz o szkodliwości palenia;
– wyjaśniają mechanizmy uzależnienia i przeprowadzają analizę jego głębokości;
– wzmacniają motywację do zaprzestania palenia oraz wspierają w chwilach kryzysu;
– informują o dostępnych metodach i środkach wspomagających proces odstawiania papierosów;
– pomagają w opracowaniu indywidualnego planu rzucania palenia.
*Więcej informacji można znaleźć na stronie: www.jakrzucicpalenie.pl.
*Źródła: http://jakrzucicpalenie.pl/palenie-tytoniu-w-polsce-dzieci-i-dorosli/
*Leczenie uzależnień http://www.mandalawroc.pl/