Wszyscy chcemy odżywiać się zdrowo na co dzień, ale nie zawsze nam to wychodzi. Kupując blender do smoothie wyobrażamy sobie jak codziennie blenujemy pyszne koktajle. Myślimy o tym, jak będzie pięknie i zdrowo, kiedy zaczniemy działać dla siebie, swojego samopoczucia i zdrowia. I często na tej myśli się kończy. Pochłania nas życie, miesiące mijają, a nasz blender kurzy się ukryty w kuchennych szafkach. Dlatego dziś chciałam pokazać Wam jak w prosty sposób tworzyć smaczne smoothie, które będzie pełne wartości odżywczych.
Najlepsze dodatki do smoothies
Koktajle warzywne i owocowe tworzę już od lat i wiem doskonale, że nawet gdy regularnie robimy domowe smoothies, to może brakować nam pomysłów na dobre dodatki. We wpisie znajdziecie 3 przepisy na kolorowe i odżywcze smoothies. Opiszę także jakie składniki warto dodawać do smoothies i jak wzbogacić koktajle, aby były jeszcze zdrowsze. Ciekawi? Zapraszam!
Smoothie przepisy i dodatki:
Maksymalnie odżywcze dodatki do smooties to:
- Jagoda kamczacka i inne owoce jagodowe (maliny, truskawki, jeżyny)
Jagoda kamczacka to superfood, którym warto uzupełniać smoothies. Dlaczego? Bo jej owoce zawierają duże ilości antyoksydantów, dzięki czemu mają silne właściwości prozdrowotne, szczególnie korzystne dla naszego zdrowia i urody. Obecne w owocach liczne antyoksydanty redukują powstawanie wolnych rodników.
Owoce jagody kamczackiej zawierają mnóstwo witamin, minerałów i substancji o działaniu antyutleniającym takich jak polifenole, flawonoidy oraz witaminę C, które są niezwykle korzystne dla organizmu człowieka. Daje to wielkie możliwości wykorzystania tego owocu jako rośliny dietetycznej, profilaktycznej, a nawet leczniczej. Eksperci nazwali jej owoce „jagodami wiecznej młodości”, gdyż odnaleźli w nich związki zapobiegające starzeniu się komórek.
Regularne spożycie jagody kamczackiej wpływa pozytywnie na profilaktykę zdrowia oraz przeciwdziałanie chorobom cywilizacyjnym. Jak to możliwe?
Jagoda kamczacka wykazuje działanie przeciwzapalne na poziomie komórkowym, opóźnia starzenie siatkówki i pomaga leczyć jej choroby, może redukować wielkość tkanki nowotworowej w niektórych postaciach raka, pomaga obniżyć ciśnienie krwi, poprawia funkcjonowanie mózgu. Wykazuje działanie przeciwcukrzycowe, antybakteryjne i antyadhezyjne (uniemożliwiające zakażenie) dziąseł i przewodu pokarmowego.
Co ciekawe – w Polsce jagoda kamczacka jest nadal stosunkowo mało znana, gdyż stare odmiany jagody kamczackiej były małe i gorzkie. Natomiast odmiana pochodząca z USA, Kanady i Rosji ma doskonały smak, jest słodka i odżywcza. W Japonii jagodę kamczacką stosuje się jako lek i środek wzmacniający.
Jagoda kamczacka to nie tylko świetny i wartościowy dodatek do smoothies. Możecie używać jej owoców w kuchni na różne sposoby – zarówno w formie świeżej jak i mrożonej. Mrożona jagoda kamczacka zachowuje swój smak i właściwości – można z niej przygotować np. wspaniałe domowe lody.
Liofilizowane owoce jagody kamczackiej kupicie tutaj.
- Zielone warzywa liściaste: jarmuż, szpinak, botwina
Zielone dodatki do smoothies to źródło cennych witamin i antyoksydantów. W koktajlach dobrze sprawdzą się nie tylko warzywa liściaste, ale i np. brokuły ze względu na swoje właściwości przeciwnowotworowe. Pod linkiem przeczytacie więcej o tym, dlaczego warto dodawać te składniki do smoothies.
- Zielona herbata/ herbata macha
Dodanie do koktajlu zielonej herbaty to cenne źródło przeciwutleniaczy. Smoothies można tworzyć na bazie zielonej herbaty lub herbaty matcha. Wystarczy, że zamiast wody czy mleka roślinnego dodamy zaparzoną i przestudzoną herbatę.
- Białko roślinne: strączki (ciecierzyca, soczewica, orzeszki ziemne), orzechy
Białko roślinne sprawi, że koktajl będzie bardziej sycący, dzięki czemu zaspokoi nasz głód na dłuższy czas. Dodanie białka do smoothies pomoże też kontrolować poziom cukrów we krwi. Dobrym źródłem białka, które można dodawać do koktajli są orzechy (laskowe, migdały, włoskie), pestki (dyni, słonecznika), ziarna sezamu, masło orzechowe, a także strączki i kasze.
Komosa ryżowa to przede wszystkim bogate źródło białka, ale pełno w niej też składników mineralnych takich jak wapń, magnez, fosfor i potas. Quinoa ma też dużo błonnika, kwasu foliowego i witaminy E. Również kasze takie jak gryczana, jęczmienna czy jaglana to dobre źródła białka roślinnego. Więcej na temat roślinnych źródeł białka przeczytacie w tym wpisie: Roślinne źródła białka, które warto jeść codziennie.
Smoothie przepisy, które pokochasz
3 pomysły na maksymalnie odżywcze, kolorowe i przepyszne smoothies!
Smoothie przepis różowy
- 1 banan
- 2 szklanki truskawek (mogą być mrożone)
- pół szklanki mleka sojowego bez cukru
- 2 łyżeczki jagody kamczackiej w proszku
- 1 opakowanie wegańskiego jogurtu bez cukru
- 2 łyżki orzechów nerkowca
Smoothie przepis zielony
- 2 szklanki liści szpinaku
- 2 bardzo dojrzałe banany
- 1/4 brokuła
- pół szklanki wegańskiego jogurtu bez cukru
- 2 łyżki migdałów
- pół szklanki wody
- pół szklanki mleka owsianego
- połówka cytryny
Smoothie przepis żółty
- 1 bardzo dojrzały banan
- 1/2 mango
- pół szklanki wegańskiego jogurtu bez cukru
- 2 łyżki ciecierzycy ze słoika
- pół szklanki mleka migdałowego
- 1 łyżeczka nasion chia, namoczonych przez kilka minut w wodzie
- 2 łyżki płatków owsianych
Podsumowanie
Mam nadzieję, że zmotywowałam Was do tego, aby do owocowych i warzywno-owocowych smoothies dodawać odżywcze składniki. Bo jeśli możemy wzbogacić swoje koktajle w odżywcze składniki, to czemu tego nie robić? :-)
Partnerem wpisu jest Plantin, producent jagody kamczackiej.
P.S. W dniach 19-20.06.2021 oraz 26-27.06.2021 Plantin organizuje dni otwarte plantacji, na które serdecznie zapraszam wszystkich chcących poznać jagodę kamczacką. Można będzie samodzielnie pozbierać owoce pod adresem Muniakowice 100, 32-090 Słomniki.