Mimo, że ostatnio najczęściej robię mleka roślinne w domu, to lubię też testować gotowe napoje roślinne. Podczas niedawnej wizyty w Rossmanie skusiłam się na tamtejsze napoje owsiane i ryżowe. Przy okazji kupiłam też ciekawie wyglądające wafle kukurydziane. Zrecenzuję też dla Was batoniki Chlorella, które udało mi się wygrać w konkursie na fanpage’u marki na Facebooku. Razem z całym opakowaniem batoników wygrałam też roczną prenumeratę magazynu Kukbuk! Bardzo mnie to cieszy, bo rzadko udaje mi się coś wygrać (w zasadzie to nie pamiętam kiedy ostatnio coś wygrałam).
1. Napój owsiany enerBIO
Kraj pochodzenia: Niemcy
Pojemność i cena: 1l – 5,49 zł (cena regularna: 6,99 zł)
Byłam ciekawa, jak smakuje napój owsiany z Rossmanna, dlatego kiedy akurat był w promocji postanowiłam go wypróbować. Skład tego napoju jest całkiem okay i wygląda następująco: woda, owies pełnoziarnisty 11%, olej słonecznikowy, sól morska. Zarówno owies jak i olej słonecznikowy zawarte w tym napoju pochodzą z kontrolowanej ekologicznie uprawy.
Smak
Napój jest bardzo smaczny. Na uwagę zasługuje też fakt, że w składzie nie ma cukrów dodanych. Warto pamiętać, że w tym napoju jest stosunkowo duża liczba cukrów prostych na 100 g – 5,2 g/100 g. Więcej o tym, jak wybierać dobre napoje roślinne pisałam tutaj: Napoje roślinne – moja analiza.
2. Napój ryżowy enerBIO
Kraj pochodzenia: Niemcy
Pojemność i cena: 1l – 7,99 zł
Kolejny napój roślinny z Rossmanna, jaki miałam okazję wypróbować, to napój ryżowy enerBIO. Robiłam już raz domowe mleko ryżowe (z ryżu brązowego), ale nie zachwyciło mnie ono smakiem na tyle, aby się podzielić z Wami przepisem. Szukam cały czas dobrej receptury na domowe mleko ryżowe, jeśli więc macie dobry przepis, to będę wdzięczna za podzielenie się nim. A wracając do napoju z Rossmana – skład napoju ryżowego to: woda, ryż 12%, olej słonecznikowy, regulator kwasowości: węglan wapnia, sól morska. Składniki pochodzą z kontrolowanej biologicznie uprawy.
Smak
Napój mi posmakował, jest delikatnie słodki i ma kremową konsystencję. Trochę zdziwił mnie fakt, że mleko ryżowe enerBIO smakuje podobnie do mleka owsianego. Na napoju jest napisane: “Bez dodatku cukrów – zawiera naturalnie występujące cukry”, co wyjaśniałoby lekko słodki smak tego mleka. Piłam też niedawno ten napój w wersji z wanilią – był równie dobry, nieco bardziej słodki niż klasyczna wersja.
Podsumowując – napoje owsiane i ryżowe z Rossmanna marki enerBio mają dobry skład i są całkiem niezłe w smaku. Minusem tych napojów jest ich stosunkowo wysoka cena. Wybierając tego typu napoje warto też wiedzieć, że 1 litr takiego napoju to 400 kcal (napój owsiany) lub 540 kcal (napój ryżowy). Z tego powodu osoby na diecie odchudzającej powinny pamiętać o ich kaloryczności. Mimo, że te napoje nie zawierają cukrów dodanych, to w składzie występują cukry naturalnie występujące w owsie czy w ryżu. Dlatego też napoje ryżowe i owsiane nie są produktami bezcukrowymi. W litrze napoju owsianego zajdziemy 52 gramy cukru (równowartość 10 łyżeczek cukru), zaś w jednym litrowym opakowaniu napoju ryżowego 45 gramów cukrów (równowartość 9 łyżeczek).
3. Wafle kukurydziane z kaszą jaglaną i czarnym pieprzem, Good Food
Kraj pochodzenia: Polska
Masa i cena: 1,19 zł za 35 g (cena regularna: 1,49 zł)
Nie kupuję często tego typu wafli, ale dodatek kaszy jaglanej, którą bardzo lubię, zachęcił mnie do zakupu. Wafle mają dobry skład i są dobrą formą zdrowej przekąski. Skład: pełnoziarnista kukurydza 51%, grys kukurydziany 37,50%, kasza jaglana 10%, sól morska 1%, pieprz czarny mielony 0,5%.
Smak
Smak tych wafli przypadł mi do gustu. Mimo tego, że zawartość pieprzu to jedynie 1% to był on dosyć wyczuwalny. Jeśli ktoś lubi pikantne przekąski, to ten produkt powinien mu posmakować.
4. Baton Chlorella – Natural Energy Bar
Kraj pochodzenia: Polska
Masa i cena: 30 g, cena: 4,99 zł
Dużym plusem tej przekąski jest prosty skład. Batonik o smaku żurawiny i jagód goji miał w składzie: daktyle, żurawinę 24,5%, chlorellę 10%, orzechy nerkowca, wiśnia, jagody goji 1%.
Smak
Daktyle na pierwszym miejscu w składzie pozwalały mi sądzić, że batonik będzie smaczny i rzeczywiście tak było. Baton ma zwartą konsystencję, ale jest dosyć miękki. Jego kolor nie jest może zachwycający, ale smak rekompensuje wrażenia wizualne. Chlorella, obecna w 10 procentach jest lekko wyczuwalna i podoba mi się jej smak.
Czym w ogóle jest chlorella?
To naturalna alga słodkowodna zawierająca bardzo dużą dawkę chlorofilu. Ten produkt zaliczany jest do superfoods, ze względu na bogactwo białka, naturalnego chlorofilu i beta-karotenu. Dzięki takim składnikom chlorella wzmacnia odporność i ma zdolność do usuwania toksyn z organizmu. Jeden taki batonik ma tylko 107 kcal, więc to świetna przekąska także dla osób na diecie.
Podsumowanie
Nadal uważam, że różnego rodzaju przekąski i napoje roślinne najlepiej przygotowywać w domu używając sprawdzonych składników. Jesteśmy wtedy pewni, że to co jemy jest nie tylko dobre, ale ma też świetny skład. Zazwyczaj przygotowuję przekąski i napoje roślinne w domu (np. mleko kokosowe czy migdałowe), jednak czasem korzystam też ze sklepowych propozycji. Jak widać powyżej da się znaleźć w sklepach ciekawe alternatywy domowych słodyczy czy napojów, po które można od czasu do czasu sięgać.
*Wpis nie jest sponsorowany i nie powstał we współpracy z żadną marką.