Nazywam się Agata Puk

i pokazuję jak żyć zdrowo… z przyjemnością! Wierzę, że ten blog może inspirować Was do zdrowych wyborów.

  -  Książki   -  Piersi. Poradnik dla każdej kobiety – tę książkę powinna przeczytać każda z nas

Piersi. Poradnik dla każdej kobiety – tę książkę powinna przeczytać każda z nas

Dziś na blogu przeczytacie moją recenzję książki pt. Piersi. Poradnik dla każdej kobiety. O tej pozycji wspominałam już przy okazji wpisu na temat koktajlu wzmacniającego z superfoods. Do tamtego przepisu na koktajl zainspirowała mnie receptura właśnie z książki, którą będę dziś recenzować. Dlaczego uważam, że to lektura obowiązkowa dla każdej kobiety? Zapraszam na wpis!

Piersi. Poradnik dla każdej kobiety

Autorką książki Piersi. Poradnik dla każdej kobiety jest dr Kristi Funk – amerykańska lekarka specjalizująca się w chirurgii piersi, która tym tematem zajmuje się od dwudziestu lat. Ta informacja zaskoczyła mnie kiedy zobaczyłam zdjęcie autorki zamieszczone na okładce książki – wygląda ona na nim bardziej na trzydziestoletnią kobietę, niż na lekarkę z takim stażem. W książce znajdziemy wiele wskazówek odnośnie wartościowej diety i być może to właśnie m.in. odżywcza dieta jest kluczem do takiego wyglądu. Dr Funk zasłynęła w mediach nie tylko za sprawą książki na temat piersi, ale i z powodu zabiegu mastektomii, którą wykonała dla Angeliny Jolie.

Dzięki tak ogromnemu doświadczeniu udało się dr Funk napisać książkę, która jest napisana w naprawdę przystępny sposób. Mimo mnóstwa konkretnych informacji i ogromu wiedzy medycznej popartej badaniami naukowymi nie ma się wrażenia, że to pozycja ściśle naukowa. Wręcz przeciwnie – kierowana jest do kobiet na całym świecie i operuje językiem, który nie przytłacza w odbiorze.

Książkę w Polsce wydało wydawnictwo Otwarte i już na pierwszych stronach możemy zobaczyć, że tę pozycję polecają autorytety w dziedzinie polskiej onkologii, m.in. Fundacja Rak’n’Roll – Wygraj życie czy dr n. med. Diana Hodorowicz-Zaniewska, chirurg onkolog z Uniwersyteckiego Centrum Leczenia Chorób Piersi w Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie. Dr n. med. Diana Hodorowicz-Zaniewska podkreśla, że książka przedstawia wiedzę na temat profilaktyki, diagnostyki i leczenia raka piersi w sposób wyczerpujący i przystępny i całkowicie się zgadzam z taką opinią.

Piersi. Poradnik dla każdej kobiety – IV części związane ze zdrowiem piersi

Książka w sposób kompleksowy omawia zagadnienia związane ze zdrowiem piersi. Autorka podzieliła ją na cztery rozdziały:

  • I. Zdrowe piersi – podstawy

Znajdziemy tu kluczowe informacje związane z dbaniem o piersi, samobadaniem piersi, jak i najpopularniejszymi mitami dotyczącymi raka piersi. Funk obala m.in. mit związany z tym, że nabiał powoduje raka piersi – obecnie nie ma dowodów na takie powiązanie.

  • II. Rak – obniżanie ryzyka 

W tej części autorka opisuje dokładne wskazówki dotyczące tego co jeść, a czego unikać, jeśli chcemy, aby nasza dieta w jak największym stopniu przyczyniała się do minimalizowania ryzyka związanego z rakiem piersi. Mi właśnie ta część książki podobała się najbardziej, bo znalazłam w niej mnóstwo cennych, praktycznych porad związanych z jedzeniem i zdrowymi nawykami. Wszystkie dane Funk opiera o badania naukowe, co jest niezwykle istotne. Znajdziemy tu np. takie praktyczne wskazówki, jak 8 prostych sposobów, jak chronić się przed działaniem toksyn. Autorka pisze w tej części o tym by, jeśli to możliwe, wybierać żywność ekologiczną. Jednak jeśli nie mamy takiej możliwości, to warto przynajmniej niektóre owoce kupować w wersji eko, np. te które spożywamy ze skórką. „Szarpnij się na droższe owoce i warzywa ekologiczne, jeśli jesz je ze skórką (czyli na przykład owoce jagodowe, na bananach zaś możesz zaoszczędzić)”, (…) nieekologiczne owoce i warzywa obieraj.

  • III. Osobiste czynniki ryzyka – co możesz kontrolować, a czego nie

W tym rozdziale opisano różne czynniki ryzyka, które są związane z rakiem piersi. Bardzo ciekawe informacje dotyczą szczególnie mutacji genów BRCA-1 i BRCA-2. Autorka pisze o tym, dlaczego warto wykonać test związany z tym, czy jesteśmy nosicielką takiej mutacji. Szokująca była dla mnie też informacja, że nawet wzrost może być czynnikiem zwiększonego ryzyko raka piersi. Jak pisze autorka: „Możesz wierzyć lub nie, ale im jesteś wyższa, tym bardziej jesteś narażona na raka piersi”. W jaki sposób tak się dzieje – to dokładnie wyjaśnione jest w książce.

  • IV. Decyzje dotyczące leczenia i życie z ryzykiem 

Ta część książki zawiera informacje związane m.in. z badaniami przesiewowymi i wykrywaniem raka piersi.

Podsumowanie

Jestem pewna, że czytając książkę Piersi. Poradnik dla każdej kobiety nie raz będziecie zaskoczone i przejęte tym, jak wiele różnych czynników ma wpływ na nasze zdrowie. Dla mnie ta książka to nie tylko pozycja związana z niezwykle ważną częścią mnie – piersiami, ale także poradnik wyjaśniający skomplikowane działanie ludzkiego organizmu. Bardzo polecam Wam tę książę – to idealny prezent dla siebie, ale i dla bliskich Wam kobiet.

Książkę możecie kupić tutaj.

Nazywam się Agata Puk i pokazuję jak żyć zdrowo z przyjemnością! Wierzę, że ten blog może inspirować Was do zdrowych wyborów.