Co robić, aby nasze mieszkania były przyjaznym i zdrowym miejscem do życia? Wprowadzenie w życie pewnych nawyków może nie tylko pomóc naszemu zdrowiu, ale i mieć pozytywny wpływ na środowisko. W dzisiejszym tekście przedstawiam kilka sposobów na ekologiczne podejście do życia.
1. Ekologiczne wykorzystanie prądu
Aby zużywać jak najmniej energii elektrycznej warto maksymalnie wykorzystywać światło słoneczne. Wstawanie o świcie może zatem okazać się bardziej ekologicznym nawykiem niż późniejsza pobudka (u mnie to nadal ciężki temat, bo lubię pracować wieczorem i w nocy). Wstając wcześnie rano mamy większą szansę na lepsze wykorzystanie światła dziennego. Naturalne oświetlenie jest też korzystne dla zdrowia, bo mniej męczy wzrok. Ekologiczne wykorzystanie prądu to też używanie w domu świetlówek energooszczędnych. Kupując zaś sprzęt RTV i AGD warto wybierać takie urządzenia, które zużywają mniej energii. Dobrze jest też wyrobić sobie nawyk wyłączania sprzętów z prądu i niepozostawiania ich w trybie czuwania – pozwoli to zaoszczędzić energię.
2. Czyste powietrze w domu
Obecnie nasze mieszkania i domy są bardzo szczelne. Takie podejście jest ekologiczne, bo ogranicza koszty ogrzewania. Jednak duża szczelność mieszkania może mieć negatywny wpływ na nasze zdrowie. O tym, jaki wpływ ma nasz organizm powietrze w domu spytałam dr hab. n. med. Barbarę Nieradko-Iwanicką z Katedry i Zakładu Higieny Uniwersytetu Medycznego w Lublinie. Doktor ostrzega, że brak lub niedobór wymiany gazowej z otoczeniem zwiększa ryzyko gromadzenia się w niewietrzonych pomieszczeniach radonu, który ma właściwości rakotwórcze. – Po wykończeniu lub remoncie domu/mieszkania należy wietrzyć pomieszczenia do 3 tygodni, aby pozbyć się oparów farb, lakierów, rozpuszczalników – przypomina doktor Nieradko-Iwanicka.
Także wyposażenie mieszkania może być toksyczne dla naszego organizmu. – Nowo zakupione elementy wyposażenia wnętrz (meble, dywany) także emitują opary klejów, rozpuszczalników, lakierów, farb. Dywany i tapicerowane meble mogą być nasączane środkami owadobójczymi w celu ochrony przed zniszczeniem przez owady (na przykład mole) podczas magazynowania. Dlatego po umieszczeniu takich elementów wyposażenia wewnątrz domu także należy wietrzyć mieszkania. Przedmioty i meble wykonane z impregnowanego drewna nasączane są pestycydami w stężeniach wielokrotnie wyższych od tych, jakie są stosowane w rolnictwie – ostrzega doktor Nieradko-Iwanicka.
Preparaty, których używamy do odświeżania powietrza w domu warto stosować z rozsądkiem. Chemiczne odświeżacze powietrza lepiej zamienić na naturalne olejki eteryczne. Nowym rozwiązaniem, które może pozytywnie wpływać na stan powietrza w domu są też oczyszczacze powietrza. Te urządzenia mają za zadanie oczyszczać domowe powietrze z alergenów takich jak kurz, sierść zwierząt czy pyłki roślin. Oczyszczacze powietrza dzięki zamontowanym w nim filtrom radzą sobie też z bakteriami, wirusami i roztoczami znajdującymi się w powietrzu mieszkania. Poza tym, że oczyszczacze usuwają zanieczyszczenia powietrza, to likwidują też przykre zapachy i substancje szkodliwe, takie jak formaldehyd, benzen czy dym papierosowy. Jeśli nie mamy w domu oczyszczacza powietrza, to warto pamiętać o tym, że częste wietrzenie pomieszczeń pozwala zmniejszyć ryzyko alergii.
3. Ograniczenie stosowania środków chemicznych
Warto pamiętać, że środki chemiczne, których używamy w domu, nie są obojętne dla naszego organizmu. Jednym z częściej występujących alergenów jest zapach. Jakość powietrza w naszych domach mogą poprawić bezzapachowe środki czystości. Niektóre toksyczne substancje mogą przedostawać się przed drogi oddechowe, inne – przez skórę. Dlatego ograniczajmy stosowanie środków chemicznych w domu. Warto też unikać kontaktu z substancjami chemicznymi. Kiedy zabieram się za domowe porządki, to zawsze używam gumowych rękawic, aby chronić delikatną skórę dłoni.
4. Ekologiczne korzystanie z wody
Kąpiele w wannie wypełnionej po brzegi wodą mogą być niesamowicie przyjemne. Jeśli jednak chcemy oszczędzać wodę i tym samym sprzyjać środowisku naturalnemu, to lepszym rozwiązaniem będzie szybki prysznic. Wodę (zwłaszcza gorącą) warto też oszczędzać podczas sprzątania, a także przy zmywaniu naczyń. W ekologicznym zmywaniu pomocne są bez wątpienia zmywarki. Zużycie wody przez zmywarkę jest kilka razy mniejsze w porównaniu do zmywania ręcznego pod bieżącą wodą. Należy też pamiętać o tym, aby włączać zmywarkę dopiero wtedy, gdy jest ona w pełni napełniona. Dobrym rozwiązaniem sprzyjającym ekologicznemu wykorzystaniu wody jest też zamontowanie w kranach perlatorów. Takie rozwiązania pomagają zmniejszyć zużycie wody nawet do 30%. Pozytywny wpływ na zasoby wody zdatnej do picia mają też małe nawyki, takie jak zakręcanie wody podczas mycia zębów czy golenia.
5. Segregacja odpadów
W ekologicznym podejściu do życia istotną kwestią jest segregacja śmieci. Dzięki temu raz kupione i wykorzystane opakowanie może być użyte w przyszłości. Warto poświęcić chwilę czasu na oddzielenie szkła, papieru czy aluminium od pozostałych śmieci. Dzięki segregacji część odpadów, które produkujemy, zyska szansę na powtórne wykorzystanie. Takie rozwiązanie uchroni środowisko naturalne przed kolejną porcją śmieci. Już na etapie zakupów dobrze jest wybierać takie produkty, które nadają się do recyklingu. Aby zminimalizować wytwarzanie odpadów warto też używać pojemników i toreb wielokrotnego użytku.
Kasia Kulesza z bloga zorganizowana.com podpowiada, że segregowanie śmieci to nie jedyna rzecz, jaką możemy zrobić, by zadbać o środowisko. –Myślę, że w ekologicznym podejściu do życia znaczenie mają nie jednorazowe działania, ale suma drobnych codziennych gestów. Osobiście w domu zawsze wymieniam żarówki na te nowszej generacji (np. LED). Pamiętam też o tym, aby zmieniać sposób otrzymywania rachunków – tam gdzie to możliwe wybieram faktury elektroniczne. W kuchni zrezygnowałam z papierowych ręczników – zamiast tego stosuję ściereczki materiałowe. Kolejnymi rozwiązaniami, które wprowadziłam do swojego domu jest wyciąganie wtyczek z kontaków, gdy czegoś nie używamy. Jeśli chodzi o ekologiczne zakupy to zawsze chodzę do sklepu z własną materiałową torbą. Zrezygnowałam też z kupowania wody w małych butelkach. Te wszystkie rozwiązania sprawiają, że mogę z dumą powiedzieć, że stosuję w swoim domu ekologiczne rozwiązania.
6. Naturalne i przyjazne środowisku materiały
Podczas zakupu mebli i przyborów domowych dobrze jest zwracać uwagę na materiały z których są one wykonane. Najlepiej wybierać naturalne materiały, które są przyjazne nie tylko dla naszej skóry, ale i dla środowiska. Do materiałów przyjaznych środowisku należy organiczna bawełna, jedwab, len, konopie oraz drewno pochodzące z upraw ekologicznych.
Podsumowanie
Jest duże prawdopodobieństwo, że domy przyszłości będą miejscami, w których poza bezpieczeństwem znajdziemy też szereg ekologicznych i prozdrowotnych rozwiązań. Energooszczędne lodówki i oświetlenie, naturalne materiały, czyste i wolne od alergenów powietrze, pojemniki ułatwiające segregację odpadów – to przykłady ekologicznych rozwiązań. Dzięki takim wyborom nasz dom ma szansę nie tylko wpływać korzystnie na nasze zdrowe, ale i na środowisko naturalne.