W dzisiejszym wpisie przedstawię siedem nawyków zdrowych ludzi i zrecenzuję nowe batoniki, które niedawno odkryłam. Jak wiecie, wszystkie ciekawe produkty z dobrym składem testuję zawsze z wielką przyjemnością. Co sądzę o batonikach Bakal? I czy te batony mogą wpisywać się w zdrowy styl życia? Szczegóły poniżej.
7 nawyków zdrowych ludzi
1. Jakość, nie ilość
Od dawna jestem zdania, że jednym z najważniejszych aspektów związanych z wyborem jedzenia jest zwracanie uwagi na jego jakość. Chcę być świadomym konsumentem, dlatego uważne czytanie składu to już mój nawyk. Moje ostatnie zmiany związane z jakością jedzenia, które wybieram to m.in.:
- Rezygnacja z jedzenia mięsa. Uznałam, że mięso dobrej jakości jest bardzo słabo dostępne i bardzo drogie, a to sprzedawane w supermarketach ma słabą jakość. Były to jedne z powodów, które wpłynęły na moją decyzję związaną z niejedzeniem mięsa.
- Kupowanie wyłącznie jajek, które są ekologiczne. Dawniej kupowałam jajka z oznaczeniem 1 lub takie bez stempla dostępne na bazarze. Obecnie wybieram jajka zerówki (z symbolem 0), bo wiem, że to jajka od „szczęśliwych” kur, które karmione są karmą ekologiczną.
- Wybieranie soli bez środków antyzbrylających. Bez względu na to, czy używamy soli morskiej, himalajskiej czy soli wydobywanej w kopalni – warto uważnie czytać skład i omijać produkty zawierające w sobie substancję przeciwzbrylającą – E 536! Choć taka substancja to zwykle około 0,5% składu soli, to lepiej nie narażać swojego zdrowia. Byłam w szoku, kiedy przeczytałam, że E 536, czyli żelazocyjanek potasu to substancja niedozwolona do użytku w Stanach Zjednoczonych, a powszechnie stosowana przez polskich producentów soli. E 536 może potencjalnie negatywnie wpływać na zdrowie. Obecnie sól, jakiej używam w kuchni, to sól morska jodowana o obniżonej zawartości sodu. Nie ma w niej substancja przeciwzbrylających, a dodatkowo ta sól zawiera 30% mniej sodu niż sól tradycyjna.
2. Samodzielne przygotowywanie większości posiłków
Lubię odkrywać nowe miejsca na kulinarnej mapie miasta, jednak niezmiennie większość posiłków, które jem na co dzień, to samodzielnie przygotowywane dania. Staram się, aby jedzenie, które ląduje na moim talerzu było nie tylko pyszne, ale i proste w przygotowaniu. Warto szukać inspiracji i tworzyć w domu zdrowie posiłki, które możemy zabrać ze sobą do pracy. Dzięki temu nie sięgniemy po niezdrową przekąskę, kiedy w środku dnia poczujemy się głodni. Samodzielne przygotowywanie posiłków ma tę ogromną zaletę, że dokładnie wiemy, co jemy. Mamy świadomość, jakie produkty wybraliśmy w sklepie, jakie ilości soli dodaliśmy do dania, na jakim tłuszczu smażona była potrawa.
3. Picie dużej ilości wody
Nasze ciało potrzebuje wody do życia, dlatego w ciągu dnia warto regularnie nawadniać organizm. Wszelkie słodzone napoje najlepiej wyrzucić z diety. Jeśli szukacie smacznych przepisów na letnie napoje, to znajdziecie je tutaj.
4. Jedzenie posiłków z dużą zawartością błonnika
Owoce i warzywa powinny być głównym składnikiem wszystkich naszych posiłków. Nie tylko dlatego, że zawierają cenne składniki odżywcze, witaminy i przeciwutleniacze, ale również z uwagi na występujący w nich błonnik. Świetnymi produktami bogatymi w błonnik są też płatki owsiane, otręby, ziarna słonecznika, orzechy i masło orzechowe.
5. Wykluczenie z posiłków przetworzonych produktów
Kiedy tylko sięgamy po określone produkty spożywcze warto wybierać takie, które są przetworzone w jak najmniejszym stopniu. Podstawową zasadą jest tu prosta zależność – im krótszy skład, tym mniej przetworzony produkt.
6. Zamiana złych tłuszczów na dobre tłuszcze
Kwasy tłuszczowe nasycone, które znajdują się głównie w mięsie, smalcu, maśle, śmietanie, pełnotłustym mleku, serach żółtych, oleju palmowym lepiej zamienić na korzystne dla zdrowia kwasy tłuszczowe nienasycone. Wybierajcie produkty bogate w dobre tłuszcze takie jak: awokado, orzechy, ziarna słonecznika, olej rzepakowy, oliwa z oliwek.
7. Wybieranie zdrowych przekąsek
Często przygotowuję w domu słodkie desery, ale kiedy nie mam czasu, to kupuję gotowe przekąski z dobrym składem. Zawsze przed zakupem uważnie czytam skład, aby upewnić się, że w słodyczach ze sklepu nie ma żadnych szkodliwych składników. Bardzo ucieszyłam się kiedy Bakal napisał do mnie z pytaniem, czy jestem zainteresowana wypróbowaniem nowych batonów. W dzisiejszym wpisie testuję dla Was batony bez cukru Bakal Sport. Co istotne, batoniki nie zawierają w sobie konserwantów, barwników czy polepszaczy smaku. Skład tych batonów jest naprawdę krótki – w środku tej zdrowej przekąski znajdziemy naturalne składniki takie jak m.in.: daktyle, figi, orzeszki ziemne, kakao.
Jakie zdrowe batony testowałam?
Produkty, które dziś zrecenzuję to trzy różne smaki nowych batoników Bakal Sport.
1. Energy Natural Bar + guarana
2. Magnez Natural Bar + kakao
3. Protein Natural Bar + białko
Gdzie kupić batony i ile one kosztują?
Batony z serii Bakal Sport dostępne są w cenie od 2,00 zł do 2,49 zł w sklepach takich jak: Żabka, Fresh Market, Mila, Polo Market i wybrane sklepy E.Leclerc.
Skład batonów Bakal Sport
Bakal Energy Natural Bar
Skład:
- daktyle suszone 36%
- figi suszone 23,5% (figi suszone, sól)
- rodzynki sułtańskie 19% (rodzynki sułtańskie, olej słonecznikowy)
- skórka pomarańczowa 9,5%
- orzechy ziemne prażone krojone 11,6%
- guarana 0,4% (maltodekstryna, kofeina 22%, ekstrakt z guarany)
Bakal Magnez Natural Bar
Skład:
- daktyle suszone 36%
- figi suszone 23,5% (figi suszone, sól)
- żurawina suszona cięta (żurawina suszona cięta, syrop ananasowy, klarowany koncentrat soku ananasowego, olej słonecznikowy)
- orzechy ziemne prażone krojone 14%
- kakao o obniżonej zawartości tłuszczu
Bakal Protein Natural Bar
Skład:
- daktyle suszone 33%
- figi suszone 22% (figi suszone, sól)
- orzechy ziemne prażone krojone 23%
- rodzynki sułtańskie 14,5% (rodzynki sułtańskie, olej słonecznikowy)
- koncentrat białek serwatkowych w proszku (z mleka)
Jak smakuje każdy z batoników?
Przejdźmy do smaku batoników, bo dobry skład to za mało, aby dany produkt skradł moje serce. Poniżej znajdziecie moją subiektywną opinię dotyczącą smaku każdego z batoników Bakal Sport.
Bakal Energy Natural Bar + guarana
W tym batonie mocno wyczuwalne są pomarańcze z uwagi na dodatek skórki pomarańczowej. Batonik jest też przyjemnie chrupiący dzięki temu, że zawiera figi i orzeszki ziemne. Czuć też w nim naturalną słodycz daktyli. Połączenie smaków jest przyjemne, bo z jednej strony baton jest słodki (daktyle), ale ma też orzeźwiający smak (skórka pomarańczowa). Moja ocena: 4,5/5.
Bakal Magnez Natural Bar + kakao
Uwielbiam wszystko, co ma czekoladowy smak, więc ten batonik bardzo mi się spodobał już wtedy, gdy spojrzałam na skład i znalazłam kakao. To bardzo słodka przekąska o mocno kakaowym smaku. W batoniku czuć też chrupiące figi i dodatek orzechów ziemnych. Przyjemnym akcentem jest też żurawina, która idealnie równoważy słodycz daktyli. Wersja kakaowa posmakowała mi najbardziej i z całym przekonaniem mogę jej dać ocenę: 5/5. Tego właśnie oczekuję szukając w sklepie zdrowej przekąski.
Bakal Protein Natural Bar + białko
Ten baton ma w sobie najwięcej białka spośród wszystkich recenzowanych w tym wpisie propozycji. W jednej porcji (35 g) znajdziemy 4,7 gramów białka. Z tego powodu taki baton dobrze sprawdzi się jako zdrowa przekąska jedzona np. po treningu. Jeśli chodzi o smak, to zawartość białka i daktyli sprawia, że baton ma słodki, mleczny aromat. Figi i rodzynki również są w tym batoniku wyczuwalne. W batonie znajdziemy też orzeszki ziemne. Moja ocena: 4/5.
Więcej informacji o batonach Bakal znajdziecie tutaj.
Podsumowanie
Każdy z batoników mi smakował, choć moim faworytem zdecydowanie jest wersja z dodatkiem kakao. Wspomnę też o kaloryczności, bo choć sama nie liczę kalorii to wiem, że dla niektórych z Was taka informacja jest istotna. Każdy z batonów ma około 120-130 kcal. Energy Natural Bar: 124 kcal, Magnez Natural Bar: 124 kcal, Protein Natural Bar: 135 kcal. Kalorycznie batoniki wypadają zatem całkiem fajnie. Co więcej – kalorie pochodzące z takiej zdrowej przekąski nie są pustymi kaloriami – batoniki dostarczą naszemu organizmowi m.in. białka i witamin. Każdy batonik to też stosunkowo wysoka zawartość cukrów, ale warto pamiętać, że to cukry pochodzące z owoców i obecne tam razem z błonnikiem, który sprawi, że nie zostaną one natychmiast wchłonięte. Cieszę się, że na rynku pojawiają się takie ciekawe przekąski, które doskonale sprawdzają się w formie słodkiej, zdrowej przekąski. Batoniki są bardzo słodkie, więc zapewniam Was, że zjedzenie jednego batona zaspokoi Waszą ochotę na słodycze na długi czas.
Partnerem wpisu jest Bakal.