Nazywam się Agata Puk

i pokazuję jak żyć zdrowo… z przyjemnością! Wierzę, że ten blog może inspirować Was do zdrowych wyborów.

  -  Styl życia   -  5 rzeczy, jakich dowiedziałam się o kosmetykach podczas podróży do Francji

5 rzeczy, jakich dowiedziałam się o kosmetykach podczas podróży do Francji

W ten zimny listopadowy dzień zabiorę Was w podróż do uroczego miasteczka we Francji, w którym jakiś czas temu miałam przyjemność gościć. To miejsce zachwyciło mnie nie tylko swoimi zapachami i smakami, ale i niesamowitą historią marki Yves Rocher, która właśnie tam miała swój początek. Ciekawi? Zapraszam na wpis!

1. Marka Yves Rocher powstała w La Gacilly w 1959 roku.

Przed wyjazdem nie miałam pojęcia, że to właśnie w La Gacilly, małym miasteczku we Francji, powstała marka Yves Rocher. Historia firmy jest niesamowita i bardzo inspirująca. Byłam oczarowana faktem, że ta jedna z największych obecnie marek kosmetycznych we Francji została założona na poddaszu małej kamienicy przez prawdziwego miłośnika roślin. Zresztą… zobaczcie te zdjęcia!

Uliczka w La Gacilly przy której znajduje się budynek z mieszkaniem Yves Rocher.

Budynek, w którym znajduje się mieszkanie Yves Rocher. W 1959 roku powstała tu marka Yves Rocher.

Pamiątkowe zdjęcie :-)

Poddasze mieszkania – tu powstały pierwsze kosmetyki marki.

2. Pierwszym kosmetykiem, jaki stworzył Yves Rocher była wyjątkowo skuteczna maść na hemoroidy.

Założyciel marki, Yves Rocher wykorzystał składniki roślinne do stworzenia niezwykle skutecznego lekarstwa na hemoroidy. Wyleczeni i pełni wdzięczności klienci pisali do Yves Rocher listy, w których dziękowali za maść leczącą ich przykre dolegliwości. Sukces tej maści zapoczątkował rozwój firmy na większą skalę. W tamtym czasie kosmetyki Yves Rocher docierały do klientów pocztą i wyglądały tak:

Tak wyglądały opakowania pierwszych kosmetyków Yves Rocher.

Książka autorstwa Yves Rocher na temat roślin.

Unikalne listy od klientów dziękujących Yves Rocher za roślinne kosmetyki.

Na tej maszynie do pisania Yves Rocher odpisywał na listy zadowolonych klientów.

3. W formułach kosmetyków Yves Rocher nie ma niepotrzebnych składników.

Yves Rocher tworzenie swoich kosmetyków opiera o naturalne składniki. Każdy element składu jest nieprzypadkowy i występuje w optymalnym stężeniu dla skóry. Marka nie stosuje zbędnych zapychaczy. Firma bardzo skupia się na tym, aby nasza skóra mogła wykorzystać użyte w kosmetykach składniki. Z tego powodu w produktach marki nie znajdziemy np. olejów mineralnych czy składników pochodzenia zwierzęcego (poza miodem i pyłkiem pszczelim). Marka nie wykorzystuje w swoich produktach także składników genetycznie modyfikowanych.

Co ciekawe, przy produkcji kosmetyków w Unii Europejskiej nie można używać 1300 składników, ale procedury Yves Rocher są bardziej rygorystyczne. Do tej listy zakazanych przez UE składników marka dodała kolejne 300 składników i nie stosuje ich przy produkcji – mimo, że nie jest to prawnie zabronione.

Laboratorium Yves Rocher.

Część roślin firma pozyskuje dzięki swoim uprawom – trzy główne miejsca upraw to Bretania, jedno jest też w Irlandii. Marka sadzi i zbiera tam takie rośliny jak chabry, rumianek, aksamitkę, a następnie wykorzystuje je przy produkcji kosmetyków. Pozostałe składniki (masło karite, sezam, olejek jojoba, alphoia i wiele innych) są pozyskiwane na całym świecie w taki sposób, aby dbać o ochronę bioróżnorodności regionów. Podczas wizyty w La Gacilly odwiedziliśmy ogród botaniczny, w którym także rosną rośliny wykorzystywane przy produkcji kosmetyków.

5. Kupując kosmetyki Yves Rocher pomagasz w sadzeniu drzew

Yves Rocher to nie tylko firma wytwarzająca kosmetyki. Marka aktywnie działa w kwestii poprawy środowiska naturalnego i przeznacza część dochodu ze sprzedaży na sadzenie drzew. Do tej pory aż 74 milionów drzew zostało zasadzonych na całym świecie przez Fundację Yves Rocher. Co istotne, marka zdecydowała, że będzie w taki sposób ulepszać opakowania swoich kosmetyków, aby zredukować ich negatywny wpływ na środowisko naturalne. Z tego powodu kosmetyki nie posiadają ulotek ze składem – zamiast tego wszystkie informacje o kosmetykach są nadrukowywane na wnętrza opakowań. To tylko jedno z rozwiązań, jakie stosuje Yves Rocher po to, aby opakowania były bardziej ekologiczne.

Podsumowanie

Podróż do La Gacilly pokazała mi, że Yves Rocher to marka bardzo mocno inspirująca się naturą. Duże wrażenie zrobiło na mnie poszanowanie dla roślinnych składników i dbałość o środowisko naturalne. Myślę, że takie działania marki są niezwykle potrzebne w czasach, kiedy ludzie w coraz większym stopniu eksploatują planetę.

 

Partnerem wpisu jest Yves Rocher.

 

 

Nazywam się Agata Puk i pokazuję jak żyć zdrowo z przyjemnością! Wierzę, że ten blog może inspirować Was do zdrowych wyborów.