Pisałam Wam niedawno o tym, że z uwagi na poruszaną na blogu tematykę czasem zdarza się, że moi czytelnicy myślą, że z wykształcenia jestem dietetykiem i proszą mnie o ułożenie diety. Dziś na blogu wyjaśnię dlaczego kierowanie zapytań dietetycznych do blogera nie jest najlepszym pomysłem. We wpisie polecę też trzech najlepszych dietetyków, do których ja zwróciłabym się z prośbą o pomoc, gdybym potrzebowała takiej specjalistycznej wiedzy.
Dietetyk, który bloguje vs bloger – to samo czy niekoniecznie?
To miłe, że ktoś uważa mnie za osobę kompetentną w temacie układania diety oraz że darzy mnie zaufaniem. Zawsze jednak na zapytania związane z ułożeniem diety odpisuję w prosty sposób wyjaśniając, że nie zajmuję się taką działalnością. Sam fakt, że piszę na temat zdrowia nie oznacza, że mogłabym komuś ułożyć dobrą dietę. Takie kwestie warto jednak powierzać osobom, które się w tym specjalizują, a ja, jako bloger, nie posiadam dogłębnej wiedzy w temacie układania jadłospisów i dopasowania posiłków do konkretnej osoby. Zapytania związane z ułożeniem diety, które spływają do mnie w wiadomościach prywatnych na Facebooku lub przez maila najczęściej zadziwiają mnie nie tylko przez sam fakt takiego zapytania, ale szczególnie przez formę, w jakiej ktoś prosi mnie o radę.
Najlepszy dietetyk – czy warto pisać do blogerów?
Jakie zapytania spływają do mnie w wiadomościach prywatnych? Jak widzicie powyżej moi czytelnicy piszą do mnie czasem zapytania o dietę – to trzy różne osoby pytające mnie o swój sposób odżywiania. Takie pytania są niestety bardzo często sformułowane w formie żądania, a nie prośby. Osoby, które proszą mnie o porady dietetyczne nie wpadły na to, że najpierw wypadałoby poszukać na blogu informacji o tym, czy w ogóle jestem dietetykiem i czy zajmuję się układaniem diet. A zapewniam Was – jeśli osoba prowadząca bloga jest dietetykiem i udziela porad dietetycznych, to taka informacja znajduje się na jej stronie. Jeśli takiej informacji nie ma, to należałoby przyjąć, że bloger tego nie robi. Jeśli jednak, mimo braku informacji na blogu o udzielaniu porad dietetycznych, chcecie mimo wszystko zapytać blogera o ułożenie jadłospisu, to warto najpierw po prostu przywitać się i zapytać, czy bloger zajmuje się taką działalnością, a nie od razu zakładać, że to robi.
Najlepszy dietetyk – czy warto prosić blogera o ułożenie diety?
Bloger to zawód, który może być powiązany z dietetyką, szczególnie jeśli blog dotyczy zagadnień związanych z szeroko pojętym zdrowym stylem życia. Tak jest właśnie na moim blogu – znajdziecie tu wskazówki i porady na temat tego, jak żyć zdrowo z przyjemnością. Czym innym jest jednak pisanie o zdrowiu i dzielenie się swoimi doświadczeniami, a czym innym – układanie diety w oparciu o specjalistyczną wiedzę z zakresu dietetyki i w uwzględnieniu indywidualnych potrzeb pacjenta. Jestem blogerem i w ten sposób zarabiam na życie. Nie zajmuję się układaniem diet, bo ani nie mam do tego odpowiedniego wykształcenia, ani czasu ani chęci. Mam świadomość tego, że aby udzielić komuś porady dietetycznej potrzeba znać jego historię chorób, preferencje żywieniowe, alergie czy nietolerancje pokarmowe, ograniczenia budżetowe czy nawet poglądy związane ze sposobem żywienia.
Jest mnóstwo czynników, które dobry dietetyk powinien wziąć pod uwagę i dobrze przeprowadzony wywiad z pacjentem to dla mnie jedna z kluczowych kwestii charakteryzujących dobrego dietetyka. Dlatego dziwią mnie prośby kierowane do blogera związane z ułożeniem diety, tym bardziej, kiedy nie są to prośby, a żądania. Te zapytania wyglądają zwykle bardzo podobnie – ktoś zobaczył u mnie ciekawy artykuł i uznał, że mogę szybko pomóc mu w jego problemie. Tymczasem nie ma czegoś takiego jak szybka, dobra i uniwersalna dieta dla każdego – bo każdy organizm jest inny i potrzebuje innego sposobu żywienia.
Właśnie z tego powodu nie znajdziecie na moim blogu przykładowych jadłospisów na 1500, 1700 czy 2000 kcal. Nie ma na moim blogu przykładowej diety odchudzającej czy zwiększającej masę mięśniową. I świadomie nie piszę artykułów na ten temat z jednego prostego powodu – nie jestem dietetykiem. Swoje wpisy opieram głównie na własnym doświadczeniu, piszę o tym co się u mnie sprawdza i jeśli moje rozwiązania okażą się dla kogoś pomocne – to super, cieszy mnie to. Ale będąc blogerem nie jestem osobą odpowiednią do układania innym diet.
Zapytaj dietetyka – cykl wpisów na blogu
Kiedy chcę, aby temat, który przedstawiam na blogu, był omówiony w sposób bardziej specjalistyczny, to chętnie korzystam z pomocy dietetyków. Na moim blogu znajdziecie cały cykl wpisów pt. Zapytaj dietetyka, w których dietetycy odpowiadali na najbardziej nurtujące Was zagadnienia.
Zapytaj dietetyka #1: Posiłki białkowo-tłuszczowe – kiedy? jak? dla kogo?
Zapytaj dietetyka #2: Najpopularniejsze mity dotyczące odżywiania
Zapytaj dietetyka #3: Co jeść, aby mieć piękną cerę?
Zapytaj dietetyka #4: Co szkodzi cerze? Uważaj na te produkty
Zapytaj dietetyka #5: Jednodniowy detoks – czy warto?
Chcę aby moje artykuły były dla Was wskazówką, jak żyć bardziej zdrowo, ale warto pamiętać o jednym – żaden z moich artykułów na blogu nie zastąpi wizyty u dobrego dietetyka. To dietetyk, który skończył specjalistyczne studnia w zakresie odżywiania, który ma doświadczenie w układaniu diet, który przeprowadzi z Wami odpowiednio pogłębiony wywiad – to właśnie on może ułożyć dla Was właściwą dietę.
Najlepszy dietetyk – jak wybrać dobrego dietetyka?
Kiedy mamy problem z masą ciała, problemy trawienne, złe samopoczucie, to wizyta u dietetyka jest naprawdę niezbędna i może nam bardzo pomóc. Naprawdę nie warto bać się takiej wizyty, bo dobry dietetyk może pomóc nam w różnych aspektach związanych z naszym odżywianiem. Dobry dietetyk, poza dokładnym wywiadem i zleceniem szczegółowych badań mających na celu zdiagnozowanie problemu, może pomoc nam we w wprowadzeniu zdrowych nawyków w życie. A najlepszy dietetyk to taki, który podpowie co jeść w oparciu o nasze preferencje żywieniowe.
Dla mnie dobry dietetyk, to taki który:
- ma odpowiednią wiedzę – skończył studia wyższe w zakresie dietetyki
- posiada przynajmniej kilkuletnie doświadczenie w układaniu diet i w pracy z pacjentem
- wykona szczegółowy wywiad z pacjentem
- zleci niezbędne badania diagnostyczne
- ułoży dietę dopasowaną do naszego organizmu, stylu życia, preferencji żywieniowych
Polecani dietetycy
Poniżej polecę moim zdaniem trzech najlepszych dietetyków, do których ja zwróciłabym się z prośbą o pomoc, gdybym potrzebowała takiej specjalistycznej wiedzy. Kolejność jest przypadkowa.
Viola Urban – to dyplomowany dietetyk (absolwentka Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego) i blogerka prowadząca blog okiemdietetyka.pl. Viola pisze o sobie, że pasja popchnęła ją w stronę publicystyki, food writingu oraz fotografii kulinarnej i z całą pewnością mamy na to dowody w postaci jej dwóch książek kulinarnych Poranne inspiracje i Dieta na wynos. Na blogu Violi znajdziecie przykładowe jadłospisy pełne odżywczych pomysłów na posiłki. I w tym przypadku taki jadłospis jest jak najbardziej uzasadniony – Viola jest dietetykiem i na swoim blogu publikuje inspirujące jadłospisy, np. taki: Dieta bezmleczna 1700 kcal
Małgosia Lenartowicz – nie sposób nie zauważyć, że to co robi Gosia na co dzień – pisanie książek i bloga oraz doradztwo żywieniowe, to jej wielka pasja. Szczegóły związane z doradztwem żywieniowym znajdziecie tutaj. Na fachową pomoc tej dietetyczki mogą liczyć zwłaszcza osoby z problemami związanymi z tarczycą. Polecam Wam też bloga qchenne-inspiracje.pl.
Kamila Wrzesińska – jest dietetykiem klinicznym i coachem zdrowia. Kamila ukończyła Wydział Nauki o Zdrowiu Akademii Medycznej w Warszawie oraz studia podyplomowe na kierunku Coaching Zdrowia i Żywienia w Collegium Civitas. Promowanie zdrowego trybu życia jest jej pasją i życiową misją. Ma 12-letnie doświadczenie w pracy z pacjentami z nadwagą i otyłością. Pomaga odnaleźć równowagę między miłością do jedzenia a zdrowym trybem życia. Zajmuje się dietoterapią chorób przewlekłych, zwanych cywilizacyjnymi. Prowadzi prywatny gabinet dietetyczny MediFit, jest autorką bloga zielonytalerz.pl, na którym dzieli się z czytelnikami wiedzą na temat prawidłowego odżywiania i prostymi przepisami na pyszne i zdrowe posiłki. To właśnie z Kamilą zrealizowałam cykl pt. Zapytaj dietetyka. Szczegóły współpracy z nią znajdziecie tutaj.
Podsumowanie
Jak widać powyżej – każda z polecanych przeze mnie dietetyczek posiada bloga. I właśnie do takich blogerów warto pisać z prośbą o skomponowanie diety – bo dziewczyny są nie tylko blogerkami, ale przede wszystkim dietetykami. Mam nadzieję, że dzisiejszy wpis zainspirował Was i wyjaśnił na czym polega różnica pomiędzy blogerem piszącym o zdrowiu a dietetykiem, który w ramach poszerzania swojej działalności pisze bloga.