Porządkowanie kosmetyków to coś, co robię od czasu do czasu z wielką przyjemnością. Kiedy w mojej szafce z kosmetykami piętrzą się różnego rodzaju produkty do makijażu, kosmetyki do pielęgnacji, próbki produktów, które otrzymałam przy okazji zakupów, to wiem, że czas zrobić z tym wszystkim porządek. Takie porządki w szufladzie z kosmetykami są niezbędne, bo przy okazji robię wtedy przegląd moich kosmetyków i sprawdzam, które produkty muszę wyrzuć, bo zużyły się lub straciły ważność. Polecam Wam regularne robienie takiego przeglądu, bo dzięki temu używanie kosmetyków przynosi prawdziwą radość! W dzisiejszym wpisie pokażę, w jaki sposób podchodzę do porządkowania moich kosmetyków. Napiszę też, w jaki sposób warto sprawdzać termin ważności kosmetyków.
Kiedy kosmetyki tracą ważność?
Kosmetyki nie są cudownymi substancjami, które możemy używać przez kilka lat. Każdy kosmetyk, który posiadamy ma swoją datę ważności. A zatem nawet wtedy, gdy nie otworzymy danego kosmetyku z opakowania, to prędzej czy póżniej straci on swoje właściwości i będzie nadawał się do wyrzucenia. Skąd jednak mamy wiedzieć, kiedy zostały wyprodukowane kosmetyki, które kupujemy? Można to w dosyć prosty sposób sprawdzić. Poniżej pokażę Wam moją metodę, jednak od razu dodam, że nie jest ona doskonała, bo nie wszystkie kosmetyki da się znaleźć w omawianej przeze mnie bazie.
Data produkcji i shelf life
Kiedy kupujemy kosmetyk w drogerii, np. podkład do makijażu, to w prosty sposób możemy sprawdzić, w jakim czasie został on wyprodukowany. Wystarczy, że na opakowaniu odnajdziemy kod lub numer serii danego kosmetyku, wpiszemy ten kod na stronie checkcosmetic.net, a baza pokaże nam, kiedy kosmetyk został wyprodukowany. Kod seryjny znajdziecie na papierowych opakowaniach kosmetyków oraz na samych kosmetykach, najczęściej w miejscu na końcu tubki.
Wpisując numer serii z opakowania mojego korektora pod oczy otrzymałam następujące informacje.
Date of manufacture: November 2017
General shelf life: 30 miesięcy
Valid at least for the next 15 months
Z informacji dostępnych na stronie checkcosmetics.net wynika zatem, że termin ważności mojego korektora to około 30 miesięcy od momentu wyprodukowania. Kosmetyk został stworzony w listopadzie 2017 roku i gdyby nie był otwierany, to mogłabym zacząć go używać nawet np. za 10 miesięcy i nie straciłby on swoich właściwości.
Termin ważności kosmetyków po otwarciu
Mój korektor jest jednak otwarty i z tego powodu nie mogę go używać przez kolejne 15 miesięcy. Kolejna niezwykle istotna kwestia to bowiem ważność kosmetyków po otwarciu. Na każdym kosmetyku, bez względu na to, czy jest to krem do twarzy czy podkład powinna być informacja odnośnie tego, przez jaki czas kosmetyk może być używany po jego otwarciu. Ta informacja widoczna jest pod postacią grafiki opakowania z otwartą pokrywką i oznakowania 6M, 12 M, 18M, 24M, 36M. W zależności od tego, jaki napis widnieje na opakowaniu – tak długo możemy używać kosmetyku po otwarciu. Na opakowaniu mojego korektora jest grafika z napisem 6M oznaczająca, że mam sześć miesięcy na zużycie kosmetyku po jego otwarciu.
Mimo, że strona checkcosmetics.net może pokazywać, że kosmetyk nie stracił swojej ważności, bo od jego daty produkcji nie minęło jeszcze 30 miesięcy, to produkt może być przeterminowany, jeśli od jego otwarcia minęło więcej niż 6 miesięcy.
Na szczęście w przypadku większości kosmetyków udaje mi się je zużyć w zalecanym przez producenta czasie po ich otwarciu. Radziłabym, aby uważać na te oznaczenia, bo zdarzyło się kiedyś użyć kremu, który otworzyłam około osiem miesięcy wcześniej (a miał oznaczenie 6M) i na mojej twarzy pojawiło się zaczerwienienie. Mimo, że wcześniej moja skóra dobrze tolerowała ten produkt, to po tym, jak stracił on ważność pojawiło się uczulenie. Na szczęście zaczerwienienie szybko zniknęło, ale był to wyraźny znak, że kosmetyk stracił swoje pierwotne właściwości i nie ma sensu go używać.
Ogólny termin ważności kosmetyków po otwarciu prezentuje się następująco – dane ze strony checkcosmetic.net
Perfumy, wody perfumowane – do 3 lat;
Pudry (pudry sypkie, róże, cienie do powiek) – od 1 do 3 lat;
Podkłady – od 1 do 3 lat;
Kosmetyki w płynie – 1 rok;
Lakiery do paznokci – 1 rok;
Kosmetyki przeciwsłoneczne – 1 rok (ale nie dłużej niż jeden sezon);
Szminki, błyszczyki – 1 rok;
Kredki i konturówki do oczu i ust – około 1 rok;
Produkty do pielęgnacji (kosmetyki nawilżające, przeciwzmarszczkowe) w zamkniętym opakowaniu z pompką – około roku, w słoiku – od 6 do 10 miesięcy;
Eyelinery – od 6 do 8 miesięcy;
Brązery – 6 miesięcy;
Tusze do rzęs – 3-6 miesięcy;
Eyelinery w płynie – od 3 do 4 miesięcy;
Produkty naturalne/ekologiczne – do 6 miesięcy
Porządkowanie kosmetyków – jak się za to zabrać?
Kiedy już mamy podstawową wiedzę o tym, na co zwracać uwagę podczas używania kosmetyków, warto zrobić generalny przegląd wszystkich naszych kosmetyków. Pozwoli to na wyselekcjonowanie tylko tych produktów, z których naprawdę korzystamy. Najłatwiej porządki zacząć od wyjęcia z szuflady czy szafki z kosmetykami wszystkiego, co mamy.
Sprzątanie w szafce z kosmetykami to też dobry moment na to, aby pozbyć się ze swojej przestrzeni produktów, które nam się nie sprawdziły lub które straciły swoją ważność. Czasem podczas robienia porządków okazje się, że posiadamy w swojej szafce kosmetyki, których nie używamy, bo zapomnieliśmy o tym, że w ogóle je mamy. Ja czasem odkrywam, że gdzieś z tyłu szuflady mam ukryte świetne maseczki do twarzy lub krem do rąk, o którym dawno zapomniałam. Wszystkie te nieużywane kosmetyki przeniosłam do łazienki, aby mieć je pod ręką podczas wieczornej pielęgnacji.
Marie Kondo i spark joy
Niedawno skończyłam oglądać na Netflixie serial dokumentalny pt. Sprzątanie z Marie Kondo. Jeśli jeszcze nie znacie tego serialu, to koniecznie go obejrzyjcie. Zobaczycie, w jaki sposób Marie Kondo, urocza guru od sprzątania, wprowadza porządki w życie rodzin pokazanych w serialu. Jeśli nie wiecie, w jaki sposób porządkować rzeczy, to w tej serii znajdziecie mnóstwo porad, które możecie wykorzystać we własnym domu.
Słynne jest tzn. spark joy Marie Kondo, które pomaga w porządkowaniu rzeczy. Na czym polega spark joy? Jak wyjaśnia Marie Kondo, kiedy robimy selekcję rzeczy, które chcemy zatrzymać, a które powinniśmy wyrzucić, to warto każdą z tych rzeczy wziąć do ręki i sprawdzić, jakie uczucia w nas budzi. Jeśli nie odczuwamy radości po dotknięciu danej rzeczy, to powinniśmy ją wyrzucić z naszego życia. Marie Kondo wyjaśnia spark joy w tym filmie.
O podobnym sposobie na pozbywanie się rzeczy pisałam Wam we wpisie na temat minimalizmu, gdzie cytowałam zdanie z filmu Minimalism (również dostępny na Netflix):
Wszystko co mnie otacza muszę usprawiedliwić, nie przed innymi, ale przed samym sobą. Czy to wnosi coś do mojego życia? Jeśli nie, muszę się z tym rozstać.
Porządkowanie kosmetyków – odpowiednia selekcja
Obojętnie czy do selekcji kosmetyków podejdziecie według metody Marie Kondo czy według wskazówek z filmu o minimalizmie – warto z przestrzeni, która nas otacza usunąć zbędne przedmioty. Myślę, że w przypadku selekcji związanej z porządkowaniem kosmetyków również warto wziąć te dwie metody pod uwagę. Trzeba też sprawdzić termin ważności naszych kosmetyków i zastanowić się, czy jest to coś, czego będziemy używać. Warto rozważyć oddanie nieużywanych przez nas kosmetyków dla kogoś innego. Jeśli dany kosmetyk jest niemal niezużyty, to czasem oddaję taki produkt jednej z moich sióstr. Coś, co nie sprawdziło się u mnie, może posłużyć komuś innemu. Porządki w szafce z kosmetykami to też dobry czas do tego, aby zwrócić uwagę na to, co już mamy i podczas kolejnych zakupów nie kupować podobnych produktów zanim nie zużyjemy tych, które mamy.
Porządkowanie kosmetyków – jak przechowywać produkty?
Podczas porządkowania kosmetyków warto zaopatrzyć się w pudełka i kosmetyczki, dzięki którym nasze kosmetyki będą zawsze na swoim miejscu. Zniszczone kosmetyczki lepiej wyrzucić i w ich miejsce kupić nowe. Ja przy okazji takich porządków zwykle piorę moją kosmetyczkę, aby pozbyć się z niej resztek pudru i drobnych zabrudzeń. Myję też moje pędzelki, aby były przyjemnie gładkie i pozbawione zanieczyszczeń. Zwykle używam do tego celu delikatnego szamponu lub żelu dla dzieci. Swoje kosmetyki przecieram też mokrymi chusteczkami, a następnie wycieram do sucha, aby wyglądały tak ładnie, jak w chwili zakupu. Porządkuję swoje kosmetyki do makijażu biorąc pod uwagę to, z których z nich korzystam najcześciej. Produkty, które służą mi na co dzień wkładam do poręcznej kosmetyczki, a te rzadziej używane kosmetyki – odkładam do osobnego pudełka.
Podsumowanie
Lubię to przyjemne uczucie, kiedy zaglądam do mojej kosmetyczki i czekają tam na mnie ładnie poukładane, czyste produkty gotowe do użycia. Korzystanie z kosmetyków jest o wiele przyjemniejsze kiedy w naszej szafce z kosmetykami panuje porządek. Warto też pamiętać o tym, że wysoka temperatura panująca w łazience podczas kąpieli nie sprzyja kosmetykom do makijażu i lepiej trzymać je w toaletce w sypialni lub innej szafce poza łazienką.