Nazywam się Agata Puk i pokazuję jak żyć zdrowo… z przyjemnością! Wierzę, że ten blog może inspirować Was do zdrowych wyborów.

  -  Książki   -  „Cały ten cukier”- książka, która motywuje do zmian w sposobie jedzenia

„Cały ten cukier”- książka, która motywuje do zmian w sposobie jedzenia

Z okazji Światowego Dnia Książki mam dla Was recenzję pozycji dotyczącej zdrowia. W dzisiejszym tekście napiszę o książce „Cały ten cukier” Damona Gameau. Jak wiecie, jakiś czas temu oglądałam i polecałam Wam film pod tym samym tytułem. Czy zatem dla osób, które widziały film, ta książka jest ciekawą pozycją? Sama się nad tym zastanawiałam i w dzisiejszym tekście rozwieję te wątpliwości.

Cały ten cukier – moja recenzja

60 dni, 40 łyżeczek cukru

Książka Damiana Gameau opisuje eksperyment, któremu poddał się autor. Sprawdzał on jakie skutki w jego organizmie spowoduje codzienne spożywanie równowartości 40 łyżeczek cukru. Jednak Gameau nie jadł czekolady, lodów czy innych słodyczy. Przez 60 dni jego jadłospis składał się wyłącznie z produktów uchodzących za „zdrowe”. Czym zatem odżywiał się autor eksperymentu? Jego codzienna dieta złożona była z niskotłuszczowych jogurtów, batoników zbożowych, płatków śniadaniowych, napojów dla sportowców i soków.

gold-bear-gummi-bears-bear-yellow-55825

Książka jest podzielona na cztery części. Pierwsza z nich to opis eksperymentu, gdzie autor dzieli się swoimi doświadczeniami związanymi ze zmianą diety. W drugiej części opisane są fakty naukowe dotyczące cukru oraz wyniki eksperymentu. Trzecia część książki to wskazówki dotyczące tego, jak pozbyć się cukru ze swojej diety. W części czwartej mamy zaś przepisy, z których autor korzystał podczas detoksu, który przeprowadził u siebie po zakończeniu eksperymentu. Co spodobało mi się w książce? Autor daje czytelnikowi dużo informacji na temat cukru – wszystko podane jest w bardzo przejrzystej, często graficznej formie. Wyniki eksperymentu dają do myślenia – po 60 dniach jedzenia „zdrowej żywności” autor przytył ponad 8 kg, a jego wyniki krwi pokazały, jak druzgocące skutki ma dieta pełna cukru.

 

12991860_1333704223312513_615188748_o

Fakty na temat cukru

Wszechobecny cukier
Cukier jest dodany do 80% wyrobów spożywczych dostępnych w supermarketach. W książce przedstawiono dokładny opis produktów, w których ukrywa się cukier. Są to m.in. niskotłuszczowej jogurty, napoje słodzone, soki, sosy do makaronu. Autor podkreśla, że wiele cukru trafia do naszego organizmu pod postacią płynów. I to nie tylko w formie Coca-coli czy energetyków, ale i soków owocowych. W tekście pada bardzo ważne zdanie, że owoce i soki owocowe to dwie bardzo różne rzeczy. W nieprzetworzonych owocach znajdziemy błonnik, składniki odżywcze i cukry w ilościach, które nasz organizm może prawidłowo wykorzystać. Tymczasem szklanka soku jabłkowego nie zawiera wszystkich składników znajdujących się w czterech jabłkach – zawiera jedynie obecny w nich cukier. A liczba cukrów prostych znajdująca się w czterech jabłkach to równowartość aż 16 łyżeczek cukru.

Jak cukier wpływa na mózg
Podczas swojego eksperymentu autor zauważył, że jedząc produkty z dużą zawartością cukru trudno mu się nasycić. Damien był ciągle głody mimo, że spożywał dokładnie tę samą liczbę kalorii, co przed eksperymentem. Autor doświadczył też zmian nastroju i zauważył, że po zjedzeniu cukru jest pobudzony, jednak po krótkim czasie odczuwa brak sił.

creativity is Intelligence having fun (2)

Wiedza o cukrze
W książce znajdziemy też opisy rodzajów cukrów naturalnych i przetworzonych, a także słownik najważniejszych pojęć związanych z wpływem cukru na organizm. Pozwala to na uporządkowanie wiedzy na temat cukru. Autor doradza też czytelnikom jak czytać etykiety, bo cukier może ukrywać się w produktach pod różnymi nazwami.

Podsumowanie

Na początku podejrzewałam, że książka nieszczególnie mnie zainteresuje z racji tego, że oglądałam już film. Jednak okazało się, że to bardzo wartościowe uzupełnienie filmu „Cały ten cukier”, poszerzające wiedzę na temat negatywnego działania cukru na nasz organizm. Z pełnym przekonaniem polecam Wam zatem tę pozycję. Książka może okazać się dobrym motywatorem do wprowadzenia zmian w swoim życiu i wyrzucenia cukru ze swojej diety.

Książkę Cały ten cukier możecie kupić tutaj.

Cały ten cukier recenzja

 

Nazywam się Agata Puk i pokazuję jak żyć zdrowo z przyjemnością! Wierzę, że ten blog może inspirować Was do zdrowych wyborów.