Nazywam się Agata Puk

i pokazuję jak żyć zdrowo… z przyjemnością! Wierzę, że ten blog może inspirować Was do zdrowych wyborów.

  -  Berries   -  Berries – najciekawsze rzeczy z sieci #2

Berries – najciekawsze rzeczy z sieci #2

Po ciepło przyjętym pierwszym wpisie z serii Berries (link), czas na kolejne ciekawe linki z sieci. Jakie treści wzbudziły moje zainteresowanie w ostatnim czasie? Zapraszam na wpis!

1. Epidemia odry w Polsce

Liczba osób chorych na odrę w Polsce zwiększa się. Aktualne dane polskie to 150-200 przypadków zachorowań w tym roku, podczas gdy w poprzednich latach było to 30-40 przypadków odry, najczęściej wśród osób niepolskiego pochodzenia. Niestety obecnie chorują także polskie dzieci, które są niezaszczepione. Odra jest jedną z najbardziej zaraźliwych chorób zakaźnych – zarazić się tą chorobą można nawet na odległość, np. przebywając w jednym autobusie z chorą osobą. Przeraża mnie ta sytuacja, bo powracająca epidemia odry to znak, że jako społeczeństwo idziemy w niebezpiecznym kierunku. Jako mama niemowlaka, który jeszcze nie przeszedł wszystkich szczepień, jestem tym bardziej zaniepokojona takim stanem rzeczy. O tym, jakie są objawy odry i jak możemy chronić się przed tą chorobą przeczytacie w wywiadzie z dr Grzesiowskim: „Nie ma leku na odrę; zarazić się można także na odległość”. Do miejsc, gdzie pojawiło się kolejne ognisko epidemiczne związane z zachorowaniami na odrę dołączył niedawno powiat pruszkowski, gdzie odnotowano 10 potwierdzonych zachorowań na odrę.

2. Kąpiele w „strukturyzowanej” wodzie od Sante

Jeszcze jakiś czas temu firma Sante kojarzyła mi się wyłącznie z produktami spożywczymi. Obecnie, po lekturze artykułu na blogu totylkoteoria.pl można mieć wrażenie, że marka mocno zmierza w kierunku pseudonauki. Łukasz w swoim wpisie pt. Kąpiel w strukturyzowanej wodzie firmy Sante. Zdrowy zabieg czy oszustwo? postanowił wybadać temat i zapytał o wodę strukturyzowaną naukowców i specjalistów. Jak można się spodziewać – świat naukowy odcina się od marketingowego przekazu marki Sante. Szczegóły przeczytacie w tym wpisie. A po rozwinięcie tematu zapraszam Was także na bloga Damiana Parola, który z kolei opisał kwestię biofotonów w żywności Sante. Trudno zrozumieć czemu ta polska firma postanowiła promować pseudonaukowe treści, bo jeśli jej celem było zwiększenie sprzedaży, to prawdopodobnie przyniosło to efekt odwrotny do zamierzonego.

3. Rak szyjki macicy pokonany w Australi?

Sen staje się rzeczywistością, jesteśmy bliscy wyeliminowania raka szyjki macicy – ogłosiła australijska Rada ds. Raka. W Polsce niestety sytuacja wygląda inaczej – co roku odnotowuje się ok. 3 tys. zachorowań na ten nowotwór. W jaki sposób w Australii udało się doprowadzić do tak niskiej liczby zachorowań? To zasługa m.in szczepień ochronnych, bo rak szyjki macicy jest wywoływany przez wirus HPV, na który można się zaczepić. – „Gdyby w Polsce zostały wprowadzone obowiązkowe profilaktyczne szczepienia przeciwko wirusowi HPV to i u nas doprowadziłoby to z czasem do niemal całkowitego wyeliminowania zachorowań na raka szyjki macicy – uważa dr Krzyszkowska”. Szczegóły w artykule: Czy wyeliminowanie raka szyjki macicy jest możliwe? Australijczycy przekonują, że tak.

4. UE wypowiada wojnę odpadom z plastiku

„Parlament Europejski przegłosował wprowadzenie zakazu sprzedaży plastikowych przedmiotów jednorazowego użytku. Mowa m.in. o sztućcach, kubkach, talerzykach, patyczkach do uszu, czy słomkach. Unia Europejska chce w ten sposób walczyć z nadmiarem odpadów z tworzywa sztucznego. Obecnie stanowią one aż 70% śmiecie trafiających do morza. (…) Zakaz w życie miałby wejść od 2021 roku”. Więcej w artykule: Plastikowe kubki, sztućce, słomki i patyczki do uszu zakazane! UE wprowadza nowe przepisy.

5. Przepis na szczęście w sześciu punktach

Podoba mi się stwierdzenie, że nie zawsze jesteśmy w stanie mieć wpływ na to co się dzieje, ale zawsze mamy wybór, jak zareagujemy na dane wydarzenia. „Naukowcy dokładnie przyglądają się temu, co ludzi czyni szczęśliwymi – badają mózg, geny i ludzkie nastawienia. Okazuje się, że podobnie jak w przypadku zdrowia, choć istotne są predyspozycje, to wiele zależy od osobistych decyzji.” (źródło). Co ciekawe, badania pokazują, że niekoniecznie im więcej mamy pieniędzy, tym jesteśmy szczęśliwsi. (…) „powyżej pewnego progu zarobków nie rośnie już ocena jakości życia”O przepisie na szczęście w sześciu punktach przeczytacie tutaj.

 

6. Joga skuteczna jak psychoterapia

„Badania potwierdziły, że regularne zajęcia jogi nie tylko likwidują napięcia w ciele i chroniczny stres, a to za sprawą zmniejszania poziomu kortyzolu, ale też regulują rytm serca i – co rewolucyjne – niwelują wiele zaburzeń psychicznych takich jak depresja, ADHD, stany lękowe czy problemy ze snem”, więcej w artykule: Joga skuteczna jak psychoterapia a nawet leki. Oto asany na niepokój, bezsenność, depresję.

7. Czcionka Sans Forgetica pomaga w zapamiętywaniu

Okazuje się, że trudne do odczytania czcionki mogą wspomagać proces zapamiętywania. „Czcionka Sans Forgetica to przedziwnie wyglądający font, który zmusza ludzki mózg, by lepiej zapamiętywał napisane nim informacje. Jeszcze nikt do tej pory nie zaprojektował kroju pisma właśnie w tym celu”, więcej we wpisie na blogu crazynauka.pl: Sans Forgetica – dziwna czcionka, która pomoże zapamiętać czytane treści.

8. Accidental Icon na Instagramie

Ta kobieta pokazuje, że nie ma sensu bać się starości! Z całą pewnością swoją energią mogłaby zarazić niejedną młodą osobę.

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Post udostępniony przez Accidental Icon (@iconaccidental)

9. Domowa Nutella bez użycia blendera

Koniecznie wypróbujcie ten przepis! Nutella w zdrowej wersji jest pyszna i pełna składników odżywczych i co ważne – zrobicie ją łatwo bez użycia blendera. Przepis tutaj: Domowa nutella

Nazywam się Agata Puk i pokazuję jak żyć zdrowo z przyjemnością! Wierzę, że ten blog może inspirować Was do zdrowych wyborów.