Postanowiłam poruszyć na blogu problem związany ze smogiem, bo to ważny czynnik zagrażający naszemu zdrowiu, którego nie powinniśmy lekceważyć. Moje obserwacje i doświadczenia pokazują jednak, że ten problem jest niestety mocno bagatelizowany. Dlaczego jakość powietrza wokół nas jest tak istotna? Z jakiego powodu smog jest niebezpieczny? Jak chronić się przed smogiem? O tym wszystkim piszę w dzisiejszym poście. Przedstawię też recenzję oczyszczacza powietrza Mi Air Mini, którego obecnie używam.
Dlaczego smog jest niebezpieczny? 10 faktów, które warto znać
1. Zanieczyszczenie powietrza jest jednym z głównych czynników zagrażających naszemu zdrowiu. Pyły zawieszone wpływają na stan zdrowia ludzi bardziej, niż jakiekolwiek inne zanieczyszczenia. Zły stan powietrza ma wpływ na zwiększoną zapadalność na choroby takie jak: udar mózgu, choroby serca, rak płuc, a także przewlekłe i ostre choroby układu oddechowego, w tym astmy.
2. Im niższy poziom zanieczyszczenia powietrza, tym lepszy stan naszego układu krążenia i układu oddechowego, a także ogólny stan naszego zdrowia. Długotrwałe narażenie na działanie pyłów zawieszonych powoduje, że w naszym organizmie dochodzi do przewlekłego stanu zapalnego.
3. WHO sformułowało wytyczne dotyczące jakości powietrza “WHO Air quality guidelines”. Wytyczne te określają, jaki poziom zanieczyszczenia powietrza jest szkodliwy dla zdrowia. Według wytycznych WHO redukcja pyłów zawieszonych (PM10) z 70 do 20 mikrogramów na metr sześcienny (μg/m3), wpływa na zmniejszenie zgonów związanych z zanieczyszczeniem powietrza o około 15%.
4. Według definicji WHO pyły zawieszone (particulate matter) to mieszanina cząstek stałych i cząstek ciekłych, a także substancji organicznych i nieorganicznych zawieszonych w powietrzu. Główne składniki pyłów zawieszonych to: siarczany, azotany, amoniak, chlorek sodu, sadze, pyły mineralne i woda.
5.Cząsteczki pyłów zawieszonych najbardziej szkodliwe dla zdrowia to te o średnicy 10 mikrometrów lub mniej (≤ PM10). Cząsteczki PM10 mogą przenikać i osadzać się w głębi płuc, natomiast pył PM2,5 – cząstki o średnicy mniejszej niż 2,5 mikrometra mogą przenikać również do krwi. Częsta ekspozycja na tego typu cząsteczki zwiększa ryzyko wystąpienia chorób układu sercowo-naczyniowego i układu oddechowego, a także raka płuc.
6. Pomiary jakości powietrza są zazwyczaj wyrażane w wymiarze dziennych lub rocznych stężeń cząstek PM10. Pomiary te zwykle opisują stężenie pyłów zawieszonych w mikrogramach na metr sześcienny (mg/m3). Jeśli dana stacja pomiarowa dysponuje dostatecznie czułymi narzędziami pomiarowymi, to udostępnia też stężenia drobnych cząstek (PM2,5 lub mniejszych).
7. Istnieje ścisły związek pomiędzy narażeniem na działanie wysokich stężeń cząstek pyłów zawieszonych (PM10 i PM2,5) a zwiększoną śmiertelnością i zachorowalnością. I odwrotnie, kiedy stężenie małych i drobnych cząstek w powietrzu zmniejsza się – to zmniejsza się też śmiertelność (przy założeniu, że pozostałe czynniki pozostają takie same).
8. Wytyczne WHO dotyczące pyłów zawieszonych
Dopuszczalny poziom stężenia pyłu PM10 w powietrzu to 50 µg/m3w ujęciu dobowym.
PM2.5
10 μg/m3 średnio rocznie
25 μg/m3 średnio w ciągu doby
PM10
20 μg/m3 średnio rocznie
50 μg/m3 średnio w ciągu doby
9. Pyły zawieszone mają wpływ na zdrowie nawet przy bardzo niskich stężeniach. A to oznacza, że każdy poziom zanieczyszczeń powoduje pewne szkody w naszym organizmie. Z tego powodu wytyczne WHO mówią o tym, że powinnismy dążyć do osiągnięcia możliwie najniższych stężeń pyłów zawieszonych.
10. Poważnym zagrożeniem dla zdrowia jest nie tylko narażenie na pyły zawieszone – także ozon (O3), dwutlenek azotu (NO2) i dwutlenek siarki (SO2) są bardzo niebezpieczne dla organizmu. Podobnie jak w przypadku pyłów zawieszonych, często najwyższe stężenia tych cząsteczek występują w miastach.
Zanieczyszczone powietrze jest niezwykle groźne dla naszego zdrowia. Na stronie polskiego alarmu smogowego (link) znajdziecie szereg informacji na temat tego, jak smog działa na nasz organizm. Niestety pyły zawieszone wpływają zarówno na nasz układ oddechowy, układ krwionośny, jak i układ nerwowy. Smog jest szczególnie niebezpieczny dla dzieci, osób starszych i kobiet w ciąży. Istnieją badania wskazujące na związek pomiędzy narażeniem ciężarnych na zanieczyszczenie powietrza, a większą szansą poronienia, obumarcia płodu i wcześniactwa. “Pyły zawieszone o średnicy poniżej 10 mikrometrów wdychane do płuc mogą powodować różne reakcje takie jak: kaszel, trudności z oddychaniem, zadyszkę, szczególnie w czasie wysiłku fizycznego. Przyczyniają się do zwiększenia zagrożenia infekcjami układu oddechowego oraz występowania zaostrzeń objawów chorób alergicznych np. astmy, kataru siennego i zapalenia spojówek” (źródło).
Jak walczyć ze smogiem?
- Szukaj informacji na temat zanieczyszczeń powietrza i ich wpływu na organizm
Niewiedza nie sprawi, że problem zniknie. Warto edukować się w temacie wpływu pyłów zawieszonych na nasze zdrowie i szukać sposobów na ograniczenie ich występowania w przestrzeni wokół nas.
- Monitoruj stopień zanieczyszczenia powietrza
Obecnie łatwo można sprawdzać jakość powietrza w internecie lub za pomocą aplikacji na telefonie. Ja używam darmowej aplikacji Kanarek – tutaj link. Jedną z lepszych darmowych aplikacji jest też aplikacja Stopień Zanieczyszczenia powietrza – do pobrania tutaj. Stan zanieczyszczenia powietrza znajdziecie też na stronie Inspekcji Ochrony Środowiska – link tutaj.
- Unikaj wyjść z domu podczas dużego zanieczyszczenia powietrza, a szczególnie wtedy, gdy ogłoszony jest alarm smogowy
Według norm obowiązujacych we Francji alarm smogowy jest ogłaszany, gdy stężenie dobowe pyłu PM10 przekracza >80μg/m3. W Polsce I stopień zagrożenia zanieczyszczeniem powietrza to stężenie pyłu PM10 osiągające wartość pomiędzy 50 a 200 μg/m³. II stopień zagrożenia to poziomów pyłu PM10 powyżej 200 μg/m³. Alarm smogowy, czyli III stopień zanieczyszczenia ogłaszany jest wtedy, gdy średnie dobowe stężenie PM10 przekracza 300 μg/m3.
- Powstrzymaj się od aktywności fizycznej na otwartym powietrzu
Podczas dużego natężenia smogu lepiej nie wychodzić na spacery i nie korzystać z różnego rodzaju aktywności na świeżym powietrzu.
- Wietrz mieszkanie tylko podczas małego zanieczyszczenia powietrza
Kiedy na aplikacji pokazującej stopień natężenia smogu zobaczycie, że normy dotyczące pyłów zawieszonych są prawidłowe, to warto wtedy otworzyć okna, zrobić przeciąg i przewietrzyć całe mieszkanie.
- Korzystaj z maseczek antysmogowych
Kiedy zanieczyszczenie powietrza jest duże, a mamy w planach wyjście z domu, to warto używać maseczek antysmogowych. Mam w planach zakupienie takiej maseczki.
- Zamykaj okna
Warto pamiętać o tym, że nasze mieszkania nie są wolne od zanieczyszczeń. Stężenie zanieczyszczeń w mieszkaniach i domach jest mniejsze niż na zewnątrz, ale bardzo często nie jest prawidłowe. Wszystko zależy od szczelności okien i ogólnej szczelności całego mieszkania. Poziom zanieczyszczeń w mieszkaniach może być różny – do naszych domów przenika około 60-100% zanieczyszczeń występujących na zewnątrz.
- Oczyszczaj powietrze w domu za pomocą oczyszczaczy powietrza
Partnerem dzisiejszego tekstu jest sklep miair.pl. Od niedawna testuję oczyszczacz powietrza marki Mi Air Mini, który można kupić na stronie miair.pl. Oczyszczacza Mi Air Mini posiada czujnik wykrywający stężenie pyłu PM 2,5 w powietrzu. Dzięki temu sprzęt automatycznie wybiera najlepszy tryb pracy. Byłam bardzo ciekawa oczyszczacza Mi Air i tego, w jaki sposób poradzi sobie z zanieczyszczeniem w moim mieszkaniu. Miałam świadomość faktu, że stężenie zanieczyszczeń w moim mieszkaniu może być wysokie – świadczyły o tych chociażby małe czarne plamy smogu zlokalizowane blisko okien. Co ciekawe – te plamy pojawiły się dopiero tej zimy – w poprzednim sezonie zimowym nie było niczego takiego. Z pewnością ma to związek z dużym stężeniem zanieczyszczeń na zewnątrz, które przenikają do mieszkania. Muszę przyznać, że taka sytuacja bardzo mnie niepokoiła i z tego powodu postanowiłam zainteresować się dostępnymi na rynku oczyszczaczami powietrza.
Krótko o Mi Air Mini:
- Ma 3 rodzaje filtrów: kokosowy filtr z węglem aktywowanym, filtr HEPA, filtr podstawowy;
- Wysokiej jakości czujnik Sharp wykrywa stężenie pyłu PM 2.5 w powietrzu;
- Oczyszczacz korzysta z filtra HEPA (High Efficiency Particulate Arrestance), dzięki któremu odfiltrowuje cząsteczki wielkości mikrona. Mi Air wykorzystuje filtr ultra-gęsty Toray PP i PET HEPA, aby łapać PM2.5, PM0.3, pyłki i inne cząsteczki szkodliwe, co sprawia, że tylko czyste powietrze wychodzi z jego wnętrza;
- Oczyszcza i pochłania wszelkiego rodzaju zapachy i szkodliwe substancje – formaldehyd, benzen, siarkowodór.
- Mi Air Mini jest zalecany do powierzchni nie większej niż 37 m kw.
Moja recenzja Mi Air Mini
Wygląd
Oczyszczacz powietrza pojawił się u mnie w domu po 2 dniach od zamówienia. Był bezpiecznie zapakowany, więc przesyłka dotarła do mnie w idealnym stanie. Mi Air zachwycił mnie swoim wyglądem już wtedy, kiedy oglądałam go na stronie sklepu – urządzenie ma bardzo ładny, nowoczesny design i dobrze prezentuje się w mieszkaniu.
Aplikacja
Po wyjęciu urządzenia z pudełka należy zainstalować na telefonie aplikację Mi Air, dzięki której obsługujemy urządzenie. Takie rozwiązanie jest bardzo wygodne, bo oczyszczaczem możemy sterować nawet wtedy, kiedy jesteśmy poza domem. Aplikację Mi Air można obsługiwać z kilku telefonów – po prostu nasze konto udostępniamy kolejnemu użytkownikowi. Dzięki takiemu rozwiązaniu mogę sterować oczyszczaczem osobiście korzystając ze swojego telefonu i mój partner – używając swojego smartfona.
Tryby pracy
Urządzenie Mi Air Mini ma trzy tryby pracy:
- tryb automatyczny – wbudowany czujnik wykrywa aktualną jakość powietrza i automatycznie wykrywa, jaki tryb wybrać. Urządzenie w tym trybie pracuje niemal bezgłośnie;
- tryb wysokiej wydajności – oczyszczacz w tym trybie jest mocno słyszalny – dźwięk można porównać do włączonego okapu kuchennego;
- tryb nocny – pozwala oczyszczać powietrze w cichy sposób. Ten tryb pracy urządzenia nie wydaje żadnych dźwięków.
Działanie
W dniu, w którym Mi Air Mini dotarł do mojego mieszkania, powietrze za oknem było złe. Wartość, jaką pokazywała aplikacja Kanarek wskazywała na 61 μg/m3, co stanowiło 244% normy. “Trochę” przeraziło mnie to, kiedy Mi Air zaczął działać, to wskazał stopień pyłów zawieszonych PM2,5 w moim mieszkaniu równy 60 μg/m3. To oznaczało, że zanieczyszczenie powietrza w moim mieszkaniu było tak samo wysokie, jak zanieczyszczenie powietrza na zewnątrz.
Urządzenie postawiłam najpierw w mojej sypialni, czyli w stosunkowo małym pomieszczeniu, które ma około 12 m kw. Włączyłam od razu tryb wysokiej wydajności – producent opisuje, że “na maksymalnym ustawieniu całkowite oczyszczenie powietrza w pomieszczeniu trwa 12 minut”. I rzeczywiście – po 10 minutach poziom zanieczyszczeń w mojej sypialni wynosił 10 μg/m3. Byłam ciekawa, do jakiej minimalnej wartości zanieczyszczeń Mi Air jest w stanie oczyścić moją sypialnię. Minimalna wartość PM2,5, na jaką wskazał oczyszczacz to 8 μg/m3. Prawdopodobnie powietrze w moim mieszkaniu nie może być idealnie czyste ze względu na fakt, że okna wpuszczają zbyt wiele zanieczyszczonego powietrza (mimo tego, że mam stosunkowo nowe, plastikowe okna). Gdyby sypialnia była bardzo szczelnym pomieszczeniem, to być może w pełni czyste powietrze byłoby osiągalne. Mimo wszystko – wartość na poziomie 10 μg/m3 jest bardzo dobrym wynikiem i jestem z niego bardzo zadowolona.
Po tym, jak w 10 minut Mi Air oczyścił pomieszczenie z 60 μg/m3 na 10 μg/m3, to powietrze utrzymywało ten poziom niezmiennie, jeśli oczyszczacz działał w trybie wysokiej wydajności. Postanowiłam sprawdzić, czy w trybie automatycznym ten niski poziom zanieczyszczeń utrzyma się. Okazało się, że tryb automatyczny radził sobie z oczyszczaniem pokoju trochę słabiej. Poziom zanieczyszczeń po włączeniu na tryb auto pokazuje zwykle wartość 10-35 μg/m3 w zależności do stanu powietrza na zewnątrz.
Moje obecne korzystanie z oczyszczacza wygląda tak, że przed snem używam go w trybie wysokiej wydajności – w ciągu 10 minut oczyszcza on powietrze do poziomu 8-10 μg/m3. Wtedy przełączam go na tryb auto lub tryb nocny – poziom głośności obu tych trybów jest zbliżony i można spokojnie spać w czasie, kiedy Mi Air filtruje powietrze. W ciągu dnia czasem oczyszczacz pracuje w trybie wysokiej wydajności, a czasem w trybie auto – dostosowuję jego ustawienia do stanu powietrza za oknem. Podsumowując – moim zdaniem Mi Air Mini to świetny sprzęt, który sprawia, że czuję się bezpiecznej w swoim mieszkaniu, bo wiem, że robię wszystko, aby wyeliminować z domu szkodliwe substancje.
Jeśli jesteście zainteresowani zakupem urządzenia Mi Air lub Mi Air Mini, to obecnie możecie skorzystać z kodu rabatowego: agataberry. Kod można wykorzystać na stronie miair.pl. Po wpisaniu kodu koszt zakupu urządzenia zostanie zmniejszony o 149,88 zł.
Materiały uzupełniające
Polecam Wam obejrzenie 3 filmów na temat smogu.
1. Film Tomasza Wełny i Tomasza Borejzy: Cały ten smog.
2. Film Dawida Myśliwca: Czego możesz jeszcze nie wiedzieć o smogu?
3. Film Agnieszki z bloga Lifemanagerka: Smog – jak sobie z nim radzić?
Podsumowanie
Problem związany ze smogiem jest bardzo złożony i mimo, że mój wpis jest dosyć długi, to wiem, że nie wyczerpałam tematu. Z tego powodu bardzo polecam Wam obejrzenie filmów, które podlinkowałam powyżej. Smog, który zawiera w sobie cząsteczki zawieszone PM10 i PM2,5 oraz inne zanieczyszczenia to realny problem, który wpływa na stan naszego zdrowia. Uważam, że każdy z nas powinien potraktować ten temat poważnie i robić wszystko, co tylko jest możliwe, aby minimalizować wpływ zanieczyszczonego powietrza na nasz organizm. Oczywiście najlepiej byłoby wyprowadzić się w miejsce, które jest wolne od smogu i gdzie przez cały rok można cieszyć się w nim świeżym powietrzem – taka opcja nie jest jednak łatwa i nie jest dostępna dla wszystkich. U mnie radzenie sobie ze smogiem polega przede wszystkim na codziennym sprawdzaniu w aplikacji stanu zanieczyszczenia powietrza. Podczas dużego natężenia pyłów zawieszonych po prostu staram się nie wychodzić z mieszkania. Mam ten komfort, że pracuję w domu, więc pod tym względem jest mi łatwiej. Okazało się jednak, że mieszkanie, w którym spędzam bardzo dużo czasu nie jest wolne od zanieczyszczeń – w tej kwestii pomaga mi oczyszczacz, który filtruje powietrze, sprawiając, że jest ono stosunkowo czyste.