Czasem dostaję od Was pytania związane z dobrymi książkami o zdrowym odżywianiu. W wiadomościach prywatnych pytacie mnie, po jakie książki warto sięgnąć, kiedy szukamy rzetelnych informacji o zdrowiu i inspiracji w codziennym życiu. Na blogu przedstawiam niekiedy recenzje wartych przeczytania książek, ale nie było tu jeszcze wpisu, który pokazałby wszystkie książki o zdrowiu, które znam i polecam. A zatem taką właśnie listę książek o zdrowym odżywianiu zamieszczam poniżej – zapraszam! Część z tych pozycji to wartościowe wydania dotyczące aspektów zdrowotnych. W większości tych książek znajduje się też mnóstwo pysznych przepisów, które inspirują mnie do zdrowego gotowania.
Książki o zdrowym odżywianiu, po które warto sięgnąć – moja lista
Jesteś tym, co jesz Gillian McKeith
Książka Gillian była jedną z pierwszych pozycji książkowych związanych ze zdrowiem, jakie trafiły w moje ręce. Mimo tego, że została wydana stosunkowo dawno (2004 rok), to nadal można w niej przeczytać wiele przydatnych informacji. W książce znajdziemy podstawy związane ze zdrowym odżywianiem, ale i bardziej szczegółowe informacje, np. dotyczące ziół pomagających w walce z zaparciami. Pełno w niej też ciekawostek związanych ze zdrowym stylem życia, np. o tym dlaczego enzymy w żywności mają tak ogromny wpływ na wchłanianie składników pokarmowych.
Książkę możecie kupić tutaj.
Wybrany cytat z książki Jesteś tym, co jesz:
Białe plamki na paznokciach są klasycznych objawem niedoboru cynku. Kiedy na paznokciach ukazują się białe plamy, poziom cynku w organizmie jest już bardzo niski, więc musisz szybko działać. Rozwiązanie:
– Jedź nasiona dyni i słonecznika, gdyż zawierają dużo cynku.
– Zacznij przyjmować codziennie 1 łyżeczkę płynnych alg i 1 jedną tabletkę preparatu cynku.
Historia wewnętrzna
Historia wewnętrzna to bez wątpliwości pozycja przybliżająca tematykę działania naszego układu pokarmowego w bardzo przyjemny sposób. W książce znajdziecie np. informacje o tym, jak jedzenie transportowane jest po naszym organizmie i w jaki sposób dokładnie przebiega proces trawienia. Mi szczególnie podobał się ostatni rozdział dotyczący tego, w jaki sposób na co dzień dbać o naszą florę jelitową. Autorka wymienia tam konkretne rozwiązania pozwalające zachować prawidłową florę bakteryjną w jelitach. A jak się okazuje, jelita mają ogromny wpływ na różne aspekty naszego zdrowia, a sieć neuronalna w naszym przewodzie pokarmowym to nasz tzn. „drugi mózg”. Szczegółową recenzję tej książki znajdziecie we wpisie: Historia wewnętrzna – opowieść o najbardziej fascynującym organie naszego ciała.
Książkę możecie kupić tutaj.
Wybrany cytat z książki Historia wewnętrzna:
Ponad 95% żyjących na świecie bakterii nie wyrządza ludziom jakiejkolwiek szkody, a niektóre z drobnoustrojów mogą okazać się wręcz pożyteczne. Dlatego w zwykłym gospodarstwie domowym dezynfekcja nie jest do niczego potrzebna – chyba, że ktoś w rodzinie jest chory albo pies zrobił kupę na podłogę w salonie. (…) Celem sprzątania powinno być zmniejszenie ilości bakterii, a nie pozbycie się ich ze szczętem. Również złe bakterie mogą być dla nas przydatne, służąc jako swoiste worki treningowe.
Cały ten cukier Damon Gameau
Jeśli raz na zawsze chcecie pozbyć się uzależniania od cukru, to koniecznie przeczytajcie tę książkę. Jej autor sprawdzał, jakie skutki w jego organizmie spowoduje codzienne spożywanie równowartości 40 łyżeczek cukru. Jednak Gameau nie jadł czekolady, lodów czy innych słodyczy. Przez 60 dni jego jadłospis składał się wyłącznie z produktów uchodzących za „zdrowe”. W książce znajdziemy wiele informacji na temat cukru – wszystko podane jest w bardzo przejrzystej, często graficznej formie. Wyniki eksperymentu dają do myślenia – po 60 dniach jedzenia „zdrowej żywności” autor przytył ponad 8 kg, a jego wyniki krwi pokazały, jak druzgocące skutki ma dieta pełna cukru. Pełną recenzję książki znajdziecie w moim tekście „Cały ten cukier”- książka, która motywuje do zmian w sposobie jedzenia.
Książkę Cały ten cukier możecie kupić tutaj.
Wybrany cytat z książki Cały ten cukier:
Dla przemysłu spożywczego cukier okazał się cudownym składnikiem. Był tani, smakował klientom, doskonale sprawdzał się jako konserwant i co szczególnie ważne, przywrócił jedzeniu smakowitość, która zniknęła wraz z tłuszczem.
Smakowita Ella
Tę książkę kupiłam głównie ze względu na wspaniałe przepisy Elli. W środku znajdziecie jednak również trochę informacji o produktach, które na co dzień warto wprowadzić do diety. Są tam przepisy na domowe mleko migdałowe, mleko z brązowego ryżu, mleko owsiane czy masło orzechowe. Przepisy w książce to dania złożone z warzyw, owoców, roślin strączkowych, orzechów i zbóż. Mi najbardziej podoba się to, że posiłki Elli są szybkie i łatwe do przygotowania, bo nie lubię spędzać w kuchni zbyt dużo czasu. Pełną recenzję książki znajdziecie we wpisie: Smakowita Ella – moja recenzja wyjątkowej książki.
Książkę Smakowita Ella możecie kupić tutaj.
Wybrany cytat z książki Smakowita Ella:
Wszyscy miewamy ochotę na słodycze, to zupełnie normalne, i nie mam zamiaru przekonywać Was, że nie powinniście ich jeść. Istnieje wspaniała, naturalna alternatywa dla słodyczy, która smakuje równie dobrze – jeśli nie lepiej – od przetworzonych, napakowanych cukrem deserów, do których tak przywykliśmy, i która sprawi, że poczujecie się o wiele lepiej.
Podsumowanie
Jestem pewna, że powyższe książki to świetna motywacja do zdrowego stylu życia. Mnie każda z tych pozycji zachęciła do wprowadzenia wielu zmian w sposobie odżywiania i do przygotowania wielu odżywczych posiłków. Jeśli znacie jeszcze jakieś dobre książki o podobnej tematyce, to będę wdzięczna za polecenie ich w komentarzach.