Nazywam się Agata Puk

i pokazuję jak żyć zdrowo… z przyjemnością! Wierzę, że ten blog może inspirować Was do zdrowych wyborów.

  -  Zdrowie   -  Dlaczego gorzkie pestki moreli mogą być niebezpieczne?

Dlaczego gorzkie pestki moreli mogą być niebezpieczne?

W dzisiejszym tekście chciałam się z Wami podzielić moim niedawnym odkryciem dotyczącym gorzkich pestek moreli, które są w wielu miejscach promowane jako superfoods. Na temat tych pestek w ostatnim czasie można przeczytać dużo dobrego – są reklamowane jako produkt, który jest bogaty w witaminy i kwasy tłuszczowe. Gorzkim pestkom moreli przypisuje się też działanie przeciwnowotworowe. Z tego powodu gorzkie pestki moreli zyskują popularność, są chętnie kupowane i spożywane. Jeśli chodzi o moje doświadczenia z gorzkimi pestkami moreli to miałam świadomość, że taki produkt istnieje, ale raczej nie interesowałam się nim specjalnie. Pestki moreli nie są trudno dostępne – można je z łatwością kupić w sklepach ze zdrową żywnością. Postanowiłam poruszyć na blogu ten temat, bo okazuje się, że gorzkie pestki moreli, wbrew powszechnie panującej opinii, nie są zdrowym produktem. Co więcej – mogą one być niebezpieczne dla organizmu.

Gdzie znalazłam informacje o szkodliwości gorzkich pestek moreli?

O tym, że gorzkie pestki moreli mogą być niebezpieczne przeczytałam niedawno na stronie Państwowej Inspekcji Sanitarnej. W zakładce ostrzeżenia publiczne dotyczące żywności można znaleźć informację, że jeden z producentów tych pestek – NUA Gorzkie pestki moreli BIO – umieścił na opakowaniu błędne zalecenia dotyczące spożycia. Na etykiecie zalecane jest spożycie 3-5 pestek dziennie. Jednak okazuje się, że tego typu spożycie może być groźne dla organizmu. Produkt marki NUA nie zniknie ze sklepów – wycofane zostały jednie błędnie oznakowane opakowania. Po wycofaniu produkt zostanie oznakowany nową etykietą, która zaleca spożycie 1-2 pestek dziennie. Główny Inspektor Sanitarny wycofał produkt ze sprzedaży, gdyż  spożywanie więcej niż 1-2 pestek na dzień może potencjalnie wywoływać ostre i długoterminowe toksyczne działanie. Tymczasem w wielu miejscach w sieci można znaleźć informację, że bezpieczne jest spożywanie nawet do 30 sztuk pestek dziennie! Sprawdzałam kilka sklepów internetowych i na szczęście wiele z nich przy gorzkich pestkach moreli zamieszcza komunikat o tym, aby nie przekraczać dwóch pestek dziennie. Jednak tej informacji nie znajdziemy w każdym miejscu. Niektóre sklepy internetowe sprzedające gorzkie pestki moreli podają błędne informacje dotyczące bezpiecznej dla organizmu dawki.

pexels-photo

Dlaczego pestki moreli mogą być niebezpieczne?

Gorzkie pestki moreli, ale także gorzkie migdały zawierają duże ilości substancji o nazwie amigdalina. To naturalna toksyna roślinna, która w organizmie człowieka rozkłada się uwalniając cyjanowodór w wyniku działania enzymów obecnych w pestkach. Cyjanowodór może zaś powodować poważne działania toksyczne w naszym ciele.

Podsumowanie

Główny Inspektor Sanitarny odradza spożywanie gorzkich pestek moreli. Jeśli jednak już decydujemy się na ich jedzenie to w zaleceniach jest informacja, że osoba dorosła nie powinna spożywać więcej niż 1-2 gorzkich pestek moreli w ciągu jednego dnia. Większa niż 1-2 pestki dawka tego produktu może spowodować poważne zagrożenie dla zdrowia.

„Nie ma dowodów naukowych potwierdzających, że gorzkie pestki moreli, gorzkie migdały lub amigdalina są skuteczne w leczeniu raka. Gorzkie pestki moreli i gorzkie migdały nie powinny być spożywane w celach leczniczych”*.

Jeśli zatem nie powinniśmy jeść gorzkich pestek moreli w celach leczniczych, to jakie jest ich zastosowanie? Gorzkie lub słodkie pestki moreli i migdałów mogą być używane do wzbogacania smaku żywności oraz napojów, np. amaretto oraz niektórych ciastek i ciast. W tym celu stosuje się je w bardzo małych ilościach, co nie powoduje zagrożenia dla zdrowia.

Więcej na temat gorzkich pestek moreli i migdałów możecie poczytać tutaj.
Treść ostrzeżenia – link.
*źródło: Komunikat Głównego Inspektora Sanitarnego

 

Nazywam się Agata Puk i pokazuję jak żyć zdrowo z przyjemnością! Wierzę, że ten blog może inspirować Was do zdrowych wyborów.