Przedwiośnie to czas, kiedy mamy już dosyć zimy, szarej rzeczywistości za oknem i kolejnego tygodnia pełnego chłodu. Z niecierpliwością czekamy na ciepłe dni, a każdy słoneczny poranek witamy z ogromną radością. Rok temu miałam przyjemność właśnie w okresie przedwiosennym gościć w jednym z zakopiańskich ośrodków – wybrałam się na weekend do hotelu Nosalowy Dwór Resort & SPA.
W marcu 2018 roku dostępne było całkiem wygodne połączenie kolejowe na linii Warszawa – Zakopane. Ze stolicy do Zakopanego można było dostać się w zaledwie pięć i pół godziny szybkim pociągiem Intercity. Niestety obecnie przez remonty na torach pokonanie pociągiem tej samej trasy trwa aż osiem godzin. Mimo wszystko, pociągiem czy autem – warto wybrać się do Zakopanego! Jeśli będziecie planować wypoczynek w górach, to mój wpis może okazać się dla Was pomocy. Zapraszam na moją recenzję hotelu Nosalowy Dwór Resort & SPA.
Nosalowy Dwór Resort & SPA – położenie
Hotel położony jest w Zakopanem przy ul. Balzera 21d, zaledwie trzy kilometry od stacji PKP. Naprzeciwko hotelu znajduje się Centrum Narciarskie Nosal, które jest widoczne z niektórych okien hotelu.
Centrum Narciarskie Nosal to lokalny ośrodek narciarski z łagodnymi stokami idealnymi dla początkujących. Z tego względu Nosalowy Dwór Resort & SPA to świetne miejsce dla kogoś, kto ma w planach rozpoczęcie jazdy na nartach lub na snowbordzie. Podczas weekendowego pobytu w Zakopanem nie byłam jednak nastawiona na aktywność na stoku – z uwagi na ciążę wolałam ten czas poświęcić na spacery. Szlak położony najbliżej od hotelu to Dolina Olczyska – niezwykle urokliwy, zielony szlak pieszy.
Nosalowy Dwór Resort & SPA – recepcja i apartamenty
Dwie łazienki w apartamencie – jedna z wanną, a druga z prysznicem, były miłym zaskoczeniem! Hotel posiada też bogatą ofertę Welness (link).
Nosalowy Dwór Resort & SPA – jedzenie
Hotel posiada trzy restauracje. Pierwsza z nich to restauracja, gdzie serwowane są m.in. śniadania w formie bufetu. To miejsce zrobiło na mnie bardzo pozytywne wrażenie, bo oferta śniadaniowa była naprawdę ogromna. W restauracji hotelowej były dostępne produkty lokalne, co było dużą zaletą tego miejsca. Chętnie zobaczyłabym w ofercie restauracji również produkty ekologiczne – być może restauracja wprowadzi je kiedyś do menu. Na co dzień jem ekologiczne jajka, więc również na wyjeździe wolałabym jeść tego typu produkty.
Miło wspominam też Restaurację Regionalną położoną tuż obok hotelu – wieczorem można tam posiedzieć przy kominku i posłuchać muzyki na żywo.
Nosalowy Dwór Resort & SPA – okolica i atrakcje
Do Zakopanego wybrałam się na zaproszenie niezwykle charyzmatycznej Agaty Wójtowicz – Prezes Tatrzańskiej Izby Gospodarczej. Dzięki temu zaproszeniu miałam okazję zobaczyć Zakopane z mniej typowej, komercyjnej i medialnej strony. Co ciekawe – podczas naszej wizyty w Zakopanem nie odwiedziliśmy najbardziej popularnego tam miejsca, czyli Krupówek. Pani prezes Agata Wójtowicz wraz z przewodnikiem pokazała nam, że Zakopane to miasto pełne niezwykłych miejsc z niesamowitą historią, w którym mieszkają i pracują ludzie z pasją. Odbyliśmy m.in. wycieczkę do Doliny Strążyskiej.
Zobaczyliśmy też przepiękny stary kościółek i Cmentarz Zasłużonych na Pęksowym Brzyzku.
Niesamowite wrażenie zrobiła też na mnie Willa Koliba, czyli pierwszy dom w stylu zakopiańskim wybudowany według projektu Stanisława Witkiewicza.
Z ogromną przyjemnością wjechaliśmy kolejką linową na Kasprowy Wierch, z którego widoki zapierały dech w piersiach.
Ciekawym miejscem, które udało nam się zobaczyć była też Willa Oksza i Muzeum J. Kasprowicza na Harendzie.
Zakopane i warsztaty antysmogowe
Podczas wyjazdu do Zakopanego wzięłam też udział w warsztatach antysmogowych, na których poruszany był problem związany z zanieczyszczeniem powietrza w tym rejonie i sposobami walki ze smogiem. Zaskoczyło mnie to, jak aktywnie potrafią działać mieszkańcy Zakopanego w celu polepszenia powietrza w mieście. Projekt #ZakopanebezSmogu zakłada m.in. dofinansowania dla mieszkańców na wymianę pieców.
Nosalowy Dwór Resort & SPA certyfikat Eco-Zakopane
Co jest niezwykle istotne – hotel posiada certyfikat Eco-Zakopane. W ramach przyznanego certyfikatu miejsce to zobowiązało się do m.in. używania detergentów tylko z odpowiednimi certyfikatami, dbania o zieleń i otoczenie wykorzystując rodzime gatunki roślin, oszczędzanie energii i wody, korzystanie z produktów spożywczych pochodzących od lokalnych dostawców. Więcej na temat certyfikatu i eko rozwiązań poczytacie tutaj: Rozwiązania EKO. Inne obiekty, którym przyznano certyfikat EcoZakopane znajdziecie tutaj: ecozakopane.eu/pl/obiekty
Podsumowanie
Weekend w Zakopanem wspominam jako niezwykle przyjemne i ciekawe doświadczenie. Dzięki temu wyjazdowi miałam okazję odkryć mniej popularne miejsca w Zakopanem. Cieszę się, że coraz więcej obiektów turystycznych zdaje sobie sprawę z tego, jak niezwykle cenna jest natura. Coraz więcej miejsc w Zakopanem stawia na ekologiczne rozwiązania w swoich hotelach i pensjonatach, a Nosalowy Dwór, w którym miałam przyjemność gościć jest jednym z takich ośrodków.