W dzisiejszym wpisie na blogu mam dla Was recenzję sprzętu typu air fryer, czyli frytkownicy powietrznej. To polskie tłumaczenie nie do końca jest zasadne, bo air fryer to nie tylko urządzenie do robienia doskonałych frytek, ale też świetne narzędzie do innych dań. Jakich? I jakie ma wady i zalety? Szczegóły w mojej recenzji poniżej. A jeśli dobrniecie do końca tego dosyć długiego wpisu, to czeka na Was niespodzianka :-)
Jak działa air fryer?
Sprzęt typu frytkownica powietrzna wykorzystuje ciepłe powietrze do grillowania, podsmażania czy pieczenia potraw. Testowany przez mnie model air fryera – Cosori posiada grzałki zarówno na dole urządzenia, jak i na górze – dzięki temu nie musimy się martwić o nierówne pieczenie.
Air fryer czy piekarnik?
Myślę, że działanie air fryer jest zbliżone do piekarnika – z tą różnicą, że ten pierwszy sprzęt ma w środku dużo mniejszą powierzchnię do ogrzania, działa więc w sposób kompaktowy. Mam w domu świetnej jakości piekarnik, bo zależało mi na tym, aby sprzęt tego typu był dobrej jakości. I używam mojego piekarnika niemal codziennie, ale okazało się, że kiedy np. chcę przypiec małą ilość potrawy, to nie ma sensu rozgrzewać całego, ogromnego piekarnika. W takim przypadku świetnie sprawdza się air fryer, którego w ogóle nie trzeba rozgrzewać. Jako posiadacza świetnego piekarnika zastanawiałam się nawet, czy air fryer jest mi potrzebny. Po testach sprzętu od Cosori okazało się, że Cosori wykorzystuję po prostu do nieco innych funkcji. Czyli, np. piekąc chleb – włączam piekarnik, ale już przygotowując dwie małe zapiekanki – wybieram air fryer.
Air fryer zamiast mikrofali
Nie mam mikrofalówki, więc byłam ciekawa, czy urządzenie od Cosori może pełnić podobną funkcję. Okazuje się, że tak! Może mleka w tym nie podgrzejecie, ale szybkie podgrzanie resztek z obiadu – jak najbardziej tak. I to z dodatkową zaletą – posiłek będzie smakował, jakby był zrobiony przed chwilą, a nie odgrzany. Mikrofalówka daje efekt miękkości, który zawsze mi przeszkadzał – air fryer to zaprzeczenie miękkości, bo wychodzi z tego najczęściej coś bardzo chrupiącego.
Ok, a zatem air fryer może czasem pełnić funkcję piekarnika, a czasem mikrofali. Testując ten sprzęt dowiedziałam się też o tym, że mając Cosori nie potrzebuję też tostera – którego nie zdążyłam kupić do nowej kuchni, a miałam w planach. Okazało się, że kromki chleba włożone na 4-5 minut do air fryer zamieniają się w niesamowicie chrupkie i smaczne tosty.
Który air fryer wybrać?
Na rynku znajdziecie mega duży wybór air fryerów, czy też jak brzmi polska nazwa – frytkownic powietrznych. W zasadzie każda firma większa firma AGD zaczyna mieć w swojej ofercie tego typu urządzenie. Nic dziwnego – nastał swego rodzaju hype na tego typu sprzęt. Po Thermomixie (który mam i polecam z całego serca), ekspresie do kawy (którego jeszcze nie posiadam), air fryer to kolejny ciekawy element kuchennego vibe’u, który postawiony na blacie kuchennym może nam nieźle pomóc w gotowaniu. Ponoć połączenie Thermomixa i air fryera to dobry miks i nie zaprzeczam takim rewelacjom – szczególnie po tym, jak szybko przygotowałam w Themomixie farsz na domowe falafele, a następnie upiekłam je bez tłuszczu w air fryerze. Efekty poniżej.
Trudny wybór air fryera
Przyznam szczerze, że nie wiedziałam, który air fryer wybrać i zwlekałam z zakupem. Aż zgłosił się do mnie dystrybutor marki Cosori i zapytał, czy chciałabym przetestować ten sprzęt. Propozycja okazała się dla mnie ciekawa, bo miałam możliwość bardzo długich i szczegółowych testów i ewentualnego zwrotu sprzętu, jeśli nie przypadłby mi on do gustu. Jeśli czytacie tę recenzję, to znaczy, że te testy wypadły pomyślenie :-) A jeśli szukacie dobrego blendera kielichowego to szczegółową recenzję blendera znajdziecie Test blendera.
Air fryer marki Cosori
Kiedy poczytałam o marce Cosori i zobaczyłam, że air fryer tej marki jest mega popularny w USA to stwierdziłam, że coś jest na rzeczy i ta marka może mieć swoją przyszłość na moim kuchennym blacie. Recenzje Cosori, jakie znalazłam na youtubie były bardzo zachęcające. Kiedy Jedyne wątpliwości, jakie miałam do tego sprzętu dotyczyły materiałów, z jakich jest on wykonany. Zastanawiałam się, czy na pewno te materiały są bezpieczne w kontakcie z żywnością.
Materiały w air fryer
Główny materiał z jakiego jest wykonany ten sprzęt to aluminium, które jest pokryte teflonem. Teflon sprawia, że sprzęt myje się dosłownie w dwie sekundy, co jest zaletą. Niejaką wadą teflonu jest zaś jego zła sława, którą jest owiany. I właśnie to budziło moje wątpliwości. W kuchni używam jednak patelni teflonowych częściej niż patelni ze stali, więc nie mogę nazwać się przeciwniczką teflonu. Jeśli zastanawiacie się czy teflon jest bezpieczny w kontakcie z jedzenie, to zachęcam Was do obejrzenia tego filmu – Czy teflon jest toksyczny? od Okiem Chemika. W skrócie – teflon przestaje być stabilny dopiero w temperaturze 260-370 stopni. A temperatura jaką osiąga patelnia podczas smażenia to maksymalnie 220 stopni C. Sprzęt, który testowałam ma maksymalnie 205 stopni. To mnie uspokoiło. Warto też dodać, że kosz od Cosori nie zawiera PFOA ani BPA.
Jak sprawdza się air fryer od Cosori? Moja recenzja
Poniżej znajdziecie moją szczegółową recenzję tego urządzenia – czyli frytkownicy air fryer Cosori model CAF-P583S-KEUR.
Wygląd air fryer Cosori
Frytkownica Cosori w mojej opinii wyglada bardzo ok. Pasuje do mojej czarnej kuchni, bo ma czarne matowe wykończenie tak jak moje fronty kuchenne. Jednakże sama wielkość urządzenia trochę mnie zaskoczyła – gabarytami Cosori przypomina niemal ekspress do kawy. Na szczęście mam duży blat roboczy w kuchni i taki sprzęt mieści się na moim blacie bez problemu. Jednakże – czy kuchnia bez tego sprzętu wyglądała lepiej – tak. Ale coś za coś – chrupiące tosty i pieczone ziemniaki wygrały z estetyką.
Czy fryer sprawdzi się dla dużej rodziny?
Nie bez znaczenia przy rozpatrywaniu wielkości air fryera jest to, że wybrałam największy możliwy model – czyli taki, który ma pojemność 6,4 litrów. Zależało mi na tym, aby bez problemu robić w nim obiad dla całej rodziny. Myślę, że taka wielkość jest super, jeśli chcemy gotować większe ilości jedzenia.
Środek air fryera
Air fryer w środku to po prostu duży wyjmowany koszt pokryty powłoką nieprzywierającą. W środku kosza znajdziemy dodatkowo element w stylu kratki, który sprzyja dobrym rezultatom pieczenia. Oba elementy doskonale się czyszczą – tak jak pisałam wcześniej – wystarczy kilka ruchów ręką. Sprzęt myję dopiero wtedy gdy ostygnie – nawet przyklejone do dna kosza elementy można usunąć w 2 sekundy.
Czy kosz z air fryer nadaje się do mycia w zmywarce?
Tak, choć kosz jest dosyć duży i wolę szybko umyć je ręcznie.
Air fryer Cosori – trochę technologii
Urządzenie posiada technologię 360 ThermoIQ, dzięki której:
- Piecze o 20% szybciej niż tradycyjny piekarnik – frytki zrobione z młodych ziemniaków były gotowe w 25 minut zamiast standardowych 35 minut w piekarniku z funkcją turbo grill
- Daje niesamowitą chrupkość, dzięki opiekaniu z góry oraz z dołu
- Nie wymaga wcześniejszego nagrzewania urządzenia
- Nie trzeba mieszać potrawy w trakcie pieczenia
Funkcje air fryera
Wystarczy włożyć potrawę do air fryera, wybrać program i mamy od razu podana liczbę minut i temperaturę. Nic nie trzeba ustawiać ręcznie, choć jeśli chcemy zmienić ustawienia, np. dłużej piec nasze frytki to możemy to szybko zrobić.
Urządzenie ma aż 12 wbudowanych programów, m.in.
- Podgrzewanie – możemy podgrzewać potrawy tak jak w mikrofalówce czy na indukcji, z tą różnicą, że podgrzane smakują tak jak świeżo przygotowane
- Przypiekanie/ Roast: ta funkcja da nam chrupkość i używam jej jako tostera do pieczywa
- Air fry – uniwersalny program do pieczenia
- Chicken, Steak, Seafood – nie testowałam ich osobiście, bo nie jem mięsa, ale mój partner przygotowywał filety z piersi kurczaka i był bardzo zadowolony z rezultatów
Podoba mi się też to, że air fryer od Cosori sam się wyłącza po skończonym programie, więc nie ma opcji na przypalenie potrawy.
W czasie działania urządzenia można też do woli sprawdzać postępy pieczenia – choć zwykle w ogóle nie jest to konieczne. Aby zatrzymać pracę air fryera wystarczy pociągnąć za kosz i otworzyć go – urządzenie automatycznie stopuje pieczenie.
Air fryer – co można w nim zrobić?
Z pewnością do używania air fryera lepiej podejść w inny sposób – tzn. zastanawiając się raczej czego nie można w nim przygotować. Ziemniaki, pieczone bataty, kalafior, domowe fallafele, pieczarki, tosty, muffinki, a nawet szybki deser z pieczonych jabłek.
Więcej pomysłów na dania tutaj:
Air fryer wady i zalety
Zalety air fryera to przede wszystkim jego wszechstronność. Nie potrzebuję już w kuchni mikrofalówki czy tostera do pieczywa. Air fryer bardzo często zastępuje mi też piekarnik, kiedy nie mam potrzeby nagrzewać dużej przestrzeni piekarnika.
Ogromne znaczenie ma też z pewnością to, że taki sprzęt pozwala na zdrowsze gotowanie – bo możemy piec w nim potrawy bez tłuszczu albo z minimalną ilością tłuszczu.
Z wad wymieniłabym jedynie dosyć duże gabaryty urządzenia i kwestię materiałów, ale wyżej omówiłam moje zastrzeżenia i płynące z nich wnioski.
Air fryer czy warto?
W mojej opinii – zdecydowanie tak. Bo choć uwielbiam mój duży piekarnik, to przemawia do mnie argument związany z tym, że nie zawsze potrzebuję rozgrzewać bardzo dużą przestrzeń w środku mojego piekarnika. Kiedy chcę coś zrobić szybciej i w mniejszych ilościach, niż w piekarniku – wybieram air fryer. Zakochacie się też w cudownej chrupkości tostów z air fryera – naprawdę nie mają sobie równych.
Uwaga! Oczywiście mam dla Was kod rabatowy na zakup tego air fryer do Cosori. Kod można zrealizować w oficjalnym polskim sklepie marki Cosori.
Air fryer kupisz tutaj: cosori-polska.pl
Przy realizacji zamówienia wystarczy wpisać w miejsce kuponu rabatowego: Berry – w Waszym koszyku pojawi się rabat – 10%