W dzisiejszym tekście napiszę o ważnym aspekcie zdrowego trybu życia – profilaktyce raka piersi. Regularne wykonywanie badań profilaktycznych piersi jest niezwykle istotne, pozwala bowiem wykryć już najmniejsze zmiany. Niestety rak piersi to nadal choroba, na którą corocznie umiera w Polsce prawie pięć tysięcy kobiet. Główną przyczyną takiej wysokiej śmiertelności jest wykrycie choroby w zbyt zaawansowanym stadium.
Jak często należy wykonywać USG piersi?
Pierwsze USG piersi należy wykonać w wieku dwudziestu lat. Do trzydziestego roku życia powinno się powtarzać je co 2 lata. Po trzydziestce (tak jak u mnie) profilaktyczne badanie USG piersi należy robić co 12 miesięcy. Badanie USG powinno być też wspomagane samokontrolą piersi, którą powinnyśmy wykonywać w domu co miesiąc po każdej miesiączce. Jeśli zatem swoje ostatnie USG piersi robiłaś ponad dwa lata temu lub też nie robiłaś go nigdy w życiu – to najwyższy czas umówić się na wizytę.
Jak przeprowadzać samobadanie piersi?
Samobadanie piersi powinno składać się z dwóch etapów: oglądania stanu piersi oraz badania dotykowego. Badanie piersi należy wykonywać systematycznie, najlepiej 2-3 dni po okresie. Samokontrola piersi tuż po okresie jest łatwiejsza, bo piersi są wtedy najmniej wrażliwe i bez problemu możemy wtedy je zbadać. Podczas badania zwróć uwagę na występujące na piersiach przebarwienia, zmianę kształtu, guzki i zgrubienia.
Więcej na temat samokontroli piersi przeczytaj tutaj.
W którym dniu cyklu najlepiej zrobić USG piersi?
Tak samo jak samokontrolę piersi – USG piersi najlepiej wykonywać w pierwszej fazie cyklu. Idealnie, aby były to 2-3 dni po miesiączce, tak aby piersi nie były nadwrażliwe i bolesne, co często występuje tuż przed okresem.
Czym różni się badanie USG piersi od mammografii?
USG piersi to badanie wykorzystujące fale ultradzwiękowe, zaś mammografia jest możliwa dzięki promieniowaniu rentgenowskiemu. USG jest bezpieczne dla zdrowia, można je wykonywać również w ciąży. Mammografia, z uwagi na wykorzystywanie promieniowania rentgenowskiego, może być wykonywana nie częściej niż raz na dwa lata. Pierwszą mammografię zaleca się zrobić około 35-40 roku życia.
Jak przebiega badanie?
Niedawno umówiłam się na badanie w prywatnym gabinecie (mam abonament w jednej z placówek medycznych). Skierowanie na USG piersi dostałam od lekarza ginekologa podczas wizyty kontrolnej. Przed badaniem musiałam wypełnić ankietę z pytaniami dotyczącymi mojego stanu zdrowa, przyjmowanych leków, przebytych zabiegów itp.
Przykładowe pytanie: Czy w rodzinie z pierwszym stopniem pokrewieństwa (matka, siostra) występowały przypadki raka piersi/jajnika/jelita grubego? Następne pytanie: Czy w rodzinie z dalszym stopniem pokrewieństwa (matka, siostra) występowały przypadki raka piersi/jajnika/jelita grubego? Pytania te mają na celu ustalenie podatności genetycznej na raka piersi. Rodzinne występowanie raka piersi to bowiem jeden z czynników ryzyka.
Samo badanie trwa bardzo krótko – około 5 minut. Po zakończonym badaniu lekarz drukuje wynik badania, który możemy wziąć ze sobą do domu.
USG piersi – Gabinety z Różową Wstążką 2015
W październiku ruszyła 8 edycja akcji Gabinety z Różową Wstążką, która jest realizowana przez Stowarzyszenie „Amazonki” Warszawa-Centrum i markę Avon. Akcja polega na tym, że badania USG piersi są dofinansowane. W tym roku zostało dofinansowanych aż 5 500 badań USG piersi w Gabinetach z Różową Wstążką w całej Polsce. Kampania jest finansowana ze sprzedaży Produktów AVON z Różową Wstążką oraz dzięki wsparciu Partnerów akcji – marek Aviva, ŠKODA i Nestlé FITNESS.
Koszt badania w Gabinetach z Różową Wstążką to tylko 20 złotych. Na stronie wielkakampaniazycia.pl możecie sprawdzić, które gabinety biorą udział w akcji.
Jeśli więc jeszcze nie badałaś swoich piersi to zadzwoń do gabinetu i koniecznie umów się na badanie!
Mammografia – Populacyjny program wczesnego wykrywania raka piersi
Dla kobiet starszych, czyli grupy najbardziej zagrożonej rakiem piersi, powstał populacyjny program wczesnego wykrywania raka piersi. Program obejmuje kobiety w wieku 50-69 lat:
• które przez ostatnie dwa lata nie miały wykonywanej mammografii w ramach Programu
• otrzymały w ramach realizacji Programu pisemne wskazanie do wykonania ponownego badania mammograficznego po upływie 12 miesięcy
Kobiety te w ramach programu mogą mieć wykonaną mammografię w jednej z placówek. Lista miejsc, w których można wykonać badania dostępna jest tutaj.
Więcej informacji o programie na stronie:
http://www.profilaktykaraka.coi.waw.pl/
Pamiętaj – jeśli podczas samokontroli piersi zaobserwujesz jakąś zmianę – to koniecznie skonsultuj ją z lekarzem. Zmiany, które mogą wystąpić często są łagodne, ale zawsze warto podzielić się swoimi wątpliwościami ze specjalistą.